A cukorbetegség növeli a rák kockázatát - Kutatás

Medipress
megjelent:

A cukorbetegséget már korábban is számos szövődménnyel hozták összefüggésbe, de egyre több bizonyíték utal arra, hogy a rák megnövekedett kockázatát is hozzá lehet adni ehhez a listához.

Egy új tanulmány szerint a cukorbeteg nőkben 8 százalékkal magasabb a rák általános kockázata, a cukorbeteg férfiakban pedig 9 százalékkal nagyobb a kockázata, amikor a prosztatarák arányát nem vették számításba. A rák okozta halálozás kockázata is magasabbnak mutatkozott a cukorbetegekben: a nőkben 11, a férfiakban pedig 17 százalékkal volt nagyobb a kockázat.

A tanulmányt vezető Gabriel Lai, az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) rákmegelőzéssel foglalkozó kutatója azt is elmondta, hogy - egyelőre ismeretlen okokból - a diabétesz érdekes módon a prosztatarák alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe a férfiakban. Ha a prosztatarák arányát is beleszámították, a cukorbeteg férfiak általános rák kockázata 4 százalékra mérséklődött.

Mit mutatnak a vizsgálatok eredményei?

Az Amerikai Rákkutató Szövetség orlandói konferenciáján közzétett tanulmány során 295 287 férfi és 199 665 nő adatait vizsgálták, akik közül a 11 éves lekövetési időszak végén 55 888 férfiban és 26 364 nőben mutattak ki daganatos betegséget. Az eredmények alapján kiderült, hogy a májrák kockázata több mint duplája a cukorbetegekben. A végbélrák kockázata 28 százalékkal, a vastagbélrák kockázata pedig 15 százalékkal bizonyult magasabbnak a diabéteszes betegekben.

Cukorbetegeknél különösen fontos a rákszűrés

Lai azt nyilatkozta, hogy a megnövekedett kockázatok mögött álló mechanizmus egyelőre nem egyértelmű, de több lehetőség is felmerülhet, amelyek azonosításához további kutatásokra lesz szükség. Egy biztos, a cukorbetegségben szenvedő betegeknek tisztában kell lenniük a rák, esetükben magasabb kockázatával, és részt kell venniük a rákszűréseken. Az olyan befolyásolható kockázati tényezőket, mint például a dohányzás, pedig abba kell hagyni.

(Medipress)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.