A kiszáradás - Vigyázat, csökkenhet a szomjúságérzet!

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

Kiszáradásnak (dehidráció) nevezzük azt az állapotot, mikor a szervezet víztartalma csökken. Háromféle formában fordulhat elő, amelyek az alapján különíthetők el, hogy a víztartalom csökkenését kíséri-e az ásványianyag-egyensúly felborulása, és milyen irányban.

  • Izotóniás dehidráció: a víz- és elektrolithiány egyforma arányú, vagyis a szervezet elektrolitháztartása egyensúlyban van.
  • Hipotóniás dehidráció: a szervezet víztartalmához mérten nagyobb arányú elektrolithiány áll fenn, ezért a vér nátriumtartalma alacsony.
  • Hipertóniás dehidráció: a víz hiánya nagyobb mértékű, mint az elektrolitok hiánya, ezért a vérben a normálisnál nagyobb koncentrációjú nátriumion található.

A háromféle dehidráció kialakulásának hátterében a csökkent folyadékbevitel, és a fokozott folyadékvesztés található.

Fontos tudni!

A folyadék utánpótlása legyen folyamatos, különösen a nyári nagy meleg idején, és akkor is szükséges inni, amikor a szomjúság nem érzékelhető. A szomjazás már akkor jelentkezik, amikor a test víztartalma jelentősen csökken, és a funkcionális állapot romlása ilyenkor nagyon könnyen bekövetkezik.

Az izotóniás dehidráció okai: a vese nem megfelelő működése (veseelégtelenség, rosszul beállított vízhajtó kezelés), hányás, hasmenés, hasnyálmirigygyulladás, hashártyagyulladás, nagy kiterjedésű égési sérülés.

A hipotóniás dehidráció oka lehet, ha az egyéb okból bekövetkezett vízvesztést (például erőteljes hasmenés esetén) olyan folyadék fogyasztásával igyekszik a beteg pótolni, amely nem tartalmaz elegendő elektrolitot. Ez lehet rossz minőségű ivóvíz vagy alacsony ásványianyag-tartalmú ásványvíz.

Hipertóniás dehidráció okai között a nagy meleg okozta kiszáradás szerepel leggyakrabban: csökkent vízfogyasztás, fokozott verejtékezés. A cukorbetegek anyagcseréjének komolyabb kisiklásai szintén okozhatják.

A kiszáradás tünetei, diagnózisa és kezelése

A kiszáradás tünetei jellegzetesek: kínzó szomjúságérzés, szájszárazság, ráncos bőr, fejfájás, szapora szívdobogásérzés, a vizelet mennyiségének csökkenése, ájuláshajlam vagy ájulás. A kiszáradás súlyosbodásával a teljesítmény csökkenése, gyengeség, kábultság, zavartság, tartós eszméletvesztés, kóma alakulhat ki.

Az orvosi kezelést igénylő esetekben a fizikális vizsgálat eredménye és a vérvétel során nyert minta laboratóriumi elemzése során kapott értékek elemzése pontosíthatja a diagnózist és segíti a fenti három állapot közötti differenciálást, ami laborvizsgálat nélkül nem lehetséges!

A kezelés attól függ, mennyire kifejezettek a tünetek. Ha a beteg itatható, és a folyadékbevitel során a tünetek szűnnek, pihenés, és folyamatos folyadékutánpótlás szükséges.

A tünetek változatlansága, romlása, vagy inni képtelen beteg esetén mindenképpen orvosi kezelés szükséges! A kezelés során infúziók segítségével állítható vissza a szervezet egyensúlya. Az infúziókkal korrigálhatók az elektrolit eltérések is.

A gyerekek és idősek szomjúságérzete csökken

Csecsemők, kisgyermekek és idősek esetében a kiszáradás kitüntetett figyelmet igényel! A csecsemők szervezetének víztartalma sokkal nagyobb arányú, mint a felnőtteké: az újszülöttek testtömegének 80, a csecsemőkének 75 százaléka víz. A felnőtteknél ez az érték 56-60%, az időseknél ennél kisebb.

A fiatal szervezet energiafelhasználása jóval magasabb, mint a felnőtteké, és ehhez mérten a víztartalom alacsonyabb. Emiatt a hidratáltság kisebb arányú csökkenése sokkal hamarabb és nagyobb arányú zavarokhoz vezet, mint egy felnőtt esetében.

Az újszülöttek, csecsemők, kisgyermekek testsúlykilogrammra vonatkoztatott napi folyadékszükséglete tehát sokkal nagyobb, mint egy idősebb szervezetnél.

Az idősek esetében kisebb a test víztartalma, mint a fiatal felnőttek vagy középkorúak korosztályában. Így esetükben ugyanazon folyadékveszteség eleve rosszabbul hidratált szervezetből történik, így a következmények is súlyosabbak lesznek.

A kiszáradás például sokszorosára növeli a szívinfarktus és agyvérzés kockázatát is.

A gyermekek és idősek szomjúságérzése eleve később jelentkezik, és gyakran nem veszik észre. Tehát mikor ők megszomjaznak, akkor már nagy arányú vízveszteséggel kell számolni.

Ezért nyári nagy melegben a veszélyeztetett csoportoknál gyakran, kis mennyiségekre elosztva ajánlott a folyadékfogyasztás, hogy a kiszáradás és annak következményei elkerülhetők legyenek.

Olvasson tovább! Folytonos szomjúság

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Hozzászólások (1)

Cikkajánló

Nem alkoholos zsírmáj Nem alkoholos zsírmáj

Az egyik leggyakoribb májbetegség. Milyen tünetek jelentkezhetnek?

A máj fontossága A máj fontossága

Szervezetünk legnagyobb és egyik legösszetettebb szerve.

Dehidratáló ételek - Ezeket kerüljük a hőségben

Szinte mindenki tisztában van azzal, hogy a nyári kánikulában fontos a megnövelt folyadékfogyasztás, hiszen magas külső hőmérséklet esetén a...

A 2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz mellitusz) kialakulásáról sokan nem is tudnak, mivel a szervezet egy ideig képes ellensúlyozni az...

A rotavírus-fertőzés - Mit kell tudni róla?

A rotavírus-fertőzés okozza a legtöbb, enyhébb vagy súlyosabb kiszáradást okozó, hányással, hasmenéssel járó betegséget kisgyermekek és...

Mire figyelmeztet a szomjúságérzet?

A szomjúság a szervezet fiziológiai válasza a folyadékegyensúly eltolódására. A folyadéktartalom csökkenése súlyos zavarokhoz vezet, ezért az...

Szomjúságérzet - Hogy működik szervezetünk vízháztartása?

A szomjúság a szervezet fiziológiai válasza a folyadékegyensúly eltolódására. A folyadéktartalom csökkenése súlyos zavarokhoz vezet, ezért az...

Kiszáradás - Mik a tünetek? Mi okozhatja?

Ha a szervezet folyadéktartalma sokkal nagyobb mértékben csökken, mint amilyen mértékben az elveszített folyadék pótlásra kerül, akkor...

Nyár - Milyen veszélyben vannak a gyerekek?

Ahogy melegszik az idő, a gyermekgyógyászati sürgősségi osztályt is egyre többen keresik fel. A leggyakoribb okok: vágások, törött csontok és...

A kiszáradás figyelmeztető tünetei

Az elhúzódó hasmenés vagy hányás esetén a szervezet több folyadékot veszít, mint amennyit képes felvenni, ami kiszáradáshoz vezethet, ami akkor...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.