Prosztatagyulladás: kamaszoknál és felnőtteknél is gyakori

KamaszPanasz
megjelent:

Egy új felmérés szerint a kamasz fiúk majdnem 10 százaléka szenved ebben a fájdalmas betegségben. Eszerint a fiatalok körében a betegség előfordulása ugyanolyan gyakori, mint az idősebb férfiak esetében (6,5-12 százalék). A betegséggel nemcsak lelkileg nehéz megküzdeni, a kezelése sem egyszerű.

A krónikus prosztatagyulladás egyike azoknak a kényes és kellemetlen egészségügyi állapotoknak, melyről az abban szenvedők nem szívesen beszélnek.

A kezelést nehezíti, hogy a fiúk egy része a kellemetlen tüneteket szégyelli, ezért nem fordul orvoshoz, hanem némán szenved. Még ha szakember segítségét is kérik, gyakran félrekezelik őket, mivel az orvosok csak ritkán gondolnak a prosztatagyulladás lehetőségére ilyen fiatal korban.

A prosztatagyulladás tünetei

A prosztatagyulladásban szenvedők a prosztata környékén, a péniszben, a herékben, lágyékhajlatban és az alhasban éreznek fájdalmat, tapasztalnak kellemetlen lüktetést.
Jellemzője még a fájdalmas, kínzó vizelési inger, sőt, ha a prosztata nagyon megduzzad, akár vizelet-elakadás is felléphet. A test eme idegei hiperérzékennyé válnak, így a vizelés, a szexuális aktus vagy csak az ülés is szörnyen fájdalmassá válik.

A prosztata gyulladása általában különböző fertőzések következtében, húgycsőgyulladás szövődményeként alakul ki. Mivel a prosztata mirigyes szerv, ezért gyulladása lassan, nehezen gyógyul.

A prosztatagyulladás különben is az urulógia feketebáránya, mivel nem kap olyan figyelmet, mint a prosztatarák vagy a merevedési zavar. Megfelelő odafigyelés nélkül pedig nagyon nehéz kezelni, ráadásul fiataloknál a betegség befolyásolhatja a felnőtté válás menetét, a kapcsolatokat és a teljesítményre is kihat.

A betegség kezelése

Terápiaként szigorú ágynyugalomra és antibiotikum szedésére van szükség. Ha a vizelet elakad, vékony katéterrel lehet azt "lecsapolni". Ezzel a kezeléssel általában néhány (8-12) napon belül megszűnik a gyulladás, ha azonban a magas láz és fájdalom nem mérséklődik,akkor általában nem kerülhető el a műtét, azonban erre szerencsére csak igen ritkán kerül sor.

(KamaszPanasz)

Cikkajánló

Prosztata
A PSA (prosztataspecifikus antigén) tesztet 1970-ben fejlesztette ki Dr. Richard J. Ablin. Kezdetekben a tesztet a prosztatarák kezelésében a recidíva (kiújulás) monitorozására használták, majd az 1990-es években az FDA jóváhagyta és elfogadta, hogy a vizsgálat alkalmas a primer prosztatarák megjóslására is.
Antibiotikum-használat
Antibiotikum-használat

Nem érdemes túl gyakran.

Köhögés
Köhögés

Nem mindegy, milyen gyógyszert alkalmazunk.

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Merth Gábor, urológus
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Kulcsár Flóra, medikus
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest