A prediabétesz felismerése és kezelése

Dr. Tänczer Tímea
szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus - WEBBeteg
frissítve:

A prediabétesz a cukorbetegséget megelőző előállapot összefoglaló elnevezése. Prediabétesz esetén már fennáll valamilyen mértékű, rejtett szénhidrát-anyagcserezavar, amely leginkább véletlenszerűen vagy szűrővizsgálatok során kerül felismerésre.

Ebben az esetben a vércukorszint már a normál szintet időszakosan meghaladja, de az eltérések kismértékűek, ezért nem merítik ki a cukorbetegség fogalmát. A folyamat sokáig rejtetten halad előre, tünetmentes, ezért fontos a veszélyeztettek szűrése.

Kik a leginkább veszélyeztetettek? - Rizikófaktorok

Ha van a családjában ismert cukorbeteg, igen nagy az esélye, hogy a betegség az Ön esetében is kialakul. Fontos a kialakulásában a genetikai faktorok mellett a környezeti tényezők szerepe is.

A magyar lakosság mintegy 40%-a túlsúlyos. Túlsúly esetén jellemző az inzulinrezisztencia, hiperinzulinaemia kialakulása. A nem megfelelő, mozgásszegény életmód is hozzájárul a cukorbetegség előállapotainak korai kialakulásához.

Mit jelent pontosan a prediabétesz?

A prediabétesz összefoglaló név magában foglalja az emelkedett éhomi vércukor (IFG) és a csökkent glukóztolerancia (IGT) fogalmát.

Az IFG esetében az éhomi vércukor 6,1 mmol/l-nél nagyobb, azonban nem éri el a 7 mmol/l-t.

Az IGT diagnózisához a cukorterhelés elvégzése is szükséges. Ebben az esetben a 75 g glukózzal végzett orális cukorterhelés 2 órás értéke a 7,8 mmol/l-t meghaladja, de a 11,1 mmol/l-t nem éri el.

A prediabétesz esetén megnő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, és életmódváltás hiányában 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezet.

Milyen kezelésre, teendőkre van szükség prediabétesz esetén?

Legfontosabb a korai felismerés és életmódváltás, szükség esetén a gyógyszeres kezelés bevezetése. Irodalmi adatok alapján intenzív életmódváltással a cukorbetegség kialakulásának kockázata 51 százalékkal csökken, míg a metformin kezeléssel ezt kombinálva a kockázat 58 százalékkal mérsékelhető.

Életmódváltás alatt a mediterrán típusú diétát, alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztását értjük. Ajánlatos a zöldségek mennyiségének növelése, kisétkezésekre gyümölcs fogyasztása. Megfelelő fehérjebevitel, és az egyszeresen telítetlen zsírsavak, olívaolaj, tengeri halak fogyasztása is a diéta része. Érdemes az elfogyasztott ételek szénhidráttartalmát számolni, egyszerre kisebb mennyiségű szénhidrátot bevinni a szervezetbe.

Klasszikusan a 160 g napi szénhidrátbevitelt javasoljuk túlsúlyos prediabéteszesek kezelésére, amennyiben azonban az alap anyagcsere jelentősebb kalóriabevitelt igényel az extrém túlsúly vagy a jelentős fizikai aktivitás következtében, akkor ettől eltérő mennyiségű szénhidrátfogyasztás is javasolható.

Mielőtt még a számolás teljesen elvenné a kedvét a diétától, jó hír, hogy számos internetes oldal és applikáció segíti a céljai elérését, segít a kalória- és szénhidrátszámolásban, és étkezési naplót is vezethet. Segítségével könnyen rájöhet saját hibáira, vagy a dietetikus segítségével javíthat még az esetleges hibáin.

Rendszeres testmozgással a diéta eredményessége fokozható. Javasolt kardio típusú mozgás végzése, könnyen kiszámítható az a pulzusszám, amit elérve ideális az izommunka. A mozgás az egyik legjobb tényező, mely az inzulinérzékenységet fokozza.

Az életmódkezelés bevezetésével a cukorbetegség kialakulása megelőzhető, késleltethető.

Dr. Tänczer Tímea, diabetológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

A vércukorszint jelentősége, mérési lehetőségei

A vércukorszint alatt a vérplazmában adott pillanatban megmért, meghatározott vércukor mennyiségét értjük. Hogyan, milyen módszerekkel történhet a...

HgbA1c - Mit jelent az értéke a laborleletben?

Az A1c-teszt egy olyan vérteszt, amely információt biztosít a vizsgált személy átlagos vércukorszintjéről a mérést megelőző 3 hónap átlagát...

Miért veszélyes a prediabétesz és hogyan kerülje el?

Prediabéteszről akkor beszélünk, mikor valakinek a vércukorszintje magasabb a normálisnál, de még nem érte el azt a szintet, amikor már 2-es típusú...

Mikor mondható ki valakiről, hogy cukorbeteg?

A cukorbetegség nem egységes kórkép. Több okból alakulhat ki, ennek megfelelően lefolyása és kezelése is eltérő lehet.

Prediabétesz diéta: mit együnk, ha több a cukrunk a kelleténél?

A prediabétesz állapot a cukorbetegség előszobájának is tekinthető, mivel ekkor a vércukorszint már a normál érték fölé emelkedett, noha még nem...

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése

A betegség kezelése egy életen át tartó elkötelezettséget jelent rendszeres vércukorszint-ellenőrzéssel, egészséges étkezéssel, rendszeres...

A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?

Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy leesett a cukrom. Az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja...

Mit tehet a cukorbeteg vércukorszintje karbantartásáért?

A cukorbetegség kezelése számos szempontból jelentősen eltér más betegségek kezelésétől. A leglényegesebb eltérés, hogy a cukorbeteg eredményes...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.