Térdízületi kopás - Tünetek, kivizsgálás és kezelés

Dr. Szamosi Szilvia
szerző: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus - WEBBeteg
frissítve:

A térdízület kopásos megbetegedése a panaszok lassan fokozódó skálájához vezet. Az enyhe porckárosodástól a mogáskorlátozottságot jelentő végállapotig rendszerint hosszú idő, több év telik el.

A térdízületi porckopás (gonarthrosis, térdízületi arthrosis) folyamata kezdeti stádiumban az ízületi porcok elvékonyodását jelenti, ami a porc egyre nagyobb mértékű pusztulásával folytatódik. A porchiány következtében súrolódó csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek jelentős fájdalmat és ízületi merevséget okoznak. Előrehaladott esetekben a porcborítás szinte teljesen elfogy, az ízesülő csontok egymáson súrlódnak, kevés gyulladásos folyadék is felhalmozódhat az ízületben. A térdkopás végstádiumában jön szóba a művi ízület, azaz térdprotézis beültetése.

A térdízület kopásos megbetegedése a térdfájdalom leggyakoribb oka, elsősorban 40 éves életkor fölött, ugyanakkor más típusú kórképek is okozhatják. A térdfájás lehetséges okai közé tartoznak a traumás eredetű térdsérülések, az autoimmun és anyagcsere eredetű, vagy a túlerőltetés miatt bekövetkező gyulladásos állapotok. Panaszok esetén érdemes reumatológus szakorvoshoz fordulni.

A térdízületi kopás tünetei

Korai stádiumban a térdfájdalom csak terhelésre, mozgatásra jelentkezik. A fájdalmat az okozza, hogy a csontok közti területet kipárnázó porc kopik, így a csontok dörzsölődnek. Gyakori, hogy a lépcsőn járáskor veszi észre a beteg, hogy nem hajlik megfelelően a térde, ez már a későbbi mozgástartomány-beszűkülés előjele.

Előrehaladott esetben a térdfájás már nyugalomban is jelentkezik. Olykor az ízületek ropognak, kattognak mozgás közben, majd később a sík terepen való járás, illetve a leülés, felállás is gondot jelenthet.

Jelentősen csökken az ízület mozgástartománya, az ízület fokozatosan deformálódik. Ez utóbbi annak a következménye, hogy a csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek merevséget okoznak.

A panaszok súlyosbodásával párhuzamosan az ellenoldali térd és csípő fokozott terhelésnek lesz kitéve, így ezekben az ízületekben is jelentkezhetnek tünetek.

A késői stádium jellegzetes tünete a hajlított térddel való hosszas ülés közben fellépő fájdalom, szokták „autós mozi jelként" is emlegetni. A beteg kíméli a fájdalmas ízületét, egy bizonyos nyugalmi helyzetet próbál felvenni, ahol a fájdalom a legkisebb mértékű és így rögzül.

A porc pusztulását elősegítő tényezők

Idősebbeknél az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb a porc leépülése. Az első tünetek 40 éves kor fölött jelentkezhetnek, 65 év felett már 20-35 százalékban figyelhetjük meg a porckopást. A porcképződés és -leépülés egyaránt természetes folyamat, azonban az életkor előrehaladtával lassul a természetes porcképződés, így felborul a két folyamat korábbi egyensúlya.

A túlsúly a térdízületi arthrosis egyik legfőbb rizikótényezője, a fokozott terhelés felgyorsítja a kopásos folyamatokat. A nagyfokú elhízás korábbi életkorra hozza a panaszok jelentkezését, akár már gyermekkorban megjelenhet a fájdalom.

A túlzott igénybevétel másik gyakori oka az ízületek ismétlődő terhelésével járó sport vagy munkavégzés, amik ugyancsak felgyorsítják a folyamatot. A fiatalkori térdarthrosis két vezető oka a túlzott vagy helytelenül végzett sportolás vagy a gyermekkori elhízás.

A kopásos folyamatokat felgyorsítják a térdízületeket károsító más betegségek is:

  • Gyulladásos ízületi betegség, például rheumatoid arthritis vagy köszvény.
  • Anatómiai, mozgásszervi eltérések (pl. lúdtalp, bokasüllyedés, gerincferdülés) ugyancsak az ízületi porc egyenetlen terheléséhez és a kopásos folyamatok felgyorsulásához vezetnek.
  • Sérülések is hajlamosítanak a porc fokozott károsodására: ilyen térdsérülés a szalagsérülés, az ízületi tok, a porckorong (meniscus), vagy a térdízület mozgatásához szükséges izomzat sérülése is.

Ennek következménye, hogy instabillá válik a térdízület, kórosan megváltoznak a mozgások, így az egyenlőtlen terhelés miatt a porcfelszínek kopása jóval nagyobb mértékű lesz. Ezekben az esetekben tehát az ízületi betegség közvetlen tünetei mellett számolni kell a térdízületi kopást fokozó hosszabb távú hatással is.

Vizsgálati módszerek

A porckopásra jellegzetes tünetek mellett további fontos információkat a röntgenvizsgálat alapján nyerhetünk, azonban a felvételen csak előrehaladott állapotban látszanak ízületi eltérések. Ilyen eltérés lehet a beszűkült ízületi rés a combcsont és a sípcsont között, a porc alatti csontállomány meszesedése, később akár kisebb folyadékkal telt üregek (ciszták) is kialakulhatnak a csontban. Az ízület széli részén csontkinövések, ún. osteophyták láthatóak.

A modern képalkotó vizsgálatok közül az MRI-vizsgálat sokkal jobb képeket biztosít az ízületről, mint a röntgen. Ha gadolínium kontrasztanyagot juttatnak be a vizsgálat során, akkor a porc vastagsága, szerkezeti eltérései is láthatóvá válnak.

Az ízületi tükrözés, vagy orvosi nevén artroszkópia (arthroscopia) szintén kiváló, de az előbbieknél megterhelőbb módszer a porc megítélésére. Ennek lényege, hogy az ízület üregébe kis metszéseken keresztül optikai eszközt juttatnak be, mely kameraként működik, direkt módon válnak a struktúrák láthatóvá. Ami a legnagyobb előnyt jelenti a többi vizsgáló módszerrel szemben, hogy azonnal terápiás beavatkozásra is lehetőség nyílik.

A térdízületi kopás kezelése

Kezelés kezdeti stádiumban

Amíg a tünetek változó intenzitásúak, a gyulladással járó fájdalmas periódusok között hosszabb tünetmentes szakaszok is vannak, addig a konzervatív, nem műtéti kezelést kell előtérbe helyezni. Minden stádiumban fontos a normál testsúly elérése.

A kezelés egyik célja a tünetek, azaz a fájdalom és mozgáskorlátozottság csökkentése, gyógyszeres és nem gyógyszeres módszerekkel. Ennek célja a panaszok enyhítésén túl az is, hogy a beteg visszanyerje mozgásképességét, ugyanis a nem megterhelő, könnyed, egyenletes terheléssel járó mozgás a terápia fontos része.

A kezelés lehetséges módszerei:

  • Fájdalomcsillapító és izomlazító gyógyszerek
  • A porcanyagcserét támogató, porcvédő vagy porcerősítő készítmények
  • Fizioterápia: ultrahang, elektromos kezelések, iontoforézis, fürdőkezelések
  • A gyógytorna és megfelelően megválasztott sport, elsősorban az úszás, javítja a térdfunkciókat
  • Hialuronsav: a síkosító és ütéselnyelő hatású hialuronsav beinjekciózásával csökken a súrolódás okozta fájdalom, ezáltal mérséklődik a gyulladás enyhe és közepesen súlyos esetekben.
  • Egyéb kiegészítő eljárások: lökéshullám-terápia, saját vérplazma injekciós bejuttatása - segítségükkel támogatható a porcsejtek újraképződése, több kedvező tapasztalat ellenére csak kiegészítő jelleggel ajánlható.
Ajánlások a testmozgásra

Az enyhébb kopásos eredetű térdfájás kezelésében fontos a rendszeres mozgás, ez ugyanis javítja a porcok anyagcseréjét és hozzájárul az újraképződésükhöz, továbbá segít a túlsúly csökkentésében is. Előrehaladott esetekben az ízületeket jobban kell kímélni, ezért mindig orvosával egyeztetve sportoljon vagy végezzen fizikai munkát.
Fontos, hogy a térdet kímélő sportág választása. Nem ajánlott a futás, kocogás, labdarúgás, kosárlabda, tenisz. Ajánlott sport a séta és az úszás, könnyed tempóban a kerékpározás.

Bővebben Térdfájdalom: milyen sportot válasszon?

Kezelés előrehaladott vagy késői stádiumban

Ha a fenti eljárások elkéstek, a kopásos folyamatok súlyosak és kiterjedtek, akkor műtét válhat szükségessé. A beavatkozás történhet a vizsgálati eszközként is hasznos artroszkópia útján. Ilyenkor a roncsolódott porcréteget egy bevezetett elektromos maró segítségével letakarítják, elősegítve ezzel a régi porcszövet regenerálódását, az új porcszövet kialakulását.

Fontos tudni, hogy a porcképződést elősegítő módszerek csak akkor lehetnek hatásosak, ha van még regenerálható porcszövet. Súlyos pusztulás esetén nem létezik olyan módszer, amivel új porc lenne előállítható. Amennyiben a porc újraképződésére nincs kilátás, akkor végső esetben térdprotézis beültetésére kerülhet sor.

Dr. Szamosi Szilvia, reumatológusForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Cikkajánló

Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum - Dr. Puskás Réka, reumatológus
Fájdalomközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
WEBBeteg - Dr. Molnár Anna
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest