Terhesség - Miért fontos a pajzsmirigyszűrés?

MTI
megjelent:

A szülés közben fellépő lepényi rendellenességek háromszor gyakoribbak azokban a terhesekben, akinek vérében bizonyos ellenanyagok vannak. Ezek ugyan korán jelzik a pajzsmirigyműkődés zavarát, mégsem indokolnak terhesség alatti rutinszerű pajzsmirigyszűrést vagy megelőzésként pajzsmirigyhormonok rutinszerű bevitelét, állítják a Texasi Egyetem Southwestern Egészségügyi Központjának kutatói.

A tiroid-peroxidáz (TPO) enzim jódot köt a pajzsmirigyhormonhoz. Néhány autoimmun megbetegedésben a szervezet antitesteket termel a TPO enzim ellen. Ennek következtében csökken a pajzsmirigyhormon szintje, a szervezet anyagcseréje lelassul. Amikor az antitestszintek csökkennek, a pajzsmirigyhormon szintek normalizálódnak, magyarázzák a szerzők az egyetem által megjelentetett közleményben.

A kutatók 17 298 terhes nőnél terhességük 20. hete előtt megmérték az antitestek szintjét (anti-TPO antitestek), majd ezt összehasonlították az édesanyák és újszülöttjeik szülést követő állapotával.

A terhesek közel 6 százaléka rendelkezett az ellenanyagokkal. Az arányok az etnikumtól is függtek, 8,4 százalékban fordult elő a fehérbőrű lakosságban, 6,1 százalékban a spanyolajkúak és 2,6 százalékban a afrikai származásúak között.

Az anti-TPO antitestek és a lepényleválás kapcsolata

Az anti-TPO antitestek ellenére a kismamák pajzsmirigyormon szintje normál tartománya esett. A szülés közben fellépő szövődmények között nem volt különbség a két csoportban, csak a lepényleválás volt gyakoribb. Ez ugyan egy ritka, de akár halálos szövődmény is lehet. Ilyenkor a lepény túl korán válik le a méh faláról. A lepényleválás az antitesttel rendelkező terhesek 1 százalékában fordult elő, szemben az antitesttel nem rendelkezők 0,3 százalékával. Az antitestek jelenléte ugyanakkor nem befolyásolta az újszülöttek egészségi állapotát.

„Kutatásainkból kiderült, hogy az anti-TPO antitestek megemelik a lepényleválás gyakoriságát, ám ez nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigyhormonok rutinszerű adagolása javítaná akár az édesanyák, akár magzataik egészségi állapotát” - nyilatkozta Dr. Brian Casey, szülész-nőgyógyász professzor, a cikk társszerzője. Az eredmények tudományos összefoglalója az Obstetrics & Gynecology folyóirat augusztusi számában jelenik meg.

Hasznos cikkek a terhességről

(MTI)

Cikkajánló

Edzés és fejfájás
Edzés és fejfájás

Mennyire veszélyes a terheléses fejfájás?

Aranyér megelőzés
Aranyér megelőzés

Táplálkozás aranyérre hajlamosak számára.

Endokrinközpont - Dr. Borus Hajnal, diabetológus, belgyógyász, endokrinológus
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
Budai Perinatális Központ - dr. Fári Ildikó
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.