Endokrinológia téma
Az endokrin rendszer működéséről egyszerűen
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Szervezetünk megfelelő működéséhez szükséges, hogy a sejtek összehangoltan működjenek. Ezt a sejtek közötti hírközlés biztosítja, amelynek egyik - de nem egyetlen - eleme a hormonok segítségével történő információátvitel.
A hormonvizsgálatokról általában
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Mikor történik hormonvizsgálat? Mi határozza meg, hogy milyen hormonok vizsgálatát kéri a kezelőorvosa? Hogyan történik a laboratóriumi hormonvizsgálat? Milyen mintából?
A pajzsmirigyműködés zavarai
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A pajzsmirigy által termelt hormonok a szervezet számos működési funkcióját befolyásolják. Éppen emiatt a pajzsmirigy funkciójának zavarai számos tünetet okozhatnak, más szervrendszerek működésére is kihatva, így a betegségek felismerése és kezelése rendkívül fontos.
Pajzsmirigy, hormonok, cukorbaj - Tévhitek az endokrinológiában
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
A cukorbetegséget és a hormonzavarokat is lehet gyógyítani gyógynövényekkel? A tíz leggyakoribb tévhit az endokrinológiában.
Évek óta túlsúllyal küzd? Ezeket a vizsgálatokat érdemes elvégeztetnie
Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor PhD, endokrinológus
Sok nő és férfi hosszú időn keresztül küzd az esetleges súlyfeleslegével, és komoly fogyókúrák sorozata után sem képesek tartósan megszabadulni a túlsúlyuktól. Ilyenkor felvetődik a hormonzavar lehetősége. Arról, hogy milyen vizsgálatokat érdemes ekkor elvégeztetni, dr. Békési Gábor PhD endokrinológus beszélt.
Göbös pajzsmirigy (struma nodosa)
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
A pajzsmirigyműködés zavara esetén az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése lehet. Amennyiben a pajzsmirigy kivizsgálására kerül sor, minden esetben kulcskérdés, hogy találhatóak-e göbök a szervben, és ha igen, milyen jellegűek.
A mellékvesevelő-daganat (phaeochromocytoma) tünetei
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
A phaeochromocytoma (ejtsd: feokromocitóma) a katekolamintermelő mellékvesevelő daganatának a neve. Nagyon ritka betegség, és szerencsére a daganat többnyire szövettanilag jóindulatú.
Egyre gyakoribb a pajzsmirigydaganat
Semmelweis Egyetem
Másfél-kétszeresére nőtt az elmúlt évtizedben a pajzsmirigy rosszindulatú elváltozásainak előfordulása - mondja Dr. Reismann Péter.
Babavárás: Táplálkozásterápia és életmód
Budai Endokrinközpont
Ha két év védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba, mindkét félnek érdemes elkezdeni egy meddőségi kivizsgálást. A nőgyógyászok gyakran küldik tovább endokrinológushoz a páciensüket, és sokszor valóban hormonális eltérések állnak a meddőség hátterében.
"Alacsony vagyok, a növekedési hormon segíthet még?" - Az orvos válaszol
WEBBeteg
"Idén leszek 16 éves és csak 150 cm magas vagyok. Hallottam a növekedési hormonokról. Ennyi idős korban érdemes elkezdeni a kezeléseket?" Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.