Endokrinológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
13 évesen pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam. 2 évig kezeltek, és úgy tűnt, hogy megszűnt a probléma. Néhány hónapja újra orvoshoz fordultam nagyon megvastagodott nyak miatt, mely néha nyelési problémát is okoz. Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Doktor Nő! |
13 évesen pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam. 2 évig kezeltek,és úgy tűnt, hogy megszünt a probléma. Néhány hónapja újra orvoshoz fordultam nagyon megvastagodott nyak miatt,mely néha nyelési problémát is okoz. |
Pajzsmirigy önvizsgálat |
Ha valaki rendszeres időközönként elvégzi a pajzsmirigy önvizsgálatát, korai stádiumban észlelheti az elváltozásokat, s így hamarabb kerül szakorvoshoz. Az pajzsmirigy önvizsgálat lépései>> |
Önnek autoimmun pajzsmirigy gyulladása van. Ebben betegségben a szervezet saját sejtjei ellen fordul, és elpusztítja a pajzsmirigy sejtjeit.
Amikor már olyan sok pajzsmirigysejt pusztult el, hogy a szerv nem képes előállítani a szervezet számára szükséges hormonmennyiséget, pajzsmirigy alulműködés lép fel. ekkor kívülről bevitt hormonnal biztosíthatjuk a szervezet megfelelő pajzsmirigyhormon ellátottságát.
Ezek a cikkek és érdekelhetik Önt! |
A betegség nem gyógyul meg, csak kezelni tudjuk a hormonhiányt. Maga a pajzsmirigy ellenes antitest (aTPO, aTg) magas marad a betegség egész időtartama alatt. ( Ez csak annyit jelez, hogy a betegség fennáll.) Követéskor TSH és fT4 szintet szoktunk nézni, hogy megfelelő-e a gyógyszer adagja.
A TSH értéket legcélszerűbb 1-2 mU/l között tartani, hogy a pajzsmirigy ne nagyobbodjon meg. fT4 legyen normál tartományban.
A terhesség bekövetkeztére jól beállított hormonértékek mellett minden esély megvan, de maga a terhesség növeli a hormonszükségletet, így ilyenkor dózist kell emelni. A betegség rendszeres ellenőrzése fontos.
(Dr. Fáklya Mónika, endokrinológus)
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Az anti-TPO (thyreoidea-peroxidáz autoantitest) vizsgálata
A pajzsmirigy által termelt hormonok a szervezetben számos funkciót befolyásolnak. Szerepük van többek között a növekedésben, fejlődésben, az alapanyagcserében, a szívműködés szabályozásában, jelentős hatással vannak az idegrendszerre, annak fejlődésére, az izomszerkezetre, a cukorháztartásra és a kalcium-anyagcserére is.
Vajon Shrek tudta, hogy akromegáliás? - A magyar betegek nagy része még diagnosztizálásra vár
A növekedési hormon túlzott mértékű termelése során kialakuló akromegália ritka betegség, a becslések szerint minden egymillió emberből 125 érintett, azaz Magyarországon kb. 1250 beteget jelent. A kialakulás lassú folyamata miatt a betegek jelentős hányada nem diagnosztizált, a látható jelek ellenére sokszor még a családtagok sem veszik észre az elváltozásokat.
A pajzsmirigyműtét
A jóindulatú pajzsmirigybetegségek esetében is egyre inkább a pajzsmirigy kiterjedt csonkolását végzik, míg rosszindulatú elváltozás (pajzsmirigyrák) esetén a pajzsmirigy teljes kiirtása történik a környező nyirokcsomók eltávolításával.
A pajzsmirigy szerepe és a leggyakoribb eltérései
A pajzsmirigy az emberi szervezet legnagyobb hormontermelő szerve. A gége, illetve légcső előtt helyezkedik el. Ennek ismerete azért fontos, mert megnagyobbodott pajzsmirigy jelentős nyelési és légzési panaszt is okozhat a légcső és nyelőcső összenyomásával.
Pajzsmirigyprobléma és potenciazavar
Az régóta ismert tény, hogy a szív-érrendszeri megbetegedések vagy a cukorbetegség nagymértékben befolyásolják a férfierőt. Korábbi vizsgálatok hasonló összefüggést mutatnak a pajzsmirigyproblémák és a potenciazavar között.
Visszafordítható-e az inzulinrezisztencia?
Az inzulinrezisztenciával járó állapot nagy arányban megelőzhető lenne, de akár vissza is fordítható gondos odafigyeléssel és teljes életmódváltással, orvosi felügyelet mellett.
Pajzsmirigy-diagnosztika, a pajzsmirigy ultrahangvizsgálata
A pajzsmirigy megbetegedéseinek diagnosztikája rendszerint többféle vizsgálatot is szükségessé tesz. Általában a leggyakoribb (a fizikális vizsgálatok után elsőként választott) módszer a pajzsmirigyultrahang, ám a diagnózist több egyéb vizsgálatnak kell pontosítania.
A pajzsmirigybetegségek szemészeti vonatkozásai
A pajzsmirigybetegségek a szervezet anyagcseréjére hatnak, s így igen szerteágazó a megfigyelhető tünetegyüttes. Jellegzetesek a strúma miatti szemészeti elváltozások, melyek nemcsak esztétikai problémát, hanem látásvesztést is okozhatnak.
diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!