Hogyan alakul ki a diabéteszes láb?
Cukorbetegség esetén a perifériás erek érző működése károsodik, ezáltal csökken a fájdalomérzet, azaz észrevétlenek maradhatnak egyes sérülések, így a szövetek károsodása mélyebb lehet.
Szintén idegkárosodás következtében a belső szervek működését szabályozó idegrendszer működésében zavar keletkezik, mely fokozott véráramláshoz, illetve csontanyagcsere-zavarhoz vezet, ezáltal a láb ízületei deformálódnak, a láb statikája megváltozik. Az érkárosodás következtében a vérkeringés is zavart szenved. A bőr szárazzá, sérülékennyé válik, ennek következtében repedések alakulnak ki. Ezt az állapotot nevezzük diabéteszes lábnak.
A bőrmegvastagodások helyén apró fekélyek képződnek, melyeket a fájdalomérzés zavara miatt csak később ismernek fel. Ezen fekélyek gyakran mélyre terjednek, befertőződnek, e fertőzés könnyen terjed a lágyrészekben, sőt a csontokat is érintheti. A folyamat végeredményeként gyakran szövetelhalás alakul ki. A szövetelhalás legsúlyosabb következménye akár amputáció is lehet.
A diabéteszes neuropáthia |
A (poly)neuropáthia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, mely általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere betegséghez − pl. cukorbetegséghez, alkoholizmushoz, vesebetegséghez, pajzsmirigybetegséghez, vitaminhiányhoz − társul, vagy valamilyen toxikus tényező okozza (gyógyszerek, kémiai szerek). A perifériás idegek szállítják az információt a különböző − a bőrben, izmokban, izületekben és egyéb szövetekben elhelyezkedő − felvevő testecskéktől a központi idegrendszerbe, azaz a gerincvelőbe, illetve az agyba. Ezáltal informálják a központot a szervezet aktuális állapotáról, helyzetéről, működéséről. Másfelől ezek az idegek viszik az információt a központokból a különböző szervekhez, szövetekhez, ezáltal szabályozva azok működését. A diabéteszes neuropátia |
A statisztikák szerint a 2-es típusú cukorbetegeknél – nem cukorbeteg kortársaikhoz képest – 30-40-szer gyakoribb az alsó végtag amputációja, a diabéteszes láb miatt. Megfelelő odafigyeléssel és szoros vércukorkontrollal, illetve a szövődmények korai észlelésével ez megelőzhető lenne az esetek jelentős részében.
A diabeteses láb tünetei olyan összetett szövődmények miatt jelentkeznek, melyek az erek elváltozásai és a perifériás idegbántalom következtében alakulnak ki.
Miért fontos a megelőzés?
A megelőzés révén a diabéteszre visszavezethető amputációk számát Európában sok helyütt 50-60%-kal sikerült csökkenteni. Az első és legfontosabb – mint, minden szövődmény megelőzésének legbiztosabb eszköze – a rendszeres vércukorkontroll.
A lábak rendszeres vizsgálata, ellenőrzése, minimum évente egyszer szükséges, ezt a háziorvos, vagy a gondozó diabetológus végzi. Ennek a vizsgálatnak a keretében szükséges elvégezni a láb bőrének és alakjának vizsgálatát, valamint a láb gondos megtekintését.
Diabéteszes neuropátia és szembetegség |
Majdnem minden harmadik cukorbetegnél tapasztalhatóak az úgynevezett diabéteszes retinopátia tünetei – állítja egy új tanulmány. Mi több, a diabéteszesek 4 százalékánál annyira előrehaladott ez a betegség, hogy komolyan veszélyezteti a látásukat – adta hírül a Journal of the American Medical Association című szaklap. Diabéteszes neuropátia és szembetegség |
(WEBBeteg, lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)