Gyermeknevelés
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A baba kizárólagos anyatejes táplálása védelmet nyújt számára az allergiás betegségekkel szemben. A kizárólagos szoptatás alatt minimális az idegen allergén fehérjék bejutása a szervezetbe, az anyatej számos, az immunrendszer érését befolyásoló anyagot tartalmaz, és támogatja az egészséges bélflóra kialakulását.
A WHO 2001-es ajánlása alapján a gyermekorvosok, védőnők a legtöbb országban a csecsemő betöltött 6 hónapos koráig tartó, kizárólagos szoptatását javasolják. Sok szakember allergiára hajlamos babáknál bizonyos élelmiszerek, pl. tej, liszt, tojás bevezetését egészen 1 éves korig vagy tovább is késlelteti.
A legújabb tudományos vizsgálatok szerint nem igazolható sem a késleltetve, jóval 6 hónapos kor után kezdett hozzátáplálás, sem bizonyos konkrét élelmiszerek (pl. tej, tojás) kerülésének allergiát megelőző hatása. A vizsgálatok eredménye pont ellenkezőleg, arra utal, hogy a hozzátáplálás túl késői elkezdése éppúgy fokozza a táplálékallergia esélyét, mint a túl korai.
Ezekkel a legújabb eredményekkel összhangban az Európai Gyermek Táplálkozástudományi Társaság (ESPHAN) legújabb, 2009-es ajánlása szerint kizárólagos szoptatás javasolható közel 6 hónapos korig, azzal a megjegyzéssel, hogy célszerű a hozzátáplálást nem korábban, mint 4 hónapos korban és nem később, mint 6 hónapos korban elkezdeni - ideálisan 17-26 hetes kor között.
Az ételallergia és tünetei |
Ételallergiás panaszok már csecsemőkortól, tápszeres és anyatejes babáknál egyaránt jelentkezhetnek. Milyen tünetek esetén gondoljunk ételallergiára? Mikor forduljunk orvoshoz? Ételallergia már csecsemőkorban is |
Ételallergia annyit jelent, hogy a szervezet a szokványos élelmiszerek elfogyasztásakor is úgy reagál, mintha számára káros, idegen anyag jutott volna be, és védekező, vagyis immunreakciót produkál. Ahhoz, hogy ez az immunreakció ne alakulhasson ki, meg kell tanítanunk, hozzá kell szoktatnunk a bélcsatornánkat és immunrendszerünket az egyes tápanyagokhoz.
Ennek a tanulásnak is van egy optimális időszaka, amikor a legjobb eséllyel alakul ki tolerancia, elfogadás az adott táplálékfehérjével szemben. Ez a tolerancia ablak a csecsemő bélcsatornájának immunrendszere esetében valahol a 17-26. élethetek között, tehát a 4. hónaptól kezdődően 6-7 hónapos korig tart.
A legújabb javaslatok szerint el kell kezdeni a hozzátáplálást legkésőbb a baba 26 hetes koráig, de ez még inkább kóstoltatás legyen és nem célszerű azonnal teljes szoptatást kiváltani! A szoptatás megtartása, a hozzátáplálás elkezdése mellett, gátolja az allergiás folyamatokat, az anyatejben levő számos immunológiailag aktív anyag hatásán keresztül.
Kezdhetjük azzal, amivel eddig is kezdtük, gyümölccsel, zöldséggel, gabonapéppel.
A csecsemőtáplálásról |
A jelenleg érvényes gyermekgyógyászati ajánlások szerint az az ideális, ha az igény szerint szoptatott csecsemő hat hónapos koráig nem kap mást anyatejen kívül (vizet, teát sem). A tápszeres vagy tápszeres kiegészítést kapó babák esetén a hozzátáplálás elkezdése négy hónapos kor után történik. Ennek az az oka, hogy az ezt megelőző időpontokban a kisbabák bélrendszere egyszerűen nem képes a más jellegű, szilárd táplálék feldolgozására, illetve a túl korán bevezetett szilárd táplálékok az értékesebb anyatejtől veszik el a helyet és háttérbe szorítják a szoptatást. A csecsemőtáplálásról |
Napi kb. 100 mg glutén bevezetése szükségesnek látszik a lisztérzékenység (cöliákia) megelőzése céljából, szintén a 17-26. héttől kezdődően. A magyar védőnői ajánlás az egyszerű és olcsó beszerzés miatt naponta fél db vagy kétnaponta egy db háztartási keksz adását javasolja kezdetként, lefejt anyatejben vagy tápszerben pépesítve.
A háztartási keksztől sok anyuka ódzkodik, a hozzáadott cukor, adalékanyagok miatt, ők nyugodtan kezdhetnek lefejt anyatejben elkevert 2-3 mokkáskanálnyi búzapehellyel, zabpehellyel vagy tönkölypehellyel.
A tejtermékek bevezetésére vonatkozó jelenlegi magyar ajánlás a 9-10 hónapos kort javasolja, de nem bizonyított, hogy ennek bármilyen előnye lenne a 6-7 hónappal szemben. A tehéntej halasztása 1 éves korig, ill. egyes ajánlások szerint akár 3 éves korig nem az allergia megelőzést szolgálja, hanem azon a régóta ismert megfigyelésen alapszik, hogy a natúr tehéntej a csecsemő szervezetét túlterheli zsírral és fehérjével, viszont igen alacsony a szénhidrát- és ásványi anyag-, vas-, vitamintartalma.
A tehéntej helyett ajánlott tejalapú tápszerek, ill. az 1 éves kortól javasolt „babatejek” gyártásakor, az alapul szolgáló tejport dúsítják a baba igényeinek megfelelően, de az allergén tejfehérjét ezek teljes egészében tartalmazzák, tehát tudnunk kell, hogy allergia tekintetében tejterméknek számítanak.
A HA-tápszerek a tejfehérjét részlegesen lebontott formában tartalmazzák, tehát elvileg csökkentik a tejallergia kialakulásának a veszélyét. Klinikai vizsgálatok alapján az allergiára hajlamos csecsemőknél a HA tápszerek valóban csökkentik a korai csecsemőkori ekcémás tünetek gyakoriságát, de 2 éves korra ezek az előnyök megszűnnek és későbbi hatásuk allergia megelőzés szempontjából nem jelentős.
Allergiás szülők kisbabájánál tehát lehet némi előnye a hypoallergén tápszer adásának, de a HA tápszerek rutinszerű adása egészséges csecsemőknek anyatej pótlásaként, allergia megelőzése céljából nem tűnik indokoltnak.
A téma cikkei |
4/1 A csecsemőtáplálásról 4/2 Csecsemőtáplálás és ételallergia 4/3 Csecsemőtáplálás és táplálékintolerancia 4/4 Szoptatós anyuka táplálkozásának szabályai |
Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus; gyerek-allergia.hu
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Az alvási apnoe okai
Dr. Zsuga JuditMi állhat az obstruktív, és mi a centrális alvási apnoe hátterében?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Jól vannak a debreceni négyes ikrek
Jól vannak, szépen fejlődnek a debreceni női klinikán csütörtök este született négyes ikrek - számoltak be az orvosok és a szülők.
Mitől illatos a babák feje?
A világon elsőként azonosították az újszülöttek fejillatának kémiai összetételét a Kobe Egyetem professzora, Mamiko Ozaki vezetésével - írta a Medicalxpress a Science Reports alapján. Az illatok kutatásától azt remélik, hogy az felhasználható lesz például a csecsemők elhanyagolásának és az anya-csecsemő közötti kötődési rendellenességeknek a megelőzésére.
Hogyan szoptassuk refluxos gyermekünket?
Csecsemőkorban a gyomortáj záródási elégtelenségének, azaz a refluxnak a leggyakoribb oka a gyomorszáj-záróizom lazasága, mely a kor előrehaladtával megerősödik, kivéve, ha a reflux oka veleszületett rekeszsérv.
A csecsemők egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozása
A táplálás célja a csecsemő- és gyermek egészséges növekedésének és fejlődésének biztosítása minőségileg és mennyiségileg az életkornak megfelelő táplálék biztosításával. Az optimális táplálás fontos szerepet játszik a megfelelő súlygyarapodásban, az immunrendszer érésében, a mozgás fejlődésében, az értelmi és érzelmi élet alakulásában.
Csecsemőtáplálás és táplálékintolerancia
A táplálékintolerancia a táplálékallergiához hasonló tünetekkel jelentkező állapot, melyet valamilyen elfogyasztott élelmiszer vált ki, hátterében azonban nincsen tényleges allergiás folyamat. A táplálékintolerancia is és az allergia is sürgős orvosi kezelést igénylő komoly betegség, amely speciális táplálást igényel.
Az anyatej és az immunológiai ablak
Az anyatejben lévő számos fehérje fontos szerepet játszik abban a folyamatban, amelynek következtében a fejlődő kisbaba kiépülő, megerősödő immunrendszere befogadja, tolerálja a bevitt tápanyagokat – állítják az anyatejes táplálás kutatói.
gyermekgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!