A dohányzás mégsem oldja a stresszt?

MTI
megjelent:

A dohányzás elhagyását követő egy év elteltével csökken a stressz szintje, a visszaszokó emberek egy része pedig ugyanolyan stresszben él, mint korábban - állapította meg egy brit tanulmány.

Londoni kutatók az Addiction című szakfolyóiratban számoltak be 469 dohányos bevonásával készült vizsgálataik eredményéről. A szívproblémájuk miatt kórházba került páciensek valamennyien megpróbáltak leszokni káros szenvedélyükről.

A szakemberek megállapították, hogy akiknek ez sikerült, azoknál egy év elteltével csökkent a szubjektíven megélt stressz szintje. Sokan arra hivatkozva szoktak vissza, hogy a cigarettázás csökkenti náluk a stresszt. A kutatók szerint azonban - legalábbis egyeseknél - a dohányzás csökkentette a stresszt, hanem éppenséggel hozzájárult a krónikus stressz kialakulásához.

Mit tartalmaz a cigaretta?
A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül 4000 különböző kémiai vegyület található ugyanis egy cigarettában, amelynek csak az egyike a függőség kialakulásáért felelős drog, a nikotin.
Mit tartalmaz a cigaretta?>>

Mint Peter Hajek kutatásvezető hangsúlyozta, tanulmányok bizonyítják, hogy a nem dohányzók alacsonyabb stressz-szintről számolnak be, mint a dohányosok. A cigarettázás átmeneti enyhülést adhat a stresszes élethelyzetekben, ám a problémákkal való hosszabb távú megbirkózást nem segíti. A most közzétett vizsgálatba bevont dohányosok 85 százaléka gondolta úgy a tanulmány kezdetén, hogy a cigarettázás segítette őket a stresszel való megküzdésben. Az egy év elteltével megismételt kikérdezésből kiderült, hogy a résztvevők 41 százaléka nem tért vissza szokásához, náluk átlagosan 20 százalékkal csökkent a megélt stressz szintje.

Hajek úgy véli, a függő dohányosoknál minden alkalommal, amikor csökken vérükben a nikotin szintje, erőteljes stressz jelenik meg, valójában ezt enyhíti a rágyújtás.

(MTI)

Cikkajánló

Visszérpanasz
Visszérpanasz

Mikor forduljunk orvoshoz vele?

Náthát okozó vírusok
Náthát okozó vírusok

Vajon mitől folyik az orrom? Mi lehet a kórokozó?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg összeállítás - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.