Mesterséges intelligencia segíti a dunántúli stroke-hálózatot

Pécsi Tudományegyetem
megjelent:

“Magyarországon évente közel 40 ezren kapnak stroke-ot és 13 ezer ember veszti életét agyi érka-tasztrófa eredményeként. Az esetek 80-85 százaléka vérrög okozta érelzáródás következtében alakul ki, melynek gyógyításában a terápia mielőbbi megkezdése kulcsfontosságú” - tájékoztatott dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi docense.

„A stroke terápiája az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül, a legjobb kezelési módszer kiválasztása ma már döntő mértékben a modern képalkotó diagnosztikára, a CT- és MR-vizsgálatok eredményeire támaszkodik. Manapság a vérrög feloldása mellett lehetőség van annak mechanikus eltávolítására, melyet neurointervenciós centrumokban végeznek, Dél-Dunántúlon a PTE Klinikai Központ Rét utcai Idegsebészeti Klinikáján.” - tudtuk meg prof. dr. Büki Andrástól, a klinika igazgatójától.

Amennyiben egy beteg stroke tünetekkel kerül a közeli kórházba, a CT-vizsgálatot és a vizsgálat kiértékelését minden esetben minél hamarabb kell elvégezni. A gyors kiértékelést manapság már számítógépes program is támogatja. A program mesterséges intelligencia segítségével azonosítja a sérült agyterületet, valamint megtalálja az érelzáródás helyét, és ki tudja mutatni az ennek következtében kialakuló véráramlási zavart.

Egyedülálló telemedicina megoldás született

“A Pécsi Tudományegyetem Orvosi Képalkotó Klinika és a Pécsi Diagnosztikai Központ szakembereinek együttműködésében egyedülálló telemedicina megoldás született” - avatott be a részletekbe prof. dr. Dóczi Tamás akadémikus, a Pécsi Diagnosztikai Központ ügyvezető igazgatója. “Ez a rendszer lehetővé teszi a régió kórházaiban a fenti számítógépes kiértékelő rendszer alkalmazását. Ennek lényege egy olyan számítógépes hálózat, mely az interneten keresztül képes a régióban készült CT-képanyag továbbítására, így a nap bármely szakában készült CT-vizsgálatok digitális képanyagát a Pécsi Diagnosztikai Központban üzemelő központi számítógépre küldhetik, mely elvégzi a vizsgálat azonnali kiértékelését.” – mondta el az igazgató.

„Az eredményt a beutaló orvos és a neurointervenciós szakember néhány percen belül akár egyszerre is meg tudja tekinteni, sőt okostelefon alkalmazás segítségével bármilyen mobileszközön is megtekinthető az eredmény.” – tette hozzá prof. dr. Bogner Péter, a Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója.

“A telemedicina megoldás segít annak eldöntésében, hogy milyen terápiát alkalmazzanak a szakemberek, és szükség esetén a betegeket haladéktalanul a pécsi Idegsebészetre lehet szállítani a vérrög gyors, mechanikus eltávolítására. A stroke hálózatban a szombathelyi, zalaegerszegi, nagykanizsai, szekszárdi és bajai kórházak vesznek részt, de a rendszer akár a teljes dunántúli régióra kiterjeszthető” – összegezte a lehetőségeket dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke.

(Pécsi Tudományegyetem)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász és Dr. Tóth Sára Rebeka
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.