Rákkezelés - alternatív gyógymódok vagy hagyományos terápia?

WEBBeteg, Szinapszis
megjelent:

Csupán minden második magyar vélekedik úgy, hogy a rák, illetve a daganatos megbetegedések kezelésének leghatékonyabb módját a különböző gyógyszeres terápiák jelentik, állapítható meg a Szinapszis Egészségügyi Piackutató és Tanácsadó Kft. és a Magyar Gyógyszerészeti Kamara közös - országosan reprezentatív kutatásának - eredményeiből.

A gyakorlati tapasztalatokról a WEBBeteg Dr. Tóth Judit klinikai onkológust kérdezte.

Az emberek 11 százaléka a különböző gyógyhatású termékek, 4 százaléka pedig az étrend- és táplálék kiegészítők rákgyógyító, illetve megelőző hatásában bízik leginkább.

Ugyanakkor az is figyelemre méltó, hogy a lakosság több mint egyharmada nem teszi le voksát egyik termékcsoport mellett sem. Minden ötödik megkérdezett nem tudja megítélni, hogy mi jelenthetné a leghatékonyabb megoldást, 15 százalékuk szerint pedig mindhárom vizsgált alternatíva eredményre vezethet.

Tanácstalanság és szkepticizmus a jellemző

Összességében megállapítható, hogy meglehetősen szkeptikus és tanácstalan a magyar felnőtt lakosság abban a tekintetben, hogy a különféle rákos, illetve daganatos betegségek megelőzésében és kezelésében mennyire hatékonyak a gyógyszerek.

Előfordul, hogy a gyógyszerek sem hozzák meg a várt eredményt. Fontos azonban, hogy ha valamilyen alternatív gyógymód mellett dönt a beteg, csak bevizsgált, részletes betegtájékoztatóval ellátott termékeket válasszon, amely tartalmazza az összetételre vonatkozó pontos információkat is.

Daganatos betegség esetén kötelező a fájdalomcsillapítás
A rákbetegséggel és a kezelésekkel is gyakran jár együtt fájdalom, amelyet minden esetben csökkenteni kell és lehet, ám ez csak a beteg, a hozzátartozók és az orvosok együttműködésével sikerülhet.
Részletek a fájdalomcsillapításról

Dr. Tóth Judit: - A betegek bizalma a gyógyszerek, a hagyományos orvoslás irányába nagyban függ attól, mit tapasztalt a környezetében élő daganatos betegekkel kapcsolatban. Szinte alig találunk olyan családot ma, ahol ne fordult volna elő rosszindulatú daganat.

Ott, ahol gyógyult beteg él, az élmény pozitív sokkal nagyobb a megelőlegezett bizalom. Ahol szomorú példa van, hamarabb fordulnak alternatív gyógymódok felé a betegek, sőt ha a korábbi kezelések mellékhatása kifejezett volt, nehezebb a kezelést akárcsak el is indítani.

WB: - Miért fontos a beteg „jó” tájékoztatása?

A leggyakoribb daganatok első tünetei

A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem produkál jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. A tünetek először nem biztos, hogy elég riasztóak, csak ha már elég sokáig nem múlnak el, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A leggyakoribb első tünetekről

Dr. Tóth Judit: - Nagyon fontos szempont lehet, hogy mit tapasztal a beteg az első néhány alkalommal, milyen „kapaszkodót”, milyen lehetőségeket, milyen „jövőképet” tud az orvos a betege számára felvázolni.

Véleményem szerint az objektív tájékoztatás nagyon fontos, természetesen megfelelő empátiával, pozitív, biztató hangnemben. Ha előrehaladottabb állapotban a beteg elkeseredett minden szalmaszálba kapaszkodik, és ha a kezelőorvos nem tud túl sok biztatót mondani könnyen más módszert keres.

És valljuk be, szerencse kérdése, hogy éppen mit, kit fog megtalálni. Egyetlen biztató szóért vagyonokat képesek fizetni a betegek és sajnos ez elég sok szélhámost vonz a területre.

WB: - Megbízhatóak a gyógyszernek nem minősülő készítmények? Lehet tudni az összetételükről?

Dr. Tóth Judit: - Több csodaszernek kikiáltott készítményt mutattak már a betegek, melynek összetétele egyáltalán nem volt tisztázható. Az egy dolog, hogy hatástalan-e a készítmény, de azt hiszem, azt sem kell magyarázni, milyen veszélyekkel járhat. Ezekről kategorikusan próbálom lebeszélni a betegeket.

Milyen önvizsgálatok ajánlottak?

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket.
Milyen önvizsgálatok ajánlottak?

Használatuk előtt mindenképpen ki kell kérni a kezelőorvos véleményét. Időnként sok időt és energiát igényel átbeszélni a betegekkel ezeket az alternatív módokat, megvallom, néha alig jut rá idő, viszont véleményem szerint fontos, hiszen a betegeket bombázzák a reklámokkal, a barátok , rokonok jó szándékú tanácsokkal.

És ugyan honnan is tudná az elkeseredett beteg, mi az igazság? Azt sem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszernek nem minősülő készítmények alkalmazása nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést és a rendszeres orvosi felügyeletet.

WB: - Előfordul, hogy valaki elutasítja a gyógyszeres kezelést?

Dr. Tóth Judit - Saját tapasztalatom alapján viszonylag kevés az a beteg, aki teljesen elutasítja a gyógyszeres kezelést és csak alternatív kezelést választ. Ugyanígy kevés az a beteg is, aki kizárólag gyógyszeres kezelést alkalmaz.

A többség elfogadja a hagyományos orvoslás adta kezelési lehetőségeket és kisebb nagyobb mértékben kiegészítőket szed, alkalmaz. Ezek zöme vitamin, ásványi anyagokat bővebben tartalmazó gyógyhatású készítmény, pénztárcától függően széles a skála. A betegeim néhány ezer Ft-tól akár havi 200 000-300 000 Ft-ig költenek kiegészítő kezelésre.

WB: - Kifejezetten veszélyes is lehet egy ilyen készítmény, vagy csak egyszerűen hatástalan?

Dr. Tóth Judit: - Találkoztam olyan beteggel, aki egyszerre 5-6 hasonló összetételű vitaminkészítményt szedett. Ez mindenképpen káros, hiszen a daganatsejt, mint a növő gyermek igényli az „építőköveket”, tehát mint olaj a tűzre, életre is kaphat, míg a normál sejt akár a vitaminhiányt is kibírja hosszabb ideig.

A tüdőrák tünetei

Nagyon fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, mivel a röntgenátvilágítással a tüneteket még nem okozó daganat felismerhető, így a kezelés korán elkezdődhet, ami a gyógyulás esélyét jelentősen megnöveli.
A tüdőrák tünetei

A túlzott vitaminbevitel a daganat növekedését gyorsíthatja. Azt szoktam tanácsolni, hogy válasszon ki egy számára kevés mellékhatással bíró készítményt, és azt szedje. Ha változtat, tudjak róla és beszéljük meg.

Kifejezetten veszélyesek lehetnek a szélsőséges diéták. Van olyan beteg, aki a kemoterápia idejére olyan diétába kezd, amitől rohamos fogyás indulhat be. A diétáknak, a táplálkozásnak az egészséges életmód kialakításában van jelentősége, míg a kialakult daganatos betegnél inkább a súlyvesztés okoz problémát.

WB: - Az Ön tapasztalata szerint, mennyi a forgalmazott szerek között a valóban hasznos, és mennyi az átverés?

Dr. Tóth Judit - Nagyon nehéz ezeknek a szereknek a hatásosságáról, vagy hatástalanságáról nyilatkozni.

Fogalomtár daganatos

A daganatos betegségek általános diagnosztikai és kezelési módszereinek ismertetése. Mire számíthat a vizsgálaton? Mivel jár az Ön vagy hozzáratozója számára előírt terápia, és milyen mellékhatásai lehetnek?
Fogalomtár daganatos megbetegedésekhez

A daganatos kezelésben alkalmazott gyógyszerek igen komoly vizsgálatokon esnek át, mielőtt forgalomba kerülnek. Több egymástól független központ, a világ minden részéről, független orvosok, vesznek részt a vizsgálatokban. Hogy minden szubjektív tényezőt kikapcsoljanak, sem a beteg, sem az orvos nem tudja, hogy a hagyományos gyógyszer mellett a kísérleti szert kapja-e a beteg , vagy nem. (Ez az ún. kettős vak vizsgálat.)

Amennyiben több központban egymástól függetlenül bizonyít a szer, csak akkor kerülhet alkalmazásra. A betegek érdekében ezeknek az igen szigorú, nemzetközileg ellenőrzött feltételeknek szabad hinnünk csak, hiszen a szereknek mellékhatása is lehet, veszélyeztetheti a beteg életét. Nem beszélve arról, ha abban a hitben él, hogy hatásos készítményt szed, közben pedig hatástalan anyagra adja ki a pénzét.

Csak azokra a szerekre szabad az orvosoknak ajánlást tenni, amik rendelkeznek ilyen bizonyító erejű vizsgálatokkal. Magam részéről ha a szakirodalomban nem találok adatot ezekre a szerekre, nem javaslom az alkalmazásukat, de természetesen megfelelő felvilágosítás mellett tiszteletben tartom a beteg döntését.

(WEBBeteg/Szinapszis)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.