Leszokást segítő üzenetek az agyban

Medipress
megjelent:

Az emberekben jellemzően mindig ugyanazok az agyi területek aktiválódnak, amikor a dohányzás káros hatásaira figyelmeztető üzeneteket hallanak vagy olvasnak. A legújabb kutatások szerint később ezek az emberek nagyobb eséllyel szoknak le káros szenvedélyükről.

Régóta tudjuk, hogy a személyre szabott közegészségügyi figyelmeztető üzenetek nagyon nagy szerepet játszanak a káros szenvedélyekről való leszoktatásban - nyilatkozta Hannah Faye Chua, a Michigan Egyetem Közegészségügyi Intézetének munkatársa - Mostanában pedig kezdjük megérteni ennek a jelenségnek a neurológiai hátterét is.

A kutatáshoz Dr. Chua és kollegái 91 önkéntest kértek fel: mindegyiküknek személyre szabott dohányzásellenes üzeneteket dolgoztak ki, majd mágneses rezonancia vizsgálattal megfigyelték, miként reagálnak az egyéni és a nem személyre szabott üzenetekre.

Chua és kollegái feltételezték, hogy az egyén személyes értékelésében részt vevő agyi régiók aktívabban fognak működni, ha személyre szabott leszokási üzeneteket kapnak, ez pedig növelheti a leszokás hatékonyságát.

A módszer 50 százalékos leszokási arányt eredményezett

A kutatóknak igazuk volt, hiszen a dorsomediális prefrontális kéreg aktivitásának köszönhetően ezek a dohányosok sokkal nagyobb eséllyel szoktak le káros szenvedélyükről 4 hónapon belül, mint azok, akik nem kaptak személyre szabott üzeneteket.

Ha a gyorséttermi és cigarettareklámokban képesek alkalmazni ezt a módszert, akkor miért ne tehetnénk meg mi is ugyanezt az egészséges életre és a leszokásra ösztönző üzeneteinkben? - nyilatkozta Dr. Chua - A kísérletet követően a leszokási arány 50 százalékos volt. Összehasonlításképpen, az általános leszoktató programok általában 15-30 százalékos hatásfokkal működnek. A mi 50 százalékunk igazán figyelemreméltó eredmény - fűzte hozzá.

A leszokás motivációi és a siker kulcsa

Egy átlagos dohányos ember öt év próbálkozás, és hét sikertelen kísérlet után képes végleg letenni a cigarettát. A kutatók 3 000 dohányzó és leszokott ember viselkedését tanulmányozták. A tanulmányból kiderül, hogy a legtöbben az egészségük hosszú távú megőrzése érdekében döntenek a leszokás mellett.

(Medipress)

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
Aki dohányzik, számos káros tényezőnek és következményes negatív hatásnak, betegségnek teszi ki magát. Vajon minden dohányos tisztában van az összes következménnyel? Tekintsük át részletesen.
Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Dr. Gyulai Nóra, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Sánta Zsuzsanna, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.