Az antibiotikumok nem csak jótékony hatásairól

Minden típusú antibiotikumra jellemző, hogy hatásának kifejtése során nem csak a káros, hanem a szervezetünk számára jótékony baktériumokat is elpusztítja. Jobb, ha az antibiotikum használattal kapcsolatos negatív hatásokkal tisztában vagyunk, és megfelelő óvintézkedésekkel próbáljuk elkerülni a problémákat.
Az antibiotikumok hosszú ideig tartó vagy gyakori szedése során a számunkra hasznos bélbaktériumok is elpusztulhatnak. A bélflóra eltűnése az oka az antibiotikumok szedése után gyakran tapasztalt hasmenésnek, mely általában a terápia befejezése után pár nap múlva megszűnik.
A hasmenés kialakulását megelőzhetjük, ha élőflórát tartalmazó, patikákban kapható olyan probiotikus készítményeket (jellemzően kapszula vagy szuszpenzió formában), alkalmazunk, melyek gyarapítják a bél normál flóráját. A szuszpenziókat használat előtt fel kell rázni, és teába, tejbe, narancslébe vagy bármilyen más cukor tartalmú italba öntve kell elfogyasztani, hogy a baktériumoknak legyen tápláléka is a gyomorban.
Attól nem kell félni, hogy az általunk szedett antibiotikum elpusztítja a bevitt baktériumokat, mert azok többféle antibiotikumnak ellenállnak, de azért ajánlott két antibiotikum-adag közötti időintervallumban bevinni azokat. Betegséget sem fognak okozni, hiszen nagy számban természetesen előfordulnak a bélrendszerünkben.
Amikor komoly bajt jelez az antibiotikumszedéskor jelentkező hasmenés
Az antibiotikum szedéshez kapcsolható hasmenés rettegett oka a bélflórában normál esetben is megtalálható Clostridium difficile baktérium elszaporodása. A panaszokat valójában a baktérium toxintermelése okozza, amely méreganyag hatására jelentős mennyiségű híg-vizes, nyákos hasmenés jelentkezhet.
Enyhébb esetekben a hasmenés megfékezéséhez elegendő lehet az antibiotikum kezelés megszakítása, probiotikus készítmény adása, de súlyosabb esetben specifikus gyógyszeres kezelésre lehet szükség a hasmenés gyógyításához.
A betegség súlyosabb formájában komolyabb, ritkán álhártyás vastagbélgyulladás is kialakulhat, melynek tünetei a véres-, nyálkás-, vizes hasmenés, tompa, diffúz hasi fájdalom vagy kólika. Láz és alkalmanként görcsös székelési inger is előfordulhat. Ezen tüneteket tapasztalva azonnal orvosi segítségre, az antibiotikum-kezelés felfüggesztésére van szükség, a kezelőorvos komolyabb vizsgálatok szükségességét is megítéli ez esetben. A betegség gyakrabban fordul elő idősekben, mint fiatal felnőttekben, a társbetegségek megléte is fontos tényező.
Mint minden fertőző természetű hasmenésben, a hasfogó készítmények alkalmazása ez esetben is szigorúan tilos!
(WEBBeteg - Szerző: Dr. Kovács Anikó gyógyszerész; Aktualizálta: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus)