A szülés utáni hajhullás okai

szerző: Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus - Budai Endokrinközpont
frissítve:

Várandósság alatt a nők a korábbinál jóval dúsabb hajkoronára tehetnek szert, a szülés utáni hónapokban kezdődő hajhullás azonban sokakban aggodalmat kelt. A legtöbb esetben a folyamat a normál hormonváltozások természetes eredménye és kezelés nélkül is rendeződik, az intenzív hajhullás azonban ritkább esetben betegséget is jelezhet.

A hormonváltozások miatt bekövetkező hajhullás

A terhesség alatt a női nemi hormonok közül a progeszteron és az ösztrogén szintje a szervezetben megemelkedik. Ezáltal a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a növekedésben lévő hajszálak élettartama megnő. A hajszálak így tovább maradnak a növekedési (anagén) fázisban, mint egyébként szoktak, és később jutnak el nyugalmi (telogén) fázisba.

Egy-három hónappal a szülés után lecsökken a női hormonok szintje, a természetes hajhullás mellett pedig a hölgyek ekkor vesztik el azokat a hajszálakat is, amelyek már korábban, a terhesség hónapjai alatt is kihullottak volna. Az intenzív hajhullás időszaka egyéntől függ, átlagosan a 2-3. hónapban kezdődik és 6-9 hónapig tart. A normál hajhullás diffúz, azaz egyenletesen, a hajas fejbőr teljes területén megy végbe, nem meghatározott területeken.

Bár a hajhullás mértéke - különösen a terhesség alatti időszakhoz viszonyatva - ijesztő lehet, valójában nincs ok aggodalomra és nem vezet kopaszodáshoz. Amint elvesznek az egyébként is életciklusuk végére ért hajszálak, a hajhullás mértéke ismét lecsökken. A hormonális változás nem érinti az új hajszálak képződését sem, azaz a hajhagymákból új hajszálak lépnek a kihullottak helyébe. Nem kóros esetben a folyamat végén hasonló sűrűségű marad a haj, mint a terhesség előtti időszakban volt.

Mikor ad okot aggodalomra a hajhullás szülés után?

A hajhullás okának kivizsgálása akkor javasolt, ha

  • ebben az időszakban egyéb panaszok is kialakulnak (indokolatlan kimerültség, testsúlyváltozás)
  • a hajhullás foltokban jelentkezik
  • a hajhullás mértéke nem csökken 9-12 hónappal annak kezdete után sem

Ezekben az esetekben előfordulhat a hajhullást okozó bármely betegség, továbbá előidézheti a szüléshez kapcsolódó komplikáció (pl. vérzés miatt bekövetkező vérszegénység), a stressz, jelentős tápanyaghiány, illetve speciális kórképként a szülés utáni (postpartum) pajzsmirigygyulladás is.

Bőrproblémák szülés után
A terhességet követően csökkenő ösztrogénszint a bőr szárazságához is hozzájárulhat, ami a bőrirritáció fokozódását, korpásodást is okozhat. A szoptatás során megnő a szervezet vitaminigénye és folyadékvesztesége, ez ugyancsak kihathat a bőr hidratáltságára és a hajhullás mértékére egyaránt.
A bőrét rendszeresen krémezze hidratáló patikai kenőccsel. Ne fürödjön, hanem zuhanyozzon, akkor ezt az említett kenőcsöt mosakodókenőcsként is használhatja. A hajára használjon száraz fejbőrre való sampont és balzsamot. Napi 3 liter folyadékot javasolt elfogyasztani, emellett bőséges vitaminfogyasztás javasolt, esetleg terhesvitamint is javasolt szedni.
A szoptatós melltartók között is számos fazon kapható. Ne merevítőset, hanem puha anyagból készültet válasszon, fogyeljen oda arra, hogy ne szorítson, ne legyen műszálas. (Dr. Csuth Ágnes családorvos, WEBBeteg)

Postpartum pajzsmirigygyulladás

A szülés után jelentkező pajzsmirigygyulladás (postpartum thyeroditis, PPT) nem ritka, mégis kevesen ismerik fel a tüneteket, vagy gondolnak a háttérben húzódó betegségre.

A postpartum thyreoiditis a szülést követő 3-12 hónap múlva alakul ki. A betegség a kismamák 13-20 százalékánál jelentkezhet, de sajnos ritkán diagnosztizálják, gyakran tekintik természetesnek. Pedig a betegség a hajhullás mellett igen zavaró tüneteket okozhat, amelyek az egyébként is érzékeny, sokszor fáradt édesanyák mindennapjait jelentősen megnehezíthetik. A beteg gyakran hiába fordul orvoshoz segítségért, a pajzsmirigyprobléma sok esetben rejtve marad és más betegséggel kezelik a kismamát.

A pajzsmirigygyulladásra utaló tünetek:

  • a pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva),
  • erős szívdobogás
  • nagymértékű, jellemzően foltokban jelentkező hajhullás
  • fulladás érzése
  • nagyfokú és ok nélküli kimerültség
  • jelentős testsúlynövekedés

Lásd még A pajzsmirigygyulladás és tünetei

A vizsgálat során a pajzsmirigy tömött tapintatú, jellegzetes rá a szerv ultrahangos képe, valamint a labor vizsgálatok eredményei alapján diagnosztizálható a betegség.

A szülés utáni pajzsmirigygyulladás az érintettek többségénél átmeneti, a terhesség után erőteljesebb immunrendszeri működés eredménye, idővel a gyulladás csökken, majd megszűnik. A hölgyek egy részénél azonban a probléma tartósan fennmaradhat és átmehet krónikus pajzsmirigy-alulműködésbe.

További panaszok szülés után

(Budai Endokrinkozpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Demeter Miklós

Dr. Demeter Miklós

Szülész-nőgyógyász

Debrecen

Cikkajánló

Hajhullás
A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek, orvosi szakkifejezéssel alopeciának, ha naponta több mint 100 hajszál hullik ki, a napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Az esetek többségében az alopecia genetikai adottság, bizonyos esetekben azonban indokolt az alapos orvosi kivizsgálás.