Hidegallergia: diagnózis, kiváltó okok, kezelés

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az úgynevezett hidegallergia (hideg urticaria) orvosi értelemben valójában nem allergia, hanem a csalánkiütés egy speciális formája.

Normális esetben az allergiát valamilyen anyag váltja ki, amely immunológiai, antigén-antitest reakciót indukál. A hidegallergia az úgynevezett fizikailag kiváltott vagy pszeudoallergiák közé tartozik – mint például a mechanikai nyomás, a napfény vagy a hő hatására kialakuló bőrtünetek is. Hidegallergia esetén a hideginger hatására hisztamin szabadul fel azon a helyen, ahol a hideg a bőrt éri és rövid időn belül erősen viszkető hólyagok jelennek meg, olyanok, mintha a bőr csalánhoz ért volna (innen a csalánkiütés elnevezés is).

A bőr kipirosodik, ég és gyakran hevesen viszket. Emellett a bőr alsó rétegében duzzadt csomók, úgynevezett angioödémák jelentkeznek. Többnyire a kezet és az arcot érinti, illetve megduzzadhat a száj, a torok és a nyel is. A szájüregi vagy légúti duzzanatok fulladást okozhatnak. A hideg levegő, a víz, a hideg tárgyak, a fagylalt, a hideg ételek és italok, akárcsak az elpárologtatott verejték és a testhőmérséklet is kiválthatja a hirtelen csalánkiütést.

A hidegallergia jellemzői

Hideg urticaria esetén hideg tárgyakkal vagy hideg vízzel, széllel való érintkezés váltja ki a hisztamin felszabadulását pontosan ott, ahol a hideg a bőrt éri. Perceken belül jelentkezik a bőrpír, duzzanat és erős viszketés. Az, hogy milyen hideginger váltja ki a tüneteket, egyénenként nagyon különbözhet. Egyeseknél a hőmérséklet-változás hatására jelentkezik, amikor a melegből kimegy a hidegbe, másoknál akkor, ha a hőmérséklet egy bizonyos érték alá csökken, megint másoknál, ha valami hideget isznak vagy esznek.

Eleinte a bőrreakciók, a viszkető bőrpír és a duzzanat viszonylag kismértékűek, noha kiterjedésük jelentős lehet. Ezek a bőrtünetek általában kellemetlenek, de nem veszélyesek. Azonban ha nagy bőrfelület van kitéve a hidegingernek (pl. hideg vízben úszás), nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel, ami a vérrel egy percen belül a test egyéb területeire is eljut. Ennek következménye szapora szívverés, vérnyomásesés, szúró fejfájás, légszomj és keringési elégtelenség, legrosszabb esetben pedig anafilaxiás sokk jelentkezhet, mely potenciálisan halálos kimenetelű állapot lehet.

Ezt a cikket is olvassa el! Ön tudja, mit tegyen anafilaxiás sokk esetén?

Pszeudoallergiás reakciók

A pszeudoallergiás reakciók klinikailag hasonlóak az allergiás reakciókhoz, azaz hasonló tünetekkel járnak. A különbség az, hogy a jellegzetes allergiás reakció esetén nem észlelhető immunológiai túlérzékenység. (Ezért a hidegallergia kifejezés nem csak félrevezető, hanem helytelen is: hidegre való allergia nem létezik!) Allergia esetén a szervezetünkben antitestek alakulnak ki egy allergén ellen. Allergén lehet minden olyan, a környezetünkben – vagy néha akár a szervezetünkben – megtalálható, önmagában ártalmatlan anyag, mellyel kapcsolatba lépve allergiás reakció alakul ki.

A hidegallergia diagnózisa

Mivel a hideg urticaria esetén nincs antigén-antitest reakció, nem lehetséges (és nem szükséges) a diagnózis megerősítéséhez vérvizsgálat. A hideg urticariát az allergológus egy egyszerű teszt segítségével állapítja meg, mely során az alkarra több jégkockát helyeznek, és azokat különböző időpontokban távolítják el. Amennyiben a jégkockák eltávolítása után a tipikus bőrtünetek jelentkeznek, a diagnózis egyértelmű. Ugyanakkor ezzel a módszerrel nem lehet meghatározni a pontos és egyéni hőmérsékletet, amelynél a beteg kiütésekkel reagál.

Erre az úgynevezett Temptest ad választ, mely egy olyan speciális, hideg vizsgálati eszköz, ami 0-45 fokos hőmérséklet-tartományban képes pontosan meghatározni azt a hőmérsékletet, ami a hideg urticariában szenvedő betegnél csalánkiütést vált ki.

A fiatal nőket érinti leginkább

Az urticaria formái között a hideg urticaria előfordulási aránya nem ritkán akár a 15%-ot is eléri. A hideg országokban (Skandinávia) gyakoribb, míg a melegekben valamivel ritkább. A nőket mintegy kétszer olyan gyakran érinti, mint a férfiakat, és mindkét nemnél általában fiatal felnőttkorban jelentkezik. A hideg urticaria szinte mindig krónikus, és átlagosan 5-7 évig tart.

A hidegallergiát kiváltó okok

Kiváltó oka lehet valamilyen fertőző betegség, pl. hepatitis, kanyaró, bárányhimlő, a légzőszervi vírusfertőzések, HIV, valamint parazitózis. A csalánkiütés gyakran jelentkezik együtt ételallergiával és testmozgás esetén súlyosbodó asztmával.

Néha a betegnél a hideg urticaria mellett egyéb allergének vagy ingerek is okozhatnak hasonló tüneteket, például élelmiszer-adalékanyagok (színezék), gyógyszerek, növények, állati szőr, permetezett gyümölcs vagy zöldség, rovarcsípés vagy fizikai megterhelés. Mivel ezek az ingerek nagyon változatosak, a kiváltó ok megtalálása nagyon nehéz lehet.

Antibiotikummal vagy gyógyszermentesen is kezelhető

Egy német kutatásban jó eredményeket értek el, amikor a hidegallergiát antibiotikummal kezelték: a tünetek javulása akár a 70%-ot is elérte. Ennek magyarázata az lehet, hogy mivel a fertőző betegségek gyakran hidegallergiával jelentkeznek, sok betegnél antibiotikum hatására a betegséggel együtt a csalánkiütés is elmúlik. Az orvos emellett antihisztamin hatású gyógyszert vagy helyileg alkalmazandó kenőcsöt is felírhat, ami megakadályozza a további bőrreakciókat, a bőrduzzanatot és a kiütéseket.

A gyógyszermentes kezelési lehetőségek közé tartoznak az ultraibolya sugárzás és a hozzászoktató terápia, mely során a beteget ismételten mérsékelt hideg hőmérsékletnek vagy hideg fürdőnek teszik ki, hogy hozzászokjon a szervezete. Az, hogy ez a terápia mennyi sikerrel jár, egyelőre nem tisztázott.

A hidegallergia megelőzése

A hidegben ajánlott fokozottan odafigyelni a meleg, bőrbarát ruházat, valamint kesztyű, sapka, sál és meleg cipő viselésére. Emellett használjon a hideg által veszélyeztetett testrészeken (arc, kéz) zsíros krémet! Ha hidegallergiája ismert, annak érdekében, hogy elkerülje a hideg ételek és italok által okozott, potenciálisan életveszélyes duzzanatot a torokban, mindig legyen Önnél szteroid- és antihisztamintartalmú gyógyszer.

További tippek a megelőzéshez:

  • Amennyire csak lehet, kerülje a hideget (hideg víz, fém, kormánykerék stb.)
  • Mindig viseljen sapkát, sálat, kesztyűt! Minél több bőrterületet véd a hidegtől, annál kevésbé van kitéve a hatásának!
  • Ha a tünetei gyorsan megszűnnek, nem szükséges gyógyszert bevennie, azonban súlyos vagy tartós tünetek esetén a gyógyszeres terápia sokat segít, enyhít a szenvedésein.
  • Mindig legyen Önnél antiallergén kenőcs, hogy vészhelyzetben gyorsan enyhíthesse vele a tüneteket!
  • Ha hidegallergiás, ne ússzon és ne zuhanyozzon hideg vízben! A hidegallergia okozta anafilaxiás sokk halálos is lehet!

WEBBeteg.hu logó

WEBBeteg
Forrás: Cs. K., fordító;
gesund.co.at
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest