Szívbetegek gyógyszerszedési szokásai

MTI
megjelent:

Szívgyógyászati beavatkozás után a betegek gyakran nem folytatják a korábban is szükséges gyógyszeres kezelést, de ennek súlyos következményei lehetnek - közölte több mint 13 ezer beteg vizsgálatának eredményeit az American Journal of Cardiology című szaklap.

Boston kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy szívinfarktus után hazaengedett betegeik mennyire pontosan szedik a koleszterincsökkentő tablettát, amelynek folyamatos, napi és kihagyás nélküli bevételét javasolták.

Több, mint 9400 betegnél beavatkozás történt: vagy koszorúér-áthidaló műtét, vagy koszorúér-tágítás, legtöbbször a szűkült érszakasz nyitva tartását szolgáló fémháló, sztent beültetésével. A többi betegnél ilyen beavatkozást nem végeztek: gyógyszeres kezelést kaptak, melyben a koleszterincsökkentő mellett alvadásgátló, vagy a szívműködést-, illetve a vérnyomást csökkentő készítmény szerepelt.

A kutatók úgy vélték, hogy a szívműtét vagy a koszorúér-tágítás a betegek számára kemény figyelmeztetés volt, ezért pontosan szedik a vérzsír emelkedését megakadályozó sztatintablettát.

Magas gyógyszerárak és meggondolatlan könnyelműség

A vizsgálati eredmény azonban "kínos" meglepetés volt. A csak gyógyszerrel kezeltek 79 százaléka mindig pontosan bevette a gyógyszereit, ezzel szemben beavatkozás után a betegek egyharmada elhagyta a tabletta szedését.

Ezek a betegek úgy képzelhették, hogy a műtéttel, vagy a szívkatéteres beavatkozással az ügyet sikerült elintézni, ezért a további gyógyszerszedés fölösleges - mondta az egyik orvos.

A kutatók szerint a mind gyorsabban emelkedő gyógyszerárak is szerepet játszhatnak abban, hogy ezek a betegek nem követték a terápiát. Ezek az idős betegek, akiknek legtöbbször többféle gyógyszert kell szedni, nem mindig tudják kifizetni a receptre fölírt készítményeket.

Szívinfarktus után hatásosabb módszereket kell kidolgozni, hogy ezek a betegek a megfelelő utókezelést továbbra is megkapják - hangsúlyozta a munkacsoport vezetője.

Élet szívinfarktus után

A szívinfarktus sürgősségi kezelésének célja, hogy a véráramlást helyreállítsák és a szívizmot megmentsék. Ezt követően a cél a szív gyógyulásának segítése és az újabb szívinfarktusok megelőzése. Egyes kórházakban vannak szív rehabilitációs programok, amelyek már a kórházi bentlét alatt elkezdődnek és hetekkel, hónapokkal a hazatérés után is tartanak. A szív rehabilitációs programok elsősorban három fő területre összepontosítanak: gyógyszerek, életmódi változtatások és az érzelmek, a stressz megfelelő kezelése. Élet szívinfarktus után>>

(MTI)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.