Diagnosztika téma
Gyomortükrözés - Mikor szükséges? Hogyan zajlik?
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes, Dr. Dunás-Varga Veronika - 2023.03.14. 17:25

A gyomortükrözéses (gastroscopia) vizsgálat mindig együtt történik a nyelőcső (oesophagoscopia), illetve a nyombél felső szakaszának (duodenoscopia) tükrözésével. A nyelőcső, a gyomor és a vékonybél kezdeti szakaszát a vizsgáló egymás után tekinti át. A vizsgálat éhgyomorra történik, rutin esetben 3-5 percig tart, az endoszkópot a szájon át vezetik a nyelőcsőbe.
Az asztma diagnosztizálása
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2023.03.08. 12:55

Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, mely a hörgők változó súlyosságú szűkületét okozza. A pontos diagnózis felállítása a terápia alapja.
Diagnosztikai módszerek: endoszkópos vizsgálatok
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - 2023.01.03. 17:00

Endoszkópos vizsgálatok során alkalom nyílik az üreges szervekbe történő közvetlen betekintésre, ám emellett szövettani mintavételre és kisebb beavatkozások elvégzésére is alkalmas az eljárás.
Diagnosztikai módszerek
WEBBeteg - 2023.01.02. 00:00
Összegyűjtöttük a legáltalánosabb és a hétköznapokban leggyakrabban előforduló diagnosztikai módszereket, vizsgálatokat. Táblázatunk segítségére lehet, hogy mire készüljön fel, ha egyszer szüksége lesz egy alaposabb kivizsgálásra.
Hogyan vizsgálhatóak ki a gyomorpanaszok?
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - 2022.12.16. 14:33

A gyomorpanaszok sokszor nehezen meghatározhatóak: a beteg is bizonytalan tünetekről számol be, az okok is szerteágazóak lehetnek. A gyomor betegségeinek diagnosztizálása ezért sokszor több vizsgálatot is szükségessé tehet.
Arany nanoszerkezetek segíthetik a daganatok korai felismerését
Magyar Tudományos Akadémia - 2022.09.01. 11:44
A jövőben akár a szervezetbe fecskendezett nanoarannyal is diagnosztizálhatják a szakemberek a korai rákot. Ehhez járulhatnak hozzá a Szegedi Tudományegyetemen a Juhászné Csapó Edit által vezetett Lendület-kutatócsoport eredményei.
A gyomorfekély diagnosztizálása és kezelése
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - 2022.03.27. 04:36

A gyomor- és nyombélfekély megfelelő gyógyszeres kezeléssel kontrollvizsgálatok mellett otthon is jól gyógyítható, ám a szövődménnyel járó esetek természetesen kórházi ellátást igényelnek.
Diagnosztikai módszerek: az MR
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, Dr. Reinhardt István, Dr. Laki András - 2021.12.03. 19:02

Az MR (mágneses rezonancia) a 80-as évek közepén terjedt el az orvosi gyakorlatban. Nagy előnye, hogy nem alkalmaz ionizáló sugárzást, így nincs ismert káros biológiai hatása az emberi szervezetre. Vannak azonban esetek, amikor nem végezhető el, ezekről cikkünkben még olvashat.
Férfiaknak is lehet mellrákjuk?
WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus - 2021.09.10. 13:03

Az emlő állománya születéskor néhány csatornácskából áll, és nőknél a serdülőkorban a petefészkek által termelt ösztrogén hatására fejlődik tovább. Ugyanakkor a férfiak ezen szerve csökevényes marad, ha további hormonbehatás nem éri a szervezetet.
Diagnosztikai módszerek - Ultrahangvizsgálat
WEBBeteg - 2021.07.13. 07:03
Az ultrahang a 70-es évek elején terjedt el az orvosi gyakorlatban. Napjainkban igen gyakran használt vizsgálati módszer, hiszen semmilyen kellemetlenséget vagy kockázatot nem jelent a páciens számára.
Helyettesíthetik-e az orvost a digitális eszközök?
Szponzorált tartalom - 2021.06.02. 10:47
Az orvosi technológia folyamatosan fejlődik, évről évre hatékonyabb és pontosabb eszközök állnak az egészségügyi szakemberek rendelkezésére a betegségek gyógyítására és a betegek vizsgálatára. Az elmúlt néhány év egyik legígéretesebb fejlesztési irányát az otthon is használható digitális diagnosztikai eszközök jelentették. (x)
Koronavírus: a gyermekek védelmét támogatja Albrecht Ottó adománya
Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet - 2020.06.09. 14:03
A koronavírus-fertőzés kimutatásának jelenlegi legbiztosabb eszközét, azaz genetikai vizsgálatok elvégzésére alkalmas diagnosztikai berendezést vásárolt az ismert kockázati befektető, Albrecht Ottó a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet részére a járvány újabb hullámainak a kezelésére.
Urológiai vizsgálatok - Hogyan készüljön fel rá, mire számítson?
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus - 2020.03.12. 05:06

Egy jól felszerelt urológiai rendelőben a vizsgálómódszerek széles tárháza áll az orvos és a beteg rendelkezésére, egy kiemelt intézményben pedig a megfelelő radiológiai háttérrel szinte minden információt megkaphatunk, amire szükségünk van.
Világújdonság a diagnosztikában
Több mint TestŐr - 2019.11.28. 13:49
Nyár óta hazánkban is elérhető egy új diagnosztikai lehetőség, amellyel sokkal kisebb méretű tumorok is kimutathatóak, mint a régebbi eljárásokkal, így célzottabban és hatásosabban lehet alkalmazni a kezelési módokat is, növelve ezzel a gyógyulási esélyeket. Akkor is pontosabb a diagnózis, ha a tumor felszívódásáról van szó, így nem kell felesleges kezeléseknek kitenni a beteget.
Világújdonság a diagnosztikában
Több mint TestŐr - 2019.11.05. 13:52
Az, hogy az orvosok időben észrevegyenek egy daganatot, minél könnyebben felismerjék a daganat típusát, lehetséges áttéteit, és ehhez hozzárendeljék a megfelelő terápiát, talán korunk egyik legfontosabb egészségügyi kihívása. Ebben segít egy új genetikai teszt, amely világújdonság a diagnosztikában.
A szív és az érrendszer vizsgálata: MR? UH? CT?
WEBBeteg összeállítás - Tóth András, újságíró - 2019.06.17. 16:03
Milyen módszerekkel vizsgálható a szív és az érrendszer állapota? Mitől függ, hogy melyik módszer mellett döntenek az orvosok?
Diagnosztikai módszerek - EKG
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes - 2019.04.12. 20:35

Az EKG-vizsgálat során a szív elektromos feszültségváltozását regisztrálják. A vizsgálat nem igényel nagyobb előkészületet és nem terheli meg a szervezetet, nem fájdalmas, ugyanakkor nagyban hozzájárul a szívinfarktus és szívritmuszavarok diagnosztizálásához.
Modern diagnosztika
MTI - 2018.12.05. 10:35
Tizenkilenc új modern diagnosztikai berendezést kapnak Pest megyei és budapesti kórházak - mondta az Egészséges Budapest Program (EBP) koordinálásáért felelős miniszteri biztos.
Diagnosztikai módszerek: PET
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, Dr. Reinhardt István - 2018.09.29. 05:21
A PET a pozitronemissziós tomográfia rövidítése, ez az egyik legmodernebb vizsgálóeljárás. Lényege, hogy bizonyos anyagokat radioaktív izotóppal jelölnek meg, melyeket részecskegyorsítóban állítanak elő. Ezeket a betegbe juttatják, a létrejövő pozitronsugárzást PET-kamerával detektálják, majd számítógép segítségével történik a képek létrehozása.
A mióma diagnosztizálása
WEBBeteg - 2018.09.03. 20:57
A méh simaizomzatából kiinduló jóindulatú daganat, a mióma az egyik leggyakoribb elváltozás a reproduktív korban levő nők körében. Hogyan állítható fel a diagnózis?
Szívroham: hamarosan előre jelezhető?
MTI - 2018.08.30. 11:25
Évekkel előre képes jelezni a halálos szívroham kockázatát egy speciális diagnosztikai módszer, amelyet az Oxfordi Egyetem kutatói fejlesztettek ki német és amerikai kollégáikkal együttműködve.
Megrendezik a világ első online Nemzetközi Diagnosztikai Bajnokságát
InSimuBlog - 2018.06.22. 16:07
A verseny során az orvostanhallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy összehasonlítsák klinikai tudásukat és diagnosztikus képességeiket - ugyanazokat a virtuális betegeket kell legpontosabban, szakmailag megfelelő, de költség- és időhatékony módon diagnosztizálniuk.
Csökken a szív- és érrendszeri betegségek miatt elhunytak száma
MTI - 2018.02.05. 21:41
A modern diagnosztikai berendezéseknek köszönhetően tovább javítható a statisztika - mondta a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese.
Citológiai mintavétel - Mikor kerülhet rá sor?
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2017.09.29. 14:55
A sejtek vagy kisebb sejtcsoportok mikroszkópos vizsgálata útján történő diagnosztikai eljárást citológiának vagy citopatológiának nevezzük, amely a sejtek ép és kóros jelenségeinek megfigyelésére szolgál. Gyakran alkalmazzák szűrővizsgálat céljából, de fontos része a daganatok diagnosztizálásának is.
Diagnosztikai és terápiás projektet indított a négy orvosképző egyetem
MTI - 2017.09.22. 13:07
Több, sok embert érintő betegségcsoport diagnosztikáját és gyógyítását fejlesztő kutatási projektet indított 1,47 milliárd forintos uniós támogatással a négy orvosképző egyetem - tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem közkapocslati igazgatósága az MTI-t.