Hogyan válasszunk napvédő készítményt?
A megfelelő napvédő szerek helyes alkalmazásával elkerülhető a napégés és az UV-sugárzás többi káros következménye. De melyik termék a megfelelő?
Milyen adatokat figyeljünk?
Fontos a faktorszám, egy jó napvédő készítménynek az UV-B és UV-A sugarakkal szemben is védelmet kell biztosítania és vízoldhatatlannak kell lennie.
Organikus vagy ásványi szűrő?
Hatásmechanizmusuk alapján a napvédő készítmények lehetnek szerves vagy ásványi szűrők.
Szerves (organikus) szűrő: ezek kémiai anyagok, amelyek bejutnak a bőrbe, ott felfogják az UV-sugarak energiáját és azt hővé alakítják át. Ezek lehetnek UV-A-, UV-B- vagy szélessávú szűrők, vagy ezek kombinációi. Organikus szűrőre példa a benzophenon, a triphiloxan vagy drometrizol. A kémiai anyagok néhány embernél allergiás reakciót váltanak ki.
Ásványi (anorganikus) szűrő: ezek a készítmények mikropigmenteket tartalmaznak, amelyek nem jutnak be a bőrbe, hanem a bőrfelszínről visszaverik a napfényt, lefedik a bőr belső anyagait, és így védik a fénytől. Ilyen például a titán-dioxid, a cink-oxid vagy a magnézium-oxid. Ezek a termékek azoknak is megfelelnek, akik allergiásak a szerves szűrőkre. A nagyfokú fényvédelmet igénylő bőrbetegségekben szenvedőknél, illetve gyerekeknél is ezeket az anyagokat alkalmazzák.
Vannak olyan készítmények, amelyek ásványi szűrőket és szerves szűrőket kombináltan tartalmaznak. Minél több a szerves szűrő a napvédő szerben, annál nagyobb az allergiás reakciók kockázata. Az ún. napblokkolókban sok szerves és ásványi szűrő van.
Speciális igények esetén
Sportolóknak: Célszerű spray-ket és géleket választani, amelyek nem tartalmaznak zsíros összetevőt.
Napallergiában (polimorf fénydermatózis) szenvedőknek: Válasszon olyan napvédő készítményt, amely antioxidánsokat, például E- és C-vitamint vagy glycosylrutin nevű flavonoidot tartalmaz.
Száraz bőrűeknek: Használjon magas zsírtartalmú napvédő készítményt, mely gondoskodik a száraz bőr megfelelő víztartalmának pótlásáról.
Érzékeny bőrűeknek: Olyan terméket válasszon, amely nem tartalmaz illat-, tartósító- és színanyagokat, keresse a kifejezetten érzékeny bőrűek számára készült napvédő termékeket!
Vízi sportokat űzőknek, hegymászóknak, várandós nőknek, világos bőrtípusúaknak, gyerekeknek és pigmentképződési zavarokban (cholasma) szenvedőknek: Alkalmazzanak 40-nél nagyobb faktorszámú fényvédő terméket! A csecsemőket sohasem szabad kitenni közvetlen napsugárzásnak!
Milyen összetevőket kerüljünk?
Ne válaszunk olyan terméket, amely ethylhexylt, octocrylene-t, PEG-et, PEG-származékokat, pézsmát vagy mesterséges pézsmát tartalmaznak. A terhes nők és szoptató kismamák különösen figyeljenek oda ezen anyagok kerülésére!
A termékekben lévő illatanyagok és konzerválószerek allergiát válthatnak ki. Az allergiás és/vagy érzékeny bőrű emberek kerüljék az ilyen készítmények alkalmazását! Az új készítményeket először csak egy kis bőrfelületen próbáljuk ki, és a továbbiakban csak akkor alkalmazzuk, ha nem okozott allergiás reakciót.
Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy az ártalmas összetevőktől való félelem miatt senkinek sem szabad kerülni a napvédők használatát! A védelem nélküli napozás ugyanis sokkal nagyobb veszélyekkel jár, hiszen az UV-sugárzás akár rákot is okozhat! Ezért vásároljon gyógyszertárban megbízható fényvédő terméket és azt alkalmazza előírásnak megfelelően!
Még egy fontos tanács
11 és 15 óra között ne tartózkodjon a napon, napvédő készítmény alkalmazása mellett sem!
Forrás: WEBBeteg