A zöldhályog kevésbé veszélyezteti a gömbölyded nőket
A túlsúlyos nőknél kisebbnek találták a zöldhályog kialakulásának kockázatát amerikai kutatók, akik eredményeiket hétfőn ismertették az Archives of Ophthalmology című szakfolyóiratban.
A tanulmányban 4 ezer holland nőt és férfit követtek nyomon egy évtizeden át, akiknek az életkora a felmérés kezdetén 55 év fölött volt.
A követés átlagosan tíz éve alatt a résztvevők mintegy három százalékánál jelentkezett nyílt zugú glaukóma (zöldhályog). Az adatok elemzésekor az derült ki, hogy a nőknél a testtömegindex (BMI) növekedése arányban állt a zöldhályog kockázatának csökkenésével.
A kilogrammokban mért testsúly és a méterben kifejezett magasság négyzetének hányadosaként kiszámítható BMI érték minden 1 egységnyi növekedése a zöldhályog kialakulási kockázatának 7 százalékos csökkenésével járt együtt a felmérésben.
Más tényezők - így az életmód, az iskolázottság vagy a jövedelem - nem befolyásolták a glaukóma kockázatát.
Az ösztrogén hormon szintje okozhatja
A férfiaknál a fentihez hasonló összefüggést nem találtak a kutatók, ezért feltételezik, hogy a nőknél a rizikócsökkenés az ösztrogén hormon szintjével állhat kapcsolatban, utóbbi ugyanis magasabb azoknál a nőknél, akiknek nagyobb a testzsír aránya.
Mint azonban a tanulmányt vezető Louis Pasquale, a Harvard Egyetem orvosi karának munkatársa hangsúlyozta, az összefüggés oka továbbra is tisztázatlan.
A zöldhályog (glaucoma) és tünetei |
A zöldhályog (glaucoma, glaukóma) nem gyógyítható, de kezelhető betegség, így ma már az általa okozott látásromlás, vakság is megelőzhető. A legfontosabb a probléma korai felismerése, amelyre a számítógépes látásvizsgálatnak köszönhetően igen kis elváltozások esetén is fény derülhet. A zöldhályog (glaucoma) és tünetei>> |
(MTI)