Tévhitek a visszértágulatokról

szerző: Dr. Sepa György, sebész, érsebész - Trombózis- és Hematológiai Központ
frissítve:

A visszértágulatok számtalan ember életét nehezítik meg, ráadásul komoly szövődményeket is okozhatnak. Bár a legtöbben jól ismerni vélik a problémát, ennek ellenére több tévhit is kering vele és a kezelésével kapcsolatban.

Dr. Sepa György érsebész főorvos szerint a leggyakoribb, visszérbetegséggel kapcsolatos tévhitek az alábbiak.

A visszér csak esztétikai probléma

Sokan úgy gondolják, hogy a visszerek csupán esztétikai problémát jelentenek, pedig komoly egészségügyi szövődményekkel is járhat az állapot. A vénás pangás miatt ugyanis amellett, hogy az illető nehézláb érzésre és kisebb-nagyobb fájdalmakra panaszkodhat, kezeletlen esetben akár lábszárfekélyt, illetve mélyvénás trombózist is okozhat, mely nemritkán életveszélyes tüdőembóliával társulhat.

Elmúlik a krémektől

Számtalan készítmény van már a piacon, melyekkel a visszerek ellen fel lehet venni a harcot. Bár többségüknek valóban van érerősítő hatása, ráadásul még a fájdalmat is csillapíthatják, ám az igazság az, hogy a kidudorodó, kanyargós visszértágulatokon sajnos már nem segít. A visszérkrémek stabilizálják, védik a vénafalakat, de az alap problémát nem szüntetik meg és az előrehaladott folyamatot nem fordítják vissza. Ha meg akar szabadulni a visszértágulatoktól, úgy komolyabb beavatkozásra van szükség - mondja dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.

Csak az idősebbeket érinti a visszeresség

Való igaz, egy bizonyos kor után gyakoribbak a visszértágulatok, ám nem ritka, amikor fiatalon – akár a 20-as évek elején- jelentkezik. Ekkor nagy eséllyel genetikai hajlama van az illetőnek, de a kedvezőtlen munkakörülmény, az ülő/álló munka, az elhízás, a fokozott fizikai terheléssel járó sport/munka mind hozzájárul a visszerek kialakulásához.

Az is tévhit, hogy a visszeresség időskorban természetes jelenség. Való igaz, hogy az alsó végtagot érintő nyomás idővel fokozza a tágulat kialakulásának kockázatát, de nem minden idős embernél alakul ki, vagy a folyamat megfelelő életmóddal, időben elkezdett kezeléssel lelassítható, megállítható.

Terhesség után mindig elmúlik

Sokaknál a várandósság során alakulnak ki a visszértágulatok, melynek hátterében a hormonális változásokon kívül a magzat által előidézett, a medence vénáira gyakorolt, fokozott nyomás áll. A probléma legtöbbször a szülést követően rövid időn belül megszűnik, ám előfordulhat, hogy a panasz állandósul. Ilyenkor érdemes szakorvoshoz fordulni, akár műtétet is szóba jön a szövődmények elkerülése céljából.

Visszér és a nemek

Tévhit az is, hogy a visszeresség csak női probléma. Igaz, hogy a nők esetében nagyobb a kockázat, egyes felmérések szerint a hölgyek mintegy 25 százalékánál alakul ki élete során a visszérbetegség. Az elváltozás azonban a férfiakat is érinti, 10-15 százalékuknál szintén megjelennek a szemmel is látható visszerek.

Ha genetikai hajlamom van rá, biztos ki is alakul

Az igaz, hogy a visszeresség kialakulása gyógyszeresen vagy étrenddel nehezen befolyásolható. Az étrend szempontjából a szorulások kerülése lehet fontos, mely következtében fokozzuk a hasüregi nyomást. Jelentős hatása van a munkakörülményeknek (tartós álló- vagy ülőmunka) is.

Ha a kedvezőtlen munkakörülményeket nem tudjuk elkerülni, a hatásos megelőzést a rendszeres frissítő testmozgás, valamint a kompressziós harisnya viselése jelenti.

Bár az való igaz, hogy genetikai hajlam esetén nagyobb eséllyel jelentkezik a probléma, ám ez még nem egyenlő azzal, hogy biztosan ki is alakul. Hiszen ha az illető odafigyel táplálkozására, a bőséges folyadékfogyasztásra, valamint a rendszeres testmozgásra, úgy lényegesen csökkenti annak az esélyét, hogy megjelenjenek a zavaró visszértágulatok.

A műtét fájdalmas, ráadásul hegek maradnak utána

A visszérműtétek az elmúlt években rengeteget fejlődtek, így ma már nem muszáj, hogy a beavatkozás fájdalmas legyen.

Radiófrekvenciás eljárással nincs se vágás, se altatás, se gerincérzéstelenítés, hiszen csak helyi érzéstelenítésre van szükség. Egynapos ellátás keretében végezhető a lézeres visszérműtét is. Ezek a beavatkozások fájdalommentesek, gyorsak, ráadásul nincs utána több hétig tartó felépülési idő.

A legjelentősebb visszértágulatok esetén valóban szükségessé válhat az érsebészeti műtét, éppen ezért érdemes idejében orvoshoz fordulni a panaszokkal.

+1 tévhit: A visszér műtét után úgyis visszatér

A visszérműtétek eredményesen tudják kezelni a már kialakult visszértágulatokat, ezáltal csökken a vérkeringés pangása és kedvező hatást fejt ki az alsó végtagok egészségére. Amennyiben kezelést követően is figyelünk a megfelelő mozgásra, a károsító tényezők elkerülésére, a vénák falának erősítésére, esetleg orvosi javallatra a kompressziós harisnya viselésére, akkor a visszerek kiújulása nem törvényszerű. Amennyiben azonban a genetikai hajlam a keringést károsító szokások fennmaradásával társul, akkor valóban ismét megjelenhetnek a kitágult visszerek a lábakon.

Szakértő: Dr. Sepa György érsebész főorvos (Trombózis- és Hematológiai Központ)
További felhasznált forrás: 6 varicose vein myths debunked (Mayo Clinic)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.