A rozmaring - Fűszer, illóolaj, kozmetikum, gyógyszerkönyvi drog

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

A Földközi-tenger partvidékén az emberiség évezredek óta ismeri és használja gyógy-, fűszer- és illatszernövényként a rozmaringot.

A növényhez legenda is kapcsolódik. A rozmaringból készült az első alkoholos parfüm, melyet Károly Róbert a XIV. században, lengyel származású feleségének, Piast Erzsébetnek készíttetett. A királyné köszvényben szenvedhetett, a fájdalom enyhítésére az udvari orvosok rozmaringból készítettek alkoholos kivonatot. A királyné a rozmaringpárlatot nemcsak külsőleg, ízületeibe dörzsölve alkalmazta, hanem naponta egy pohárral fogyasztott is belőle, belsőlegesen a szépsége megőrzésére használta a kivonatot. A “magyar királyné vizének” (“eau de la reine de Hongrie”) összetétele az évszázadok során módosult, narancs- és citromhéjkivonattal, citrom- és bergamottolajjal gazdagodott. A “királyné víz” a XVII. században már egész Európában ismert volt, összetétele azonban változott. Fő komponensként megmaradt a rozmaring virága.

A rozmaring levele a provence-i fűszerkeverék egyik összetevője is, egyéb sültekhez, mint bárány, gombához és pástétomok ízesítésére is használják. A rozmaring kivonatát és párlatát a likőripar is hasznosítja.

A növény hazánkban is termeszthető, de ha hosszabb hideg tél van, akkor kifagy. Ezért érdemes ősz végén sötétebb, fűtött helyiségekben átteleltetni.

A gyógynövény és illóolaja

A növény levele (Rosmarini folium) és az illóolaja (Rosmarini aetheroleum) hivatalos drogként szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. A rozmaringolaj jellegzetes illatú, színtelen vagy halványsárga, tiszta folyadék, amely a növény levelében 1-2,5 százalékban fordul elő. A rozmaring-illóolaj összetevőinek antioxidáns hatása jelentős, a növény gyulladást csökkentő hatásában szerepe van. A növény kivonatainak vizelethajtó, görcsoldó, epehajtó hatása bizonyított, egyelőre csak állatkísérletekben. Az illóolaj baktériumellenes hatása igazolt.

Rozmaring és rozmaringolaj

Alkalmazása

A rozmaring levele, a kis ezerjófű virágos hajtásával és a lestyángyökérrel együtt hagyományos növényi gyógyszerként van forgalomban, kiegészítő terápiájaként a vese és a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinek, és a vesehomok képződésének megelőzésére.

A növény belsőlegesen simaizomgörcs-oldó hatású, emésztési zavarokban, vagy görcsös tünetek esetén alkalmazható, teája vagy alkoholos kivonata. Ha a betegnek epeköve van, nem szabad alkalmazni.

Ma már bizonyított a rozmaring illóolajának jótékony hatása a mozgásszervi panaszok kezelésében. A reumatikus panaszok csökkenése az illóolajban jelen levő kámfornak tulajdonítható elsősorban. Hűsítő érzést okoz, fokozza a helyi vérkeringést, ezáltal csökkenti az ízületi panaszokat.

Külsőleg alkalmazva az illóolaj hagyományos növényi gyógyszerként (krém) is forgalomban van. E mellett reumaellenes bedörzsölők, kenőcsök, tinktúrák (alkoholos oldatok, mint svédcseppek, melyek belsőlegesen is alkalmazhatóak emésztési zavarokra), masszázsolajok egyik összetevője, vagy akár önmagában is. E mellett fürdővízhez adva mind megfázásos, mind reumás panaszok enyhítésére alkalmas, stresszes állapotban ellazít.

Inhalálva frissítő hatása van a szervezetre.

A vérkeringést fokozó hatását az alsó végtagok keringési zavarainak kezelésénél szintén kihasználják.

Megfázás esetén alkalmazott, mellkas bedörzsölésére szánt kenőcsökben is összetevő lehet a rozmaringolaj.

A gyógyászatban való felhasználás mellett az illóolajat a kozmetikai ipar kölnivizek, fürdőesszenciák készítéséhez használja fel, de előfordul szappanok, krémek, hajszeszek, samponok alkotójaként is. A rozmaringnak enyhe fertőtlenítő hatása van, így a fejbőrön is előnyösen alkalmazható korpásodás ellen. A rozmaringból készült forrázatot szűrjük, testhőmérsékletűre hűtjük, és átöblítjük vele a hajas fejbőrt.

Adagolás

A külsőleges célra szánt készítmények 6-10% illóolajat tartalmaznak.

Fürdő készítésénél 50 g drog1 liter vízzel készült forrázatát adjuk a fürdővízhez, heti két alkalommal.

Belsőleg alkalmazva napi adagja teadrogként 2-4 g, illetve az ezzel egyenértékű folyékony és száraz kivonat, illetve tinktúra.

Mellékhatás, ellenjavallat

A rozmaringolajjal szembeni túlérzékenység fennállta esetén ellenjavallt az alkalmazása.

Mellékhatás ritkán előfordulhat külsőleges alkalmazáskor. Néhány esetben számolni kell a kontakt dermatitisz kialakulásának lehetőségével (allergiássá válik a rozmaringra a bőr).

Epilepszia esetén alkalmazása nem javasolt.

Fürdőzéskor nem alkalmazható lázas betegeknél, nyílt sebekkel rendelkezőknél, bőrbetegségek esetén, magas vérnyomásban és súlyos keringési zavarokban szenvedő betegeknél.

Várandósság idején nem áll rendelkezésre elegendő adat a biztonságos alkalmazhatóságra.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló