Magas vérnyomás télen - Miért és mennyivel lehet magasabb?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekgyógyász frissítve:

A hideg időjárás hatására idősebbeknél hirtelen vérnyomás-emelkedés tapasztalható - derül ki egy francia kutatásból, mely 65 év felettieknél vizsgálta az időjárás és vérnyomás közötti összefüggést.

A téli alacsony hőmérséklet nagymértékben hozzájárul az idősebb embereknél tapasztalható hirtelen vérnyomás-emelkedéshez – állapította meg egy új kutatás, mely az alacsony hőmérséklet és a vérnyomás közötti összefüggést vizsgálta.

Már korábban is kimutatták, hogy a vérnyomás értéke évszakonként változik, ám eddig csak kevesen foglalkoztak a hőmérsékleti változások idősekre gyakorolt hatásával.

Egy új, francia kutatás most kimutatta, hogy az időseknél tapasztalható magas vérnyomások aránya a nyári hónapokban mért 23.8 százalékról, télen 33.4 százalékra emelkedik. Ez az emelkedés mind a szisztolés (felső) és diasztolés (alsó) értékben tetten érhető volt.

„Az idősek érzékenyebbek a hőmérséklet-változással járó vérnyomás-változásra, ám ennek mechanizmusa még nem teljesen világos” – mondta Dr. Annick Alperovitch, aki tapasztalatait kollégáival, az Archives of Internal Medicine-ben jelentette meg.

Kutatók szerint, a hideg időjárás ilyen jellegű hatása, többek között annak a szimpatikus idegrendszerre gyakorolt hatásával magyarázható (mely többek között szervezetünknek a stresszhelyzetekre adott válaszáért felelős), illetve a katekolamin nevezetű hormon kibocsátásával, mely a szívverés gyorsítása által emeli a vérnyomást így csökkentve a vérerek érzékenységét.

Évszakonként változó vérnyomás-érték

A felmérés során a kutatók, mintegy 8 801, 65 év feletti francia felnőtt vérnyomás-értékében bekövetkező évszakonkénti változást követték figyelemmel, két éven keresztül.

Azt tapasztalták, hogy az időjárás változásával mind a szisztolés, mind a diasztolés érték változik.

Összességében a szisztolés vérnyomás 5 ponttal volt magasabb télen, mint nyáron. A kutatók azt is kiemelik, hogy a hőmérséklet-emelkedéshez köthető vérnyomás-változás, a legmagasabb a 80 éveseknél, vagy az annál idősebb korosztályban volt megfigyelhető.

„Noha kutatásunk nem mutat ki okozati összefüggést a vérnyomás és az időjárási hőmérséklet között, a kimutatott kapcsolatnak jelentős potenciális következménye lehet az időskori vérnyomás-kezelésben” – állítják a tanulmány szerzői. Emellett remélik, hogy kutatásuk eredménye segít az évszakokhoz köthető betegségek, stroke és érrendszeri betegségek kezelésében is azzal, hogy mostantól talán nagyobb figyelmet fordítanak a hideg beálltával jelentkező, vérnyomás-értékben bekövetkező változásoknak.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Fájdalom
Fájdalom

Veseprobléma vagy túlerőltetés?

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Antalffy Katalin Anita
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.