Koenzim-Q10 - egy vegyület, mely elengedhetetlenül szükséges az élethez

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

A koenzim-Q10 (ubiqinone (ubikinon), ubikinol vagy ubidekarenon) molekulát a múlt évszázad második felében fedezték fel. Felfedezése együtt járt azzal a felismeréssel is, hogy minden sejtben jelen van.

Milyen szerepet tölt be a Q10-koenzim a szervezetünkben?

Nevezik Q10-vitaminnak és Q10-koenzimnek is. Az ubiquitous, vagyis „mindenütt jelenlévő” szóból származik az ubiqinon kémiai név. Az ubiqinon minden sejt mitokondriumában (a sejteken belül elhelyezkedő pici szervecske) megtalálható és a sejteknek alapvetően szüksége van erre a vegyületre az energiatermeléshez. A mitokondriumokban a táplálékból felvett energia kémiai energiává alakul át, és egy része tárolódik az úgynevezett ATP molekulában. A koenzim-Q10 koncentrációja a szívben, a májban, a vesében, az izomszövetben a legmagasabb.

A koenzim-Q10 a szervezetünkben védelmi feladatot is ellát, erélyes antioxidáns, a káros szabad gyököket, melyek különböző káros hatások (pl. sugárzás, stressz, kemikáliák) következtében képződnek, megköti, és így nem alakul ki a szervezetet károsító hatásuk. Antioxidánsként védi a sejtek membránját, csökkenti az LDL-koleszterin (úgynevezett rossz koleszterin) oxidációját. Az oxidált LDL az egyik okozója az érelmeszesedésnek, így a koenzim-Q10 mérsékli az érelmeszesedés kialakulását, romlását. Jól kombinálható a szintén antioxidáns hatású E-vitaminnal.

Szervezetünkben a máj állítja elő az ubiquinont, és bizonyos ételeink (húsok, halak vagy zöldségek (pl. spenót, brokkoli)) fogyasztásával is bevisszük a szervezetünkbe. A vegyület zsírban oldódik, ezért a zsírtartalmú táplálékok segítik a felszívódását. Egyes gyógyszerek szedésekor (sztatinok), betegségek következtében (infarktus után) és az életkor előrehaladtával a szervezet saját Q10-koenzim-termelése lecsökken. Ilyenkor a koenzim-Q10 külső bevitelére is lehetőség van étrend-kiegészítő, illetve, ha szükséges, gyógyszer formájában.

Milyen esetekben alkalmazható?

Alkalmazása elsősorban szívelégtelenség esetén és szívinfarktuson átesett betegeknél előnyös. Ezekben az esetekben a szívizomban alacsony az ubiqinon mennyisége. Mivel szerepe fontos a sejtek energiatermelő és anyagcsere-folyamataiban, a gyógyszeresen bevitt ubiquinon a szívben fokozza a szívizom összehúzódásának erejét, így javítja a szív pumpafunkcióját. Hatására a szívben javul az ingerület vezetése, így a szívritmus normalizálódik. Összességében csökkenti a szívinfarktus kockázatát. Ezért a koenzim-Q10 gyógyszerként (napi 2x100 mg) alkalmazható krónikus szívelégtelenségben, hatására javul a betegek fizikai teljesítőképessége.

Sztatinterápia (koleszterinszint-csökkentő gyógyszer) mellett szükség lehet a Q10-vitamin pótlására. A koleszterin és a koen­zim-Q10 egyaránt a májban termelődik. A sztatinok alkalmazásakor nemcsak a koleszterinszint csökken, de az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező ko­en­zim-Q10 termelése is blokko­lódik.

2-es típusú diabéteszben szenvedő cukorbetegeknél a Q10-koenzim alkalmazása egy tanulmány szerint javította a cukorkontrollt, csökkentette a HbA1c-szintet. (A HbA1c egy vércukorszintet jellemző vérvételi paraméter. Diabéteszes betegek vércukorértékeinek monitorozására használják. Segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukorértékének az átlaga. Segítséget nyújt a cukorbeteg terápia hatékonyságának megítélésében.) Ugyancsak kedvező hatással volt a cukorháztartásra – csökkentette a HbA1c-szintet és az éhgyomri vércukorszintet – PCOS-ben (policisztás ovárium szindróma) szenvedő nőknél.

Alkalmazásának módja

Mind gyógyszerként, mind étrend-kiegészítőként forgalomban van, napi dózisa 60-200 mg, étkezés közben bevéve.

Nem kívánatos hatások

A koenzim-Q10 egy jól tolerálható vegyület, enyhe gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhat. Fejfájás, szédülés és bőrreakciók előfordulhatnak szedése mellett. A tünetek általában enyhék, és a kezelés folytatásával gyakran csillapodnak.

Figyelmeztetések, gyógyszermellékhatások

Az ubidekarenon csökkentheti a magasvérnyomás-betegségben szenvedő betegek vérnyomását, és a kumarin típusú (K-vitamin-antagonista) antikoaguláns gyógyszerek (warfarin, fenprokumon, acenokumarol) hatását.

Milyen esetekben nem bizonyított a koenzim-Q10-terápia hatásossága?

Magas vérnyomásban, testsúlycsökkentésben, depressziós, daganatos betegségekben való hatásossága nem bizonyított. Nem csökkenti a migrén súlyosságát, de alkalmazásakor a roham időtartama rövidebb lehet. Bár antioxidánsként – mint a szelén, C-vitamin, karnitin – támogatja a férfi termékenységet, a Q10-vitamin hatására nem nőtt a kívánt teherbe esések száma.

Antioxidánsforrásaink

Az antioxidánsok egy része csak növényi táplálékkal kerülhet be a szervezetbe (vitaminok, flavonoidok), mások az emberi szervezetben is képződnek, pl.: az antioxidáns hatású enzimek (kataláz, glutation-peroxidáz, szuperoxid-dizmutáz stb.), a szőlőcukor vagy a húgysav. Közismert antioxidánsok az A-, a C- és az E-vitamin, a béta-karotin, a flavonoidok, az izoflavonoidok, a fenolsavak, a szelén, a Q10-koenzim (más néven ubikinon) molekula.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Hozzászólások (1)

Cikkajánló

Hüvelygomba Hüvelygomba

Milyen tünetekről ismerhető fel? Mi okozhatja? Hogyan kezelhető?

Vashiányos vérszegénység Vashiányos vérszegénység

Milyen élelmiszereket részesítsünk előnyben az étrendünkben?

Homoktövis - Tápanyagtartalma és felhasználása

A homoktövis (Hippophae rhamnoides) narancssárga bogyótermése elsősorban kiemelkedően magas C-vitamin-tartalmáról ismert, azonban számos egyéb...

A szőlőmag élettani hatásai

Napjainkban - az egészségtudatosság elterjedésének köszönhetően - a szőlőt egyre többen fogyasztják, nemcsak nyers állapotában, hanem a benne...

A vörösbor hatása a szervezetre

A bor hazánk nemzeti jelképeinek egyike, a számos kitűnő borvidék jelenlétének, a magyar borkészítés hagyományainak köszönhetően. A régi korok...

Az E-vitamin szerepe a szervezetünkben

Az E-vitamin (alfa-tokoferol) egy antioxidáns hatású zsírban oldódó vitamin, vagyis véd a szabad gyökök károsító hatásától. Főképp az egyes...

Mit tehet bőre, haja és körmei egészségének megőrzéséért?

A hibátlan bőr, az egészséges haj és köröm nagyrészt adottság, azonban életmódunkkal mi is sokat tehetünk megőrzéséért. És bár megállítani...

A szelén élettani hatásai

A szelén olyan mikroelem, amely mindössze 10-15 mg mennyiségben található meg az ember szervezetében, jelenléte mégis sokrétű biológiai hatást...

Mit kell tudni az olívaolajról?

Mit jelent az extra szűz kifejezés? Miért nem alkalmas magas hőfokon történő sütésre? Tényleg csökkenti a rossz koleszterin szintjét? Rövid...

Alvási apnoe: a zöldtea segíthet

Az obstruktív alvási apnoe az egyik legismertebb alvással kapcsolatos légzészavar. A zöldteában található vegyi anyagok azonban nemcsak a tanulási...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.