Elsősegély téma
A 10 leggyakoribb elsősegélynyújtási hiba
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegély-szakoktató

Hiába állnak rendelkezésünkre jól képzett baleseti sebészek, gyakran előfordul, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van elsősegélynyújtásra. A Newsweek című hetilap összefoglalta a leggyakrabban elkövetett elsősegélynyújtási hibákat, illetve hogy mit tegyünk helyettük.
Bőrön keresztül is mérgez a metil-alkohol
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
A metil-alkohol-mérgezés sajnos hazánkban is többször fordul elő, mintsem azt mondhatnánk, hogy azok kizárólag véletlenül bekövetkező mérgezések: gyakran öngyilkossági szándék húzódik meg a háttérben.
Mi legyen az otthoni elsősegély felszerelésben?
WEBBeteg - Marsi Zoltán
Vajon van otthon elsősegély-felszerelése? Ha van, mikor ellenőrizte utoljára tartalmát? És vajon minden benne van, ami szükséges lehet? Ez utóbbi kérdésre próbálunk választ adni.
Tavaszi nagytakarítás: odafigyeléssel, biztonságosan, mérgezések elkerülésével
ÁNTSZ
A tavaszi nagytakarítás során jellemző, hogy a megszokottnál alaposabb munkához nagy hatékonyságú, agresszív tisztító hatással rendelkező szerek használatára is szükség van. Az ilyen készítmények egyben nagyobb kockázatot is jelentenek. Ezért is rendkívül fontos, hogy a háztartási vegyszereket az előírásoknak megfelelően használjuk. Így elkerülhetők a mérgezések is.
Mikor gyanakodjunk belső vérzésre?
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Belső vérzés esetén bár nincs szemmel látható vérzés, mégis nagyon súlyos következményei lehetnek, ugyanis a vér kilép az érrendszerből, és sokk fejlődhet ki. A testüregekben felgyülemlett vér által okozott nyomás szintén életveszélyes lehet.
A csonttörések ellátása
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Késő ősszel és télen a szánkózó, korcsolyázó gyerekek és a csúszós járdán eleső idősek tipikus sérülése a csonttörés. Mit tegyünk az orvosi segítség megérkezéséig? Mire számíthatunk az orvosnál?
Vészhelyzet - Általános tennivalók
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Sosem tudhatjuk, hogy mikor kerülünk olyan helyzetbe, ahol a mentők kiérkezéséig nekünk magunknak kell helytállnunk. A higgadt cselekvés életet menthet vagy megelőzheti a súlyosabb károsodásokat.
Elsősegély alkoholmérgezés esetén
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Alkoholmérgezésről akkor beszélhetünk, ha a véralkoholszint eléri a 2,5-4 ezreléket, ami körülbelül 100 g alkohol fogyasztása után következik be.
Mentsünk életet - Mi a teendő légúti elzáródás esetén?
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
A légúti elzáródás beavatkozás nélkül általában végzetes, ugyanis ha az oxigénhiány nem szűnik meg 3-4 percen belül, akkor az agysejtek kezdenek elpusztulni és a szívműködés is hamarosan leáll.
Mi a teendő szívinfarktus esetén?
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Bárkivel előfordulhat, hogy környezetében valaki szívinfarktust kap, vagy éppen ő maga szenvedi el azt. Nem árt tisztában lenni az alapvető szabályokkal, hiszen ilyen esetekben perceken múlhat az ember élete.