Cukorbetegség
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A cukorbetegség szövődményei közül az egyik legsúlyosabb a szemek állapotát érinti. Az elváltozások hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, gyakran már visszafordíthatatlan stádiumban kerülnek felismerésre.
A cukorbetegség gyakran jár együtt súlyos szemészeti szövődményekkel, amelyek az életminőséget csökkentő látásromlást vagy akár a látás teljes elvesztését is okozhatják.
A cukorbetegség szemészeti szövődményei napjainkban a betegek közel egyharmadában lépnek fel, és minden tizedik cukorbetegben súlyos látásromláshoz vezetnek. - hívja fel a figyelmet dr. Tóth Eszter, szemész orvos.
A diabéteszes betegek körében gyakrabban alakul ki zöldhályog, szürkehályog, illetve a szemmozgató izmok bénulása.
A vakság leggyakoribb oka a cukorbaj |
A cukorbetegség a felnőtt lakosság körében a fejlett világban a leggyakoribb vaksági ok. A "csak egy kis cukrom van" felfogás nem helyén való. Cukorbetegség esetén az egész életét ennek megfelelően kell átszervezni, átértékelni. A vakság leggyakoribb oka a cukorbaj |
A szövődmények közül a legsúlyosabb a diabéteszes retinopathia, mely a szem fényérzékelő idegszövetének, a retinának a betegsége. Magyarországon ma ez a nem veleszületett és nem sérülés eredetű vakság második, az Amerikai Egyesült Államokban pedig első számú oka.
A cukorbetegség szemészeti szövődményei sokáig tünetmentesek maradhatnak a beteg számára, éppen ezért nagy jelentőségű a szemészeti szűrővizsgálatok elvégzése.
A szemfenéki elváltozások egyik formája sem jár semmiféle fájdalommal, sem külső gyulladás jeleivel. A korai szakaszban a beteg látása teljesen normális lehet, csak szemfenék vizsgálattal mutatható ki az érelváltozás.
Szemfenék vizsgálat során az orvos egy speciális eszköz segítségével a szemfenékre irányítja a fényt, majd az onnan visszatükröződő fény alapján alkot képet a szemfenék állapotáról. A vizsgálat fájdalommal nem jár.
A cukorbetegség okozta vakság kivédésében döntő jelentőségű az optimális vércukor és vérnyomás biztosításával egy időben a betegek korai szemészeti ellenőrzése.
Diabétesz esetén az első szemészeti vizsgálatot a cukorbetegség diagnózisát követően ajánlott elvégeztetnünk.
Ilyenkor minden részletre kiterjedő szemvizsgálatot végzünk, s az eredmények függvényében határozzuk meg a kontroll időpontját. - magyarázza dr. Tóth Eszter.
A vizsgálatokat általában fél-egy évente, szükség szerint gyakrabban ismételjük.
Különösen fontos a cukorbeteg kismamák nyomon követése, számukra a fogantatás előtt, az első trimeszterben, illetve a szemészeti állapot súlyosságától függően 1-12 hetente ajánlott a vizsgálat elvégzése.
(Oxygen Medical - Dr. Tóth Eszter, szemész)
Cukorbetegek egészséges segítője: a csicsóka
A csicsóka fontos szerepet játszhat a cukorbetegek étrendjében, mert kalóriaszegény, és édeskés íze ellenére sem okoz szélsőséges vércukor-ingadozást, tartós fogyasztás esetén sem növeli a vércukorszintet.
Cukorbetegeknek! Mit takar az egyénre szabott étrend?
A többszöri kis étkezések beiktatása mérsékli az étkezést követő vércukorszint-emelkedést - mondta Varga Dóra, a Cukorbetegközpont dietetikusa a táplálkozásterápiáról és annak újdonságairól tartott előadásában.
Intézkedéscsomag a cukorbeteg gyerekeknek
A kormány intézkedéscsomaggal segíti az 1-es típusú cukorbetegséggel élő mintegy 4000 gyermeket, szüleik - indokolt esetben - jogosultak lesznek a gyermekek otthongondozási díjára - közölte az emberi erőforrások minisztere.
Ezért veszélyes az éjszakai műszak
A szervezet belső órájának felborítását okozó éjszakai műszakban való munka növeli a diabétesz és az elhízás kialakulásának esélyét - állítják amerikai kutatók.
A diabéteszes láb kialakulása, a szövődmények megelőzése
A diabéteszes láb tünetei olyan komplex szövődmények miatt jelentkeznek, melyek az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia (idegbántalom) következtében alakulnak ki.
A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei
A cukorbetegség világszerte népegészségügyi problémát jelent. Magyarországon kb. 1,5 millióra becsülhető a cukorbetegek száma, azonban a betegek fele nem is tudja magáról, hogy diabéteszes.
Cukorbetegség és merevedési zavar
Egy új, a Diabetes Care-ben megjelent tanulmány szerint noha a középkorúak és az idősebbek is szívesen élnének rendszeres szexuális életet, a cukorbetegség rontja a libidót és merevedési zavart is eredményezhet.
Az inkontinencia, a cukorbetegség és a túlsúly kapcsolata
Az inkontinencia kialakulásában szerepe van a túlsúlynak és a kettes típusú cukorbetegségnek. Az inkontinencia magasabb arányban fordul elő kettes típusú diabéteszben és túlsúlyban szenvedő nők esetében, és egy tanulmány szerint a diabétesz egyéb szövődményeihez képest a gyakorisága nagyobb.
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!