A mellékvesevelő-daganat (phaeochromocytoma) tünetei

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

A phaeochromocytoma (ejtsd: feokromocitóma) a katekolamintermelő mellékvesevelő daganatának a neve. Nagyon ritka betegség, és szerencsére a daganat többnyire szövettanilag jóindulatú.

A phaeochromocytoma minden életkorban előfordul, és az összes eset 10 százaléka alakul ki gyermekkorban. Az esetek 95 százaléka véletlenszerű, de a betegek körülbelül 5 százalékában a phaeochromocytoma családi, öröklötten kialakuló betegség.

Általában csak az egyik mellékvesét érinti, bár 10 százalékban mindkét oldali mellékvese megbetegszik. Ritkábban a phaeochromocytoma nem a mellékveséből indul ki, hanem a gerinc mellett elhelyezkedő idegdúcrendszerből. Ekkor a nyaktól a medencéig terjedő teljes testhosszban előfordulhat.

A mellékvese velőállományának hormonjai az adrenalin, a noradrenalin és a dopamin. Ezek az úgynevezett katekolaminok. Normálisan a szervezetben akkor termelődnek nagyobb mennyiségben, ha stresszhelyzet alakul ki valamilyen okból.

Amikor a daganat irányíthatatlanul, igen nagy mennyiségű hormont bocsát ki, a betegnél változatos tünetek alakulnak ki. Leggyakoribb a magas vérnyomás, szapora szívdobogás érzése, fejfájás és izzadás. Valamivel ritkább a mellkasi- vagy hasi fájdalom, nyugtalanság, magasabb vércukorszint, elsápadás, esetleg felállásra jelentkező vérnyomásesés.

A magas vérnyomás többnyire csak időnként jelentkezik, és a rohamok között a beteg vérnyomása normális lehet, de nem ritka az sem, hogy folyamatosan magas vérnyomása van a betegnek. Jellegzetes, hogy a vérnyomás a szokványos vérnyomáscsökkentő szerekre rosszul reagál, sőt egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerek paradox módon vérnyomásemelkedést váltanak ki.

Ha a rosszullétek rohamokban jelentkeznek, a beteg nagyon sápadt, vérnyomása igen magas lehet. Egy-egy ilyen roham néhány perctől, néhány óráig is eltarthat. Előidézheti a hasi szervek nyomása, vagy a hasi szervek elmozdulásával járó behatás, de kiválthatja a vizelet ürítése is.

A nagyfokú magas vérnyomás szívbetegséget okoz, és akár szívinfarktus is létrejöhet.

Mivel a katekolaminok a bélmozgást gátolják, székrekedés, sőt akár a bélmozgás teljes leállása is kialakulhat, ritkán a bél vérellátása is zavart szenved.

Diagnózis

A diagnózishoz a beteg kikérdezése és a gyanú felvetése után laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai módszerek vezetnek.

A laboratóriumban gyűjtött vizeletből való katekolamin lebomlási termékek mennyiségét mérik meg, de lehetőség van a vérből való direkt katekolamin meghatározásra is. Amennyiben a mérések felvetik a betegség gyanúját, CT-vel, MRI-vel, illetve izotópos képalkotó módszerekkel lehet a daganat pontos helyét meghatározni.

Kezelés

A betegség kezelése sebészi, a daganat eltávolításából áll.

A daganat műtéti eltávolítása után a betegek többsége véglegesen meggyógyul. A ritka rosszindulatú esetekben kiegészítő kezeléseket is alkalmaznak.

A betegség gyanújának felvetése azért fontos, mert ha időben észreveszik és kezelik, a súlyos kialakuló szövődmények megelőzhetőek, és a beteg meggyógyul.

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Hozzászólások (4)

Cikkajánló

Húsvéti tojás Húsvéti tojás

Van néhány dolog, amit nem árt, ha tud.

Hüvelygomba kezelése Hüvelygomba kezelése

Helyi hatású készítmény a terápia hatékony kiegészítéséért. (x)

Amikor a magas vérnyomás egy tünet: a Conn-szindróma

A Conn-szindróma - vagy ahogyan még emlegetni szokták: a primer hiperaldoszteronizmus (primer hyperaldosteronismus) - egy olyan endokrin (hormonális)...

Okok, melyek hormonzavarokhoz vezethetnek

A hormonzavarok igen gyakoriak manapság, melyek kellemetlen tüneteket és veszélyes szövődményeket is okozhatnak. Arról, hogy mégis miért léphet fel...

Hormonzavarok - Milyen jelek utalhatnak rá?

Mivel hormonrendszerünk az egész szervezetünk működésére hatással van, gyakorlatilag nincs olyan szerv, aminek a működését egy-egy kieső vagy...

Addison-kór - A mellékvese csökkent működésének következménye

Az Addison-kór a mellékvese károsodása és csökkent működése, elégtelensége. Bármely életkorban felléphet, a nőket és férfiakat közel egyenlő...

Miért nélkülözhetetlen a kálium?

A kálium a makroelemek közé tartozik, vagyis olyan ásványi anyag, amelyre a szervezetnek naponta több száz milligrammos vagy grammos mennyiségben van...

Az endokrin rendszer működéséről egyszerűen

Szervezetünk megfelelő működéséhez szükséges, hogy a sejtek összehangoltan működjenek. Ezt a sejtek közötti hírközlés biztosítja, amelynek...

Állandóan fáradt, stresszes? Tüneteit kortizolhiány is okozhatja

Szervezetünkben a mellékvese termeli az antistressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, a folytonos stressz hatására a mellékvese...

Mellékvese probléma és hízás - Az orvos válaszol

Lányom 16 éves és 90 kg-os. A combjain, hasán, mellein hasonló csíkok vannak, mint a terhességi csíkok. Az idén megcsináltuk a kortizol analízist...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.