Nem a tünetek kerülnek előtérbe, a sérülés okait szüntetik meg

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Az Amerikai Egyesült Államok olimpiai csapatánál, valamint a Pittsburgh Steelers játékosainál és Forma 1-es pilótáknál is alkalmazzák azt a diagnosztikai és terápiás készüléket, amelynek hatására kiegyensúlyozottan működik a mozgásszervi rendszer, ezáltal nő a fizikai és mentális teljesítmény. Hazánkban még újdonságnak számít a berendezés, a cél, hogy minél több élsportolónál alkalmazzák.

A sportsérüléseknél csökkennek a funkciók, nagyfokú fájdalom jelentkezik, ezek pedig a teljesítményre is hatással vannak. Fontos, hogy pontos, gyors és fájdalommentes kezelést kapjanak az élsportolók. Egyre komplexebb terápiára van szükség ahhoz, hogy az egyik legfontosabb faktort, az időt is kiszolgáljuk – mondja Seregély Judit, az Országos Gerincgyógyászati Központ gyógytornásza, aki úgy véli: minél célzottabb és pontosabb a diagnosztika, annál hatékonyabb a terápia.

Olyan sérüléseknél, mint a tenisz- és golfkönyök, az izomhúzódások, ízületi instabilitás, ízületi és egyéb lágyrészek okozta funkcionális mozgáspálya beszűkülése, vagy az izmok eredési és tapadási pontjainak fájdalma, kiválóan alkalmazható egy, a hazánkban még különlegességnek számító diagnosztikai és terápiás készülék, amelyet az Amerikai Egyesült Államokban fejlesztettek ki.

Kettő az egyben

Az Európában Spineliner néven forgalmazott készülék a mérést egy számítógéppel összekötve, oszlopdiagramm megjelenítésével rögzíti. Így a pontos diagnózist követően azonnali es ellenőrzött terápiát végezhetünk – magyarázza a gyógytornász. A kezelés fizikai hátterében egy mechanikus rendszerben lévő, nagy amplitúdójú rezgés áll.

Előnye, hogy még teljesebb diagnosztikai képet kap a kezelő az adott terápia előtt, valamint azt követően ismét ellenőrizheti az adott területen végzett terápia eredményét.

A készülék olyan elváltozások kezelésére szolgál, ahol az ízületek mozgathatóságát kívánják javítani, a nem teljes ficamot lehet vele csökkenteni, illetve a mechanikai receptorok ingerlésével megfelelő funkcionális javulást lehet elérni, valamint a Trigger-pont, a fajdalom kisugárzási pontok terápiájára is használható. Nem a tüneteket helyezzük előtérbe, hanem a sérülés okait szüntetjük meg, tehát oki terápiát végzünk – magyarázza a gyógytornász.

Alkalmazási területek

Elemzési lehetőségek - Gerincszelvények rugalmasságának vizsgálata, izomgörcs, gerincszelvények szöveti állapota.

Terápiás lehetőségek - Ízületek mobilizálása, kiropraktikai gerinckorrekció, csigolyák közötti porckorongterápia, Mechanoreceptor (tapintás) ingerlése, Trigger-pont terápia.

Fájdalommentes kezelés

Trigger pont kezelés közbenNem csak élsportolóknál alkalmazható a készülék, hanem mindazoknál, akik sportolás közben lesérülnek. Seregély Judit hangsúlyozza: a készülék nem képviseli a „mindenre jó” kategóriát. Hitelessége és korszerűsége is éppen ebben áll. Természetesen a terápia előtt mérlegelni és konzultálni kell a sportorvossal, a kezelőorvossal, aki egyértelműen kizárja az ellenjavallat lehetőségét.

Mind a diagnosztika, mind a terápia fájdalommentes. Az elemzés és a terápia alapvetően igen rövid időt vesz igénybe. A diagnosztika 1-2 perc, a kezelés ideje a sérülés időbeni megjelenésétől, súlyosságától, kiterjedésének mértékétől is függ.

Jelenleg a készülék a Budai Egészségközpontban (Országos Gerincgyógyászati Központ) található, a nemzetközileg is elismert dr. Varga Péter Pál igazgató jóvoltából került hazánkba a berendezés. Az Amerikai Egyesült Államokban és Japánban több ezer készüléket használnak az egészségügyben.

Juhász Rolandnál is alkalmazták

A magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya, a belga RSC Anderlecht játékosa nyár elején szerzett egy komolyabb sérülést, „beszakadt a vádlija”. Az Achilles-ín a lábszárhajlító izmot rögzíti a sarokcsonthoz. Ennek az ínszalagnak a szakadása igen hamar bekövetkezik, robbanásszerű a fájdalom kialakulása. Seregély Judit gyógytornász elmondta, hogy az Achilles-ín szakadása már traumatológiai esetnek számít.

Juhász Rolandnál az ischiocruralis izomzatban lévő eredési és tapadási pontok terápiáját, valamint a Trigger-pont terápiát alkalmazták. A focista igen feszes izomzattal rendelkezik, ezért is történhetett nála ilyen sérülés. Számára az a legfontosabb, hogy szinte dupla olyan mennyiségű streching gyakorlatot végezzen, mint a többi sportoló. Az előkészített, bemelegített izomzatnál kisebb a lehetőség az ilyen mértékű sérülésre, kivéve erős behatásnál – tette hozzá a szakember.

(WEBBeteg.hu - Tóth András újságíró)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest

Cikkajánló