Fertőző betegségek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A mellkasbedörzsölők hurutos köhögéssel járó megbetegedések kezelésére alkalmas kenőcsök, melyek hatóanyagai különböző fajta illóolajok és gyógynövénykivonatok. Illóolaj-tartalmuknál fogva inhalációs céllal is használhatóak, de legfőbb alkalmazási területük a hát és a mellkas bedörzsölése. Olyan illóolajokat tartalmaznak ugyanis, melyek a légutak átjárhatóságát segítik.
Hatásukra csökken a hörgők izomzatának görcse, ezáltal csökken a köhögési inger, és könnyebbé válik a légzés. Emellett fellazítják, elfolyósítják a légutakban letapadt váladékot, így könnyebb felköhögni azt. Ilyen módon megelőzhető, hogy a tartósan letapadt nyák gyulladást okozzon.
Ez a cikk is érdekelheti Önt Tudnivalók a hurutos köhögésről
A mellkasbedörzsölők legfőbb hatóanyagai a növényi illóolajok. Leggyakrabban eukaliptusz és fenyőmag illóolajával találkozhatunk bennük, ezeket tartalmazzák a gyógyszertárban készült (magisztrális) mellkaskenőcsök is. A fenyőből kinyert terpentinolajnak a köptető, míg az eukaliptusznak a köptető, gyulladáscsökkentő és enyhe simaizom-görcsoldó hatását használják ki, mely utóbbi eredményeként a hörgők görcse csökken, a köhögési inger pedig csillapodik.
Ezek mellett a mellkaskenőcsök gyakran tartalmaznak kiegészítésként pl. kakukkfű- vagy ánizsillóolajat köptető hatásuk, kámfort és mentolt légúttisztító hatásuk miatt, illetve egyes kenőcsökben gyógynövénykivonatok is találhatóak, melyek gyulladáscsökkentő hatásuk miatt kerülhetnek bele.
A mellkaskenőcsöket bedörzsölve vagy inhalálva is alkalmazhatjuk.
Fontos, hogy ezek a készítmények sem csodaszerek. Amennyiben a tünetek 6-7 nap után a megfelelő használat ellenére sem enyhülnek, mindenképp forduljunk orvoshoz panaszainkkal!
Habár már van egészen kicsik számára készült mellkasbedörzsölő készítmény is, amely 6 hónapos kortól használható, mindig figyeljünk oda az összetételre és az utasításokra. A mentol- és kámfortartalmú készítményeket csak 4 éves kor fölött alkalmazzuk, mert hörgőirritáló hatásuk miatt fiatalabb korban nem ajánlott. Emellett tartsuk szem előtt, hogy asztmás állapotokban és szamárköhögés esetén alkalmazásuk nem ajánlott, mert allergiás reakció alakulhat ki, így ilyenkor mindenképp kérjük ki háziorvosunk véleményét.
Szintén fontos, hogy a mellkaskenőcsöket inhalálás céljából inkább csak felnőttek használják.
Minden esetben érdemes tájékozódni a készítményekben található, esetlegesen allergizáló összetevőkről. Pl. a virágporokra allergiások minden esetben győződjenek meg róla, hogy a választott készítmény tartalmaz-e az illóolajokon kívül olyan gyógynövénykivonatot is, amely allergiás tüneteket okozhat.
Önnek ajánljuk Milyen készítmények közül választhatunk megfázás vagy influenza esetén?
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Meghűlés, megfázás, nátha - Mit is jelent?
A nátha közönséges esetben néhány nap alatt kezelés nélkül is megszűnik, ám hajlamosító tényezők esetén súlyosabb szövődmények léphetnek fel. Ezért gyermekek, idősek és valamilyen alapbetegségben szenvedők esetében azonnal orvoshoz kell fordulni! Az egyébként egészséges felnőttek esetében pedig akkor kell orvoshoz fordulni, ha néhány napon belül nem szűnnek a tünetek.
Így juthat túl jóval hamarabb a megfázásos panaszokon
A megfázás az egyik leggyakoribb betegség, amely leginkább az átmeneti évszakokban, ősszel és tavasszal fordul elő. Kialakulásáért főleg a rhinovírusok felelősek, azonban körülbelül 200 különféle vírus létezik, amely megfázást okozhat. Vannak, akik ritkán esnek bele ebbe a betegségbe, a többségnek azonban időről időre meggyűlik a baja a megfázással és annak kellemetlen tüneteivel.
Mit tegyen TIA után, hogy elkerülje a stroke-ot?
A TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi keringészavart jelent, amikor egy vérrög következtében érelzáródás történik az agyban átmeneti neurológiai tüneteket okozva. A vérrög spontán feloldódik és ezzel párhuzamosan a tünetek is megszűnnek.
Ezek a kontroll vizsgálatok szükségesek stroke után
Megfelelő orvosi felügyelet és gyógyszeres kezelés mellett az agyi keringészavar ismétlődésének esélye 80-90 százalékkal is csökkenthető.
Influenza és megfázás - Milyen készítményt válasszunk?
A téli időszak leggyakrabban előforduló problémái a megfázás és az influenza. A tünetek mindkét betegség esetén hasonlóak: láz, orrdugulás, torokfájás, köhögés, tüsszögés, fejfájás. Szinte megszámlálhatatlan fajta készítmény van jelen a piacon, és nem könnyű eligazodni közöttük. Szóval hogyan is döntsük el, hogy mire van szükségünk?
A megfázás lehetséges szövődményei
Egy egyszerű megfázással az ember nem szalad a háziorvoshoz, de ha a tünetek kb. négy nap alatt nem enyhülnek mindenképp ajánlott az orvosi kontroll, mert komoly szövődmények léphetnek fel.
Miért lehet a hidegben megfázni?
Ha nagyon fázunk vagy hosszabb ideig nem megfelelő öltözetben tartózkodunk a hidegben, annak sokszor megfázás lehet a következménye. Télen sokkal gyakoribbak a náthás, meghűléses megbetegedések, mint nyáron.
Gyakori kérdések a megfázással kapcsolatban
Cikkünkben választ kaphat a megfázással kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!