Hogyan okozhat vakságot a cukorbetegség?

szerző: Dr. Tóth Eszter, szemész, kontaktológus - Oxygen Medical
frissítve:

A cukorbetegség szövődményei közül az egyik legsúlyosabb a szemek állapotát érinti. Az elváltozások hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, gyakran már visszafordíthatatlan stádiumban kerülnek felismerésre.

A cukorbetegség gyakran jár együtt súlyos szemészeti szövődményekkel, amelyek az életminőséget csökkentő látásromlást vagy akár a látás teljes elvesztését is okozhatják.

A cukorbetegség szemészeti szövődményei napjainkban a betegek közel egyharmadában lépnek fel, és minden tizedik cukorbetegben súlyos látásromláshoz vezetnek. - hívja fel a figyelmet dr. Tóth Eszter, szemész orvos.

Árulkodó szemfenék

A diabéteszes betegek körében gyakrabban alakul ki zöldhályog, szürkehályog, illetve a szemmozgató izmok bénulása.

A szövődmények közül a legsúlyosabb a diabéteszes retinopathia, mely a szem fényérzékelő idegszövetének, a retinának a betegsége. Magyarországon ma ez a nem veleszületett és nem sérülés eredetű vakság második, az Amerikai Egyesült Államokban pedig első számú oka.

A cukorbetegség szemészeti szövődményei sokáig tünetmentesek maradhatnak a beteg számára, éppen ezért nagy jelentőségű a szemészeti szűrővizsgálatok elvégzése.

A szemfenéki elváltozások egyik formája sem jár semmiféle fájdalommal, sem külső gyulladás jeleivel. A korai szakaszban a beteg látása teljesen normális lehet, csak szemfenékvizsgálattal mutatható ki az érelváltozás.

Szemfenékvizsgálat során az orvos egy speciális eszköz segítségével a szemfenékre irányítja a fényt, majd az onnan visszatükröződő fény alapján alkot képet a szemfenék állapotáról. A vizsgálat fájdalommal nem jár.

Mikor végeztessünk szemészeti vizsgálatot?

A cukorbetegség okozta vakság kivédésében döntő jelentőségű az optimális vércukor és vérnyomás biztosításával egy időben a betegek korai szemészeti ellenőrzése.

Diabétesz esetén az első szemészeti vizsgálatot a cukorbetegség diagnózisát követően ajánlott elvégeztetnünk. Ilyenkor minden részletre kiterjedő szemvizsgálatot végzünk, s az eredmények függvényében határozzuk meg a kontroll időpontját. - magyarázza dr. Tóth Eszter.

A vizsgálatokat általában fél-egy évente, szükség szerint gyakrabban ismételjük. Különösen fontos a cukorbeteg kismamák nyomon követése, számukra a fogantatás előtt, az első trimeszterben, illetve a szemészeti állapot súlyosságától függően 1-12 hetente ajánlott a vizsgálat elvégzése.

Tovább A vakság leggyakoribb oka a cukorbaj

(Oxygen Medical - Dr. Tóth Eszter, szemész, kontaktológus)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.