Nagy problémákat okozhat a pajzsmirigygyulladás

szerző: Dr. Békési Gábor, endokrinológus - Budai Endokrinközpont
frissítve:

A pajzsmirigyzavarok közül a legtöbb figyelmet a túl- és az alulműködésnek szentelik, melyek hátterében gyakran a szerv gyulladása húzódik meg. A pajzsmirigygyulladások fajtáiról és kezeléséről dr. Békési Gábor endokrinológus főorvost kérdeztük.

Pajzsmirigy-diagnosztika
A pajzsmirigy megbetegedéseinek diagnosztikája rendszerint többféle vizsgálatot is szükségessé tesz. Általában a leggyakoribb, (a fizikális vizsgálatok után) elsőként választott módszer a pajzsmirigy ultrahang, ám a diagnózist több egyéb vizsgálatnak kell pontosítania.
Pajzsmirigy diagnosztika, a pajzsmirigy ultrahangvizsgálata

A pajzsmirigy szerepe

A nyak elülső részén elhelyezkedő, aprócska szerv testünk egyik legjelentősebb mirigye, hiszen az egész szervezet működésére nagy befolyást gyakorol. A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigy hormon (trijód-tironin és tiroxin) termelése, mely fontos szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, illetve az agyban végbemenő folyamatokban.

A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza, ami pedig az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll. Mivel szinte az összes szervre komoly hatást gyakorol, így meghibásodása komoly gondokat okozhat, függetlenül attól, hogy alul-vagy túlműködéséről, esetleg gyulladásáról van szó.

Hashimoto-betegség

Az autoimmun betegség a pajzsmirigy gyulladásával jár, ami túl-és alulműködéshez is vezethet. Gyakori probléma, mely főleg a nőket veszélyezteti. A szervezet saját maga ellen antitesteket termel, amik megtámadják a pajzsmirigyet és krónikus gyulladást okoznak. Az állapotot gyakran nem ismerik fel idejében, ugyanis különösebb tüneteket nem okoz, bár együtt járhat a mirigy megnagyobbodásával, fájdalmával, pajzsmirigy alulműködéssel, esetleg vissza-visszatérő hőemelkedéssel. Az állapot vérvizsgálattal könnyen megállapítható, hiszen ilyenkor az anti-TPO nevű antitest mennyisége jelentősen megnő.

Amennyiben a betegségből kifolyólag a pajzsmirigy működése zavart szenved, úgy gyógyszeres kezelésre, hormonpótlásra van szükség, így a betegség remekül kordában tartható, és az illető teljes értékű életet élhet - mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

A pajzsmirigy-túlműködés és tünetei
A Graves-Basedow-kór a pajzsmirigy olyan autoimmun betegsége, ami pajzsmirigy túlműködést vált ki. Sokszor megfigyelhető, hogy a pajzsmirigy túlműködés tünetei nagyobb stresszhelyzet után jelentkeznek.
A pajzsmirigy túlműködés leggyakoribb oka - A Graves-Basedow-kór

Szülés utáni pajzsmirigygyulladás

Várandósság során az immunrendszer erőssége csökken, hogy a szervezet ne akarja kilökni a magzatot. A szülés után viszont ez megszűnik, az immunrendszer működése beindul, és pajzsmirigygyulladás léphet fel. A postpartum thyreoiditis a mirigy alul-és túlműködésével is járhat, ám ez az esetek többségében a szülés után egy éven belül spontán megszűnik. Sajnos előfordulhat, hogy az állapot tartósnak bizonyul, ekkor gyógyszeres kezelésre lehet szüksége a kismamának.

Gyakori, hogy hátterében Hashimoto-betegséget fedeznek fel, melyről korábban a kismama nem tudott. Éppen azért a szülés utáni 6-8. hétben laborvizsgálat javasolt, és amennyiben eltérés van a TSH szintben, úgy a gyógyszeres kezelés indokolt!

Szubakut pajzsmirigygyulladás

A szubakut limfocitás pajzsmirigygyulladás - vagy más néven csendes, fájdalmatlan thyreoiditis - kezdetben pajzsmirigy túlműködést, majd később alulműködést okoz. Erőteljes tünetek híján az illető nem mindig fordul orvoshoz, pedig fontos lenne az állapot nyomon követése, ugyanis van, hogy a probléma krónikussá válik (bár előfordulhat, hogy hónapok alatt spontán megszűnik). A szülés után fellépő pajzsmirigygyulladás is ide tartozik, ám várandósság nélkül is jelentkezhet.

A csendes thyreoiditis-nél komolyabb tüneteket produkál a szubakut fájdalmas pajzsmirigygyulladás, melynek hátterében valószínűleg vírusos fertőzés áll. A panaszok hirtelen és erőteljesen jelentkeznek (torokfájás, fülfájás, pajzsmirigy érzékenysége, hőemelkedés). Az előbbiekhez hasonlóan eleinte ez is túlműködést okoz, ami egy idő után alulműködésbe csap át.

Spontán gyógyulhat, ám az utánkövetése nagyon fontos, hiszen tartós pajzsmirigy zavarokat is eredményezhet!

Akut pajzsmirigygyulladás

Az akut pajzsmirigygyulladást mindig valamilyen - általában bakteriális- fertőzés váltja ki, és jellemzően felső légúti tüneteket produkál (láz, elesettség, nyaki fájdalom). Az állapot igen ritka, hiszen a pajzsmirigy alapvetően ellenálló a kórokozókkal szemben.

Amennyiben a véráram útján mégis megtámadják a mirigyet, úgy könnyen gyulladást okozhatnak, ami rossz esetben tályogképződéssel jár. A betegség antibiotikumokkal kezelhető.

(Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus)

Cikkajánló

Mozaikcsaládok
Mozaikcsaládok

Miből adódnak nehézségek?

Ülőmunka
Ülőmunka

Milyen problémákat okozhat?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.