Mivel győzhetőek meg az oltásellenes szülők?

szerző: Sándor Judit, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Vannak olyan szülők, akik megkérdőjelezik a védőoltások hatékonyságát, ezért a kötelező oltásokat sem adatják be a gyermeküknek. Ennek következtében azonban olyanok kerülhetnek életveszélyes helyzetbe, akiknek amúgy karnyújtásnyira lenne az életmentő vakcina. Hogyan győzhetőek meg az oltásellenes szülők?

A HPV elleni védőoltás

A HPV (humán papillomavírus) okozta fertőzés sajnos egyre gyakoribb. A HPV a méhnyakrák kórokozója, mely ellen létezik már védőoltás. A HPV elleni védőoltás széles körben javasolt, legideálisabb esetben a szexuális élet megkezdése előtt, hiszen a HPV oltás szempontjából azok a legalkalmasabbak, akik még nem élnek szexuális életet. A HPV elleni védőoltás

Napjainkban egyre többen, főleg kisgyermekes szülők kérdőjelezik meg az oltások fontosságát. Én úgy gondolom, örülnünk kellene, hogy a világ azon fejlett részén élünk, ahol alanyi jogon kaphatnak meg a gyerekek számos súlyos betegség elleni védőoltást, és sok betegség esetében mi szülők is választhatjuk gyermekeinknek ezt a fajta védelmet. Kevesen emlékeznek rá, hogy még 60-70 évvel ezelőtt is milyen súlyos betegségek pusztították vagy nyomorították meg Magyarországon is a gyerekeket (diftéria, tetanusz, gyermekbénulás, stb.) – fejtette ki Dr. Földi Ildikó a WEBBetegnek.

Ezt igazolja Dr. Mészner Zsófia, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója is, akinek elmondása alapján az 50-es években az ő gyermekorvos édesanyja a havi fizetésének árából épp csak ki tudott fizetni 2 vakcinányi gyermekbénulás elleni oltóanyagot, de megszerezte, mert annyira gyakori volt a fertőzés, hogy ettől a járványtól minden édesanya rettegett.

Az 1930-as években a halálesetek körülbelül feléért a ma már védőoltásokkal megelőzhető betegségek voltak felelősek, ám ilyen esetekre lassan már csak a nagyszüleink emlékeznek, ezért mi egyre kevésbé tartjuk fontosnak, hogy éljünk a védekezés lehetőségével. Pedig a kórokozók köztünk vannak...

Életen át tartó szövődmények

Az európai régiót nézve évente 10 millió újszülöttből 650 ezer nem kapja meg egy éves kor alatt a diftéria, tetanusz és szamárköhögés elleni oltás mindhárom dózisát - mondta Pusztai Zsófia, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője. A védőoltások beadatása nem csak a saját gyermekünk egészsége miatt fontos, hanem azért is, mert ezzel megelőzhetőek azoknak a járványoknak (pl. kanyaró) a kialakulása, amelyek korábban tömegeket pusztítottak. A védőoltások hiánya amellett, hogy halálos lehet, súlyos szövődményeket is okozhat.

Én is kezeltem olyan idős hölgyet, aki kisgyermek korában gyermekbénuláson esett át, és egész életére tolószékbe kényszerült. Számomra az ő példájánál nem kell meggyőzőbb bizonyíték, miért is van szükség az oltásokra – meséli Dr. Földi Ildikó.

Káros vagy sem?

Sajnos egyre több olyan véleménnyel találkozhatunk, amelyek ellenzik az oltások beadatását, elsősorban az azokkal szembeni bizalmatlanság miatt. 1998-ban a világ egyik legnevesebb orvosi lapjában (Lancet) jelent meg Dr. Andrew Wakefield cikke, ami kapcsolatot vélt felfedezni az MMR (rubeola, mumpsz, kanyaró) oltás és az autizmus kialakulása között. A hír után számos kutatást indítottak ennek alátámasztására, illetve cáfolására, s mivel nem tudták bizonyítani ezt az állítást, az orvosi szakma egyértelműen visszautasította azt. A cikk visszavonásával azonban nem ért véget a történet, ugyanis sok laikus készpénznek vette ezt a közleményt, ezért bizalmatlanná vált az oltásokkal szemben. Fontos hangsúlyozni, hogy a cikk hamis és szakmailag nem hiteles információkon alapszik, ezt támasztja alá Dr. Földi Ildikó, a WEBBeteg szakértője is:

Míg bizonyos betegségeket sikerül visszaszorítani, addig sajnos más betegségek, mint például az autizmus gyakorisága nő, és ezt sokan a védőoltásokkal hozzák összefüggésbe, bár erre egyértelmű bizonyíték nincsen. Véleményem szerint a szennyezett levegő, víz, az adalékanyagokkal dúsított egészségtelen ételek sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a gyerekek és a felnőttek egészségére, mint a védőoltások.

Miért ne előzné meg, ha lehet?

A kötelező oltásokon túl egyre több olyan védőoltás létezik, amellyel súlyos betegségek, illetve súlyos szövődményekkel járó betegségek előzhetőek meg. Ezeket mindenki a maga belátása szerint adathatja be magának és hozzátartozóinak. Míg az „egyszerű” influenzát a legtöbben nem tartják „elég” elrettentőnek ahhoz, hogy beoltassák magukat, addig a méhnyakrák ellen sokan vakcinával védekeznek. Ennek természetesen az is kedvez, hogy egyre több ember számára vált elérhetővé ez az oltás. A hazai orvosok kifejezetten örülnek az új vakcinák létrejöttének:

Fontos előrelépésnek tartom, hogy az utóbbi években egyre több oltás pl. hepatitisz B elleni, illetve a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltás is bekerül a gyerekek oltási naptárába, így ez is egyre több ember számára elérhetővé vált – fejtette ki Dr. Földi Ildikó.

Oltani vagy nem oltani?

A kötelező oltások beadatása nem kérdés, hiszen azok be nem adását a törvény bünteti. Az azonban, hogy magát, illetve gyermekét kiteszi-e olyan betegségnek, amelyeknek nem muszáj, kizárólag Önön múlik.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szerző: Sándor Judit, újságíró
Lektorálta: Dr. Földi Ildikó

A téma cikkei

Cikkajánló

Kötelező és ajánlott védőoltások gyermekkorban

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Védőoltás
A védőoltások az úgynevezett aktív immunizálás eszközei. Ez azt jelenti, hogy az élő, legyengített kórokozót, elölt kórokozót vagy a kórokozó valamely alegységét tartalmazó oltás beadása után a szervezet saját immunválasza hozza létre a védő hatást. Legyünk tisztában a kötelező és a szabadon választott védőoltásokkal.
Magas vérnyomás hatásai Magas vérnyomás hatásai

A kezeletlen magas vérnyomás milyen elváltozásokat eredményezhet?

Túl sok stressz Túl sok stressz

Hogyan jelezheti testünk, hogy túl sok stressznek vagyunk kitéve?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - 2023.04.01. 05:03
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - 2021.06.29. 14:33
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró - 2022.01.19. 05:03
WEBBeteg - Dr. Pukoli Dániel - 2019.08.01. 09:36
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.