Fogas kérdések - Fogágy- és fog körüli betegségek

szerző: Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész - WEBBeteg
frissítve:

A fogakat támasztó és rögzítő szövetek betegségei megfelelő kezelés nélkül a fogak meglazulását, elvesztését okozhatják. Sajnos felismerésükkor általában már idült betegségek, ugyanis a fogak körüli szövet fertőződésekor sajnos még nem jelentkezünk a fogorvosnál.

A téma cikkei

2/1 Fogágy- és fog körüli betegségek
2/2 A főbb periodontális betegségek

A fogak körüli (periodontális) szövet elsősorban a fogínyt jelenti, de ide tartoznak a fogak körüli szalagos összeköttetések, a foggyökerek felszínét védő cement és a fogmeder csontja is.

Az egészséges fogíny rózsaszín, és részben fedi a fogakat is, elsősorban a fognyak területén. A fogíny fő alkotói a fogak körüli szalagok.

A fogak gyökerét, azok alsó, a fogmedrekbe ékelt részét az igen magas kalciumtartalommal rendelkező cementállomány fedi. A fogmedret a felső állcsontról és az állkapocsról induló csontgerendák képezik. A fogínynek a fogak nyaka körüli kb. 1 mm-es zsákszerű szegélyét fogínysáncnak nevezzük, ez a periodontális betegségekben leginkább érintett terület.

Parodontózis teszt

A parodontózis teszt segít Önnek felbecsülni, milyen állapotban van fogínye.

Töltse ki parodontózis tesztünket!

A periodontális betegségek számos formája ismert, ezek a gingivitisz (fogínygyulladás), akut nekrotiziáló ulceratív gingivitisz, fiatalkori és felnőttkori periodontitisz. Bár a periodontális betegségek gyakoriak, súlyos formáik mégis igen ritkán fordulnak elő. A fogíny gyulladása (gingivitisz) gyermekekben lehet a leukémia korai jele is.

Előzze meg!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő szájhigiénia, a fogmosás és fogselyem rendszeres alkalmazása, a fogkő eltávolítása és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés fontosságát. Javasolt az egészséges, rostokban, vitaminokban gazdag táplálkozás és a dohányzás kerülése is.

Mi vezet a fog körüli szövetek megbetegedéséhez?

Számos ok közül a magas életkor, a rossz szájhigiénia, a szájüreg baktériumflórájának rossz minősége, a hormonális háttér (pubertás vagy terhesség esetén súlyosbodhatnak), illetve különböző gyógyszerek emelendők ki.

Az utóbbiak közül az epilepszia kezelésére használt phenytoin, a szervtranszplantáltak által szedett immunszuppresszáns ciklosporin, a szívbetegek által szedett egyes kalciumcsatorna-blokkolók hajlamosítanak fogínygyulladásra.

A C- és a B3-vitamin hiányállapotaiban a fogíny vérzésével járó gingivitisz alakul ki.

Fogínygyulladás; Kép forrása: http://content.revolutionhealth.com

Milyen kezelésre számíthat?

A tasak mindig fertőzött gócként tekintendő, ezért a kezelés fontossága elengedhetetlen. Fontos az alapos szájhigiéne (fogmosás, fogselyem használata), fogkő-eltávolítás, ínykörülitasak-kezelés, szükség esetén némely fog eltávolítása, a hiányzó vitamin pótlása, megfelelő antibiotikus kezelés. Az íny alatti tisztítás (zárt curettage), lebenyes tasakműtét (nyitott curettage), helyreállító műtétek és fogínyplasztikák, illetve az elhalt ínyterületek eltávolítása segíthetnek a fogak megtartásában.

A periodontális betegségek viszonylag egyszerűen kezelhetők. A fogíny gyógyulásakor, legtöbbször visszanyeri normális alakját és funkcióját. Amennyiben ez nem történik meg, a felsorolt műtétek egyike, illetve protézisek alkalmazása jön szóba.

Ha általános betegség (cukorbetegség, szívbetegség, vérzékenység, vesebetegség) is jelen van, a betegség lefolyása hosszú, és teljes gyógyulásra kevésbé számíthatunk.

Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej- és nyaksebészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej- és nyaksebész

Előző oldal | 2/1 | 2/2 A főbb periodontális betegségek

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

EESZT EESZT

A felírt receptek is láthatók már az EESZT felületén.

Hüvelygomba kezelése Hüvelygomba kezelése

Helyi hatású készítmény a terápia hatékony kiegészítéséért. (x)

Foszfor - Miért fontos?

Szervezetünk számára kiemelkedően fontos ásványi anyag, ugyanis minden egyes sejtünkben megtalálható. Testünk foszfortartalma legfeljebb 850 gramm...

Duzzadt fogíny - Mi okozhatja? Mi a teendő?

Az ínyduzzanat gyakran tapasztalt jelenség, amely az esetek többségében az íny egyik fogat körülvevő területére korlátozódik. A háttérben...

Fogínysorvadás: okok, tünetek, kezelés és megelőzés

A fogínysorvadás, mely a fogágybetegség melegágya, immár népbetegségnek számít, a lakosság 70-80 százalékát érinti. Következtében a fogat...

Mi történjen a bölcsességfogakkal, ha fájdalmat okoznak?

A közhiedelem szerint, akinek a bölcsességfoga megjelenik, az a személy hatalmas tudás birtokában van. Ennek persze semmi köze a valósághoz...

Amit nem biztos, hogy tud a fogápolásról

Belefáradt az állandó fogmosásba? Túl elfoglalt a fogselyem használatához? Ne engedjen a kísértésnek, és ne hagyja ki ezeket a napi feladatokat! A...

Foghúzás után - A legfontosabb szabályok időrendben

Foghúzás után az ember alig várja, hogy kívül legyen az ajtón. Fontos azonban, hogy teendőink még nem értek véget, mert még megfelelő gyógyulás...

Az állcsonti ciszta tünetei és kezelése

A ciszta egy folyadékkal telt tokkal körülvett testüreg, hólyag vagy tömlő. Ciszták bárhol kialakulhatnak, így az állcsonton is, ezeket a cisztákat...

Fogínybetegségek és a reumatikus ízületi gyulladás

A reumatikus panaszokkal küszködő páciensek tüneteit, gyakran fogínyproblémák kísérik. Egy nemrégiben végzett kutatás eredményei szerint a...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.