Ágybavizelés téma
Ne hagyjuk annyiban! A gyermekkori ágybavizelés hatásai

Van megoldás a gyermekkori ágybavizelésre

Gyermekkori ágybavizelés - Mit kell tudnunk róla?

Ideje cselekedni, hogy az alvás újra zavartalan legyen!
Tévhitek az éjszakai ágybavizelésről
A felnőttkori éjszakai ágybavizelés

Mi is az a gyermekkori ágybavizelés?
Az éjszakai ágybavizelés (enurézis nokturna) egy viszonylag gyakori, főként a gyermekkorra jellemző kórkép. Az éjszakai, alvás alatti órákban fellépő időszakos akaratlan vizeletürítésről van szó, melynek hátterében több kiváltó ok is lehet.
Előfordulása 5 éves kor körül a leggyakoribb, a gyermekek mintegy 10-20 százalékát is érintheti. Az életkor előrehaladtával az enurézis nokturna előfordulási gyakorisága folyamatosan csökken, a 15 éves vagy annál idősebb korosztályban már csupán 1-2 százalékban van jelen.
A nemek érintettsége közt megfigyelhető egy viszonylag markáns eltérés a fiúk javára, ugyanis szinte kétszer annyi fiúgyermeknél figyelhető meg a kórkép, mint lánynál.
Gyermekkori ágybavizelés (infografika)
Éjszakai ágybavizelésről és a szobatisztasággal kapcsolatos problémáról akkor beszélhetünk, ha a gyermek már elérte az 5 éves kort, de a szobatisztaságnak még a jeleit sem mutatja. Ekkor már érdemes lehet orvossal konzultálni. Az első kérdés, hogy mióta áll fenn a probléma?
- Születés óta folyamatosan, maximum párhetes kihagyással (elsődleges).
- Legalább fél éves szobatisztaság után történt a visszaesés (másodlagos).
Itt fontos figyelembe venni, hogy a gyerekek számára szorongást okozó, stresszes időszakok is átmeneti visszaeséseket okozhatnak, egy-egy bevizeléses „baleset” pedig önmagában nem betegség!