Demencia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Jelenleg nem áll rendelkezésünkre az Alzheimer-kór előrehaladását visszafordító vagy azt jelentősen lassító gyógyszer, a kór egyes tüneteit viszont lehet kezelni.
Az Alzheimer-kórról |
6/1 Az Alzheimer-kór és tünetei 6/2 Hajlamos Ön az Alzheimer-kór kialakulására? 6/3 Az Alzheimer-kór okai 6/4 Diagnózis: Alzheimer-kór 6/5 Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei 6/6 Megelőzhető-e az Alzheimer-kór? |
A kezelés elsősorban az Alzheimer-kór tüneteinek csökkentésére irányul, ide értve az álmatlanságot, a szorongást, az ingerlékenységet és a hangulatzavart. Jelenleg két olyan gyógyszercsoport van továbbá forgalomban, amely a szellemi képességek romlásának lassítására adható: a kolineszteráz gátlók és a memantine.
Ez a gyógyszercsoport, amibe a donepezil, a rivastigmine és a galantamine tartozik, úgy hat, hogy növeli az agyban a leginkább csökkenő neurotranszmitter (az információt közvetítő kémiai anyag) szintjét. A donepezil, úgy tűnik, korai stádiumú (feledékeny, de még nem demens) betegeknél, egy évvel késleltetni tudja az Alzheimer-kór előrehaladását.
A kolineszteráz gátlók azonban nem mindenkinél jótékony hatásúak. A betegek felénél semmiféle javulás nem észlelhető, ugyanakkor számos mellékhatás jellemzi, ideértve a hasmenést, az émelygést és a hányást.
Ez az első olyan készítmény, ami a közepesen súlyos és a súlyos Alzheimer-kór kezelésére is alkalmas, ugyanis gátolja az agysejtek károsodását, amit egy glutamát nevű neurotranszmitter okoz, ha túl nagy mennyiségben termelődik. Időnként kolineszteráz gátlókkal kombinálják.
A memantine leggyakoribb mellékhatása a szédülés, egyes betegeknél fokozhatja a nyugtalanságot és néha zavartságot is okoz.
Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek általában számos érzelemmel néznek szembe nap mint nap. Zavartság, frusztráció, düh, félelem, bizonytalanság, gyász és depresszió. Ön segítségére lehet az Alzheimer-kóros betegnek abban, hogy meghallgatja és megnyugtatja azzal kapcsolatban, hogy élete még a továbbiakban is élvezhető marad, illetve feltétel nélkül szereti őt, ezáltal hozzájárulva, hogy önértékelését és méltóságát visszakapja.
A nyugodt és stabil otthoni környezet csökkenti a viselkedési zavarokat. Az új helyzetek, a zaj, nagy tömeg, a sürgetés, illetve a visszaemlékezésre való felszólítás szorongást okozhat. Ahogy egy Alzheimer-kóros beteg zaklatottá válik, még kevésbé lesz képes arra, hogy tisztán gondolkodjon.
Egy Alzheimer-kóros beteg ellátása mind fizikailag, mind érzelmileg nagyon megpróbáló. A gondozók gyakran szembesülnek a düh, bűntudat, frusztráció, aggódás, illetve szociális izoláció érzéseivel.
Tanácsok |
|
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
A mozgás jó az emlékezetromlás ellen
Már heti két és fél órás sportolással is hatékonyan léphetünk fel a memóriavesztés ellen. A rendszeres testmozgás hatékonyabbnak bizonyult, mint a gyógyszeres kezelés.
A kolin meg is akadályozhatja az Alzheimer-kór kialakulását
A kolin egy vízben oldódó makrotápanyag, amely hasonlóképpen hat a szervezetben, mint a B-vitaminok. Szükséges a máj és az agy megfelelő működéséhez, biztosítja az idegrendszer és az izmok egészségét, valamint fenntartja a normális anyagcserét.
Alzheimer-kór: Mit tehet a betegért?
Az Alzheimer-kór legismertebb tünete a memória fokozatos romlása, ezért a betegséget sokszor azonosítják a feledékenységgel. Fontos azonban tudni, hogy a betegség nem áll meg az emlékezőképesség elvesztésénél, hanem az élet minden területére hatással van.
A demencia kivizsgálása, diagnózisa
Ha valaki visszatérő feledékenységet tapasztal, szellemi leépülés, orvosi nevén demencia gyanúja merül fel. A szellemi leépülés, köztük az Alzheimer-kór, a közhiedelemmel ellentétben nem természetes része az öregedésnek. Oki kivizsgálása nagyon fontos, mert a memóriazavar mögött eltérő betegségek állhatnak, amelyek kezelése is jelentősen különbözik egymástól.
Mi okozhat még feledékenységet a demencián kívül?
Feledékenység, koncentrálóképesség-romlás olykor-olykor bárkivel előfordulhat. Mivel azonban a háttérben nemcsak olyan okok állhatnak, mint a stressz vagy a kimerültség, hanem súlyos, akár életet veszélyeztető betegségek is, a legjobb mielőbb orvoshoz fordulni, ha memóriaromlást tapasztal.
Hajlamos Ön az Alzheimer-kór kialakulására?
Az Alzheimer-kór komplex betegség, amit az eddigi kutatások alapján feltehetően több tényező (adottságok és az életmódból adódó okok) kombinációja eredményez. Mik a rizikófaktorok?
Sétával az elbutulás ellen
A Neurology című orvosi hetilapban megjelent tanulmány azt bizonyítja, hogy a különféle fizikai gyakorlatok segítenek elodázni néhány időskori, testben és mentális képességekben bekövetkező leépülési folyamat kialakulását.
Alzheimer-kór alakulhat ki a gyorsételektől
Egy svéd tanulmány szerint a hamburger, a sült burgonya és a hasonló gyorséttermi ételek fogyasztása, elősegíti az Alzheimer-kór kialakulását. A betegségben szenvedők száma húszévente megduplázódik.
Neurológus, vaszkularis neurológus (agyérbeteg-specialista)
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!