Ízületi porckopás (artrózis) - Tünetek és okok
frissítve:
Az artrózis (ízületi porckopás) a fejlett országokban az ízületi fájdalmak leggyakoribb formája, egyben a mozgáskorlátozottság egyik vezető oka. Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik.
A porckopás téma cikkei |
|
Artrózis (arthrosis) vagy porckopás a test bármelyik ízületét érintheti, leggyakrabban a térd, a csípő, az ujjak és a gerinc kisízületi fájdalmaként jelentkezik. Általában csak egy ízületben alakul ki, az ujjak esetében azonban egyidejűleg több ízület is megbetegedhet.
A kórképpel találkozhatunk oszteoartrózis (osteoarthrosis) vagy oszteoartritisz (osteoarthritis) néven is. Előbbi a kopásos eredetre utal, utóbbi a folyamat során fellépő gyulladásra, ugyanakkor mindkét kifejezés az ízületi porckopás betegséget fejezi ki, melyben a panaszok elsősorban kopásos, és nem gyulladásos eredetűek.
Jelenleg nincs oki terápia az artrózis kezelésére, de a rendelkezésre álló terápiás eszközökkel a fájdalom csökkenthető, a folyamat előrehaladása lassítható, az aktív élet folytatható.
A porckopás tünetei
Az artrózis lényege az ízületek végeit borító porcok károsodása. Először elvékonyodik, aztán a sima felszíne berepedezik, végül a teljes porcállomány összetöredezik, majd felszívódik. A porc eltűnésével az ízületi végek csontjai közvetlenül érintkeznek egymással, ami a csontfelszínek dörzsölődéséhez, ezáltal különböző tünetek megjelenéséhez vezet.
Általában az alábbi tünetek jelentkezésével kell számolni:
- Ízületi fájdalom - kezdetben elsősorban hosszabb terhelést követően jelentkezik, előrehaladott esetben kisebb terhelésre is állandósul.
- Ízületi merevség - különösen hosszabb inaktivitást követően, például reggeli ébredés után jelentkezik az ízületi merevség, majd kb. 30 perc múlva a mozgatás hatására enyhül.
- Ízületi fájdalom az időjárás változásakor.
- Ízületi duzzadás nem minden esetben jelentkezik, elsősorban a hosszabb ideig tartó megterhelés után léphet fel.
- Mozgástartomány beszűkülése - előrehaladott esetben az ízület által biztosított mozgástartomány csökken, a beteg például nem tudja a teljesen kinyújtani, behajlítani vagy felemelni a lábát.
- Ropogó, kattogó hang az ízület mozgatása közben - ez gyakran az ízület meszesedésének jele, ami a porckopás gyakori kísérőjelensége.
- Csontos kinövések (osteophyta) jönnek létre az ízület környékén, ennek hatására az ujjak esetében az ízület deformálódik, a gerincoszlopnál idegek kerülhetnek nyomás alá.
A porckopás általában lassan alakul ki, bizonyos embereknél még a betegség előrehaladott állapotában sincsenek panaszok. A fájdalom leggyakrabban 45 éves kor fölött jelentkezik, de nehéz fizikai munka, intenzív sportolás, korábbi ízületi sérülések és jelentős túlsúly esetén ennél korábbi életkorban is kialakulhat. Az életkor növekedésével egyre gyakoribbá válik az előfordulása, illetve súlyosbodnak a kezdeti tünetek. A fájdalom és a nyomásérzékenység a csontos kinövések felett lehet a legkifejezettebb.
A tünetek jelentkezésére jellemző a hullámokban érkező lefolyás. A korai artrózisban az akut fájdalom a megjelenést követően általában fokozatosan megszűnik. Az ízületek túlerőltetése esetén a fájdalom kiújulhat, a folyamat progressziójával a fájdalommal járó epizódok egyre kisebb terhelés hatására bekövetkeznek, fokozottabb fájdalommal járnak és lassabban múlnak el.
Mely ízületeket érinti a porckopás?
Teherviselő ízületek - Leggyakrabban azok az ízületek érintettek, amelyek a testtömeg nagy részét hordozzák. Ezek a csípő, a térd és a boka. Ahogy idővel az ízületet borító porc folyamatosan kopik, krónikus fájdalom alakul ki állás és járás közben. Ezekhez az ízület duzzadása is társulhat, mely különösen a térdre jellemző. Bővebben: A térdízület kopása | A csípőízület kopása
Ujjak - A kézízületi artrózis korai fázisában az ujjízületek különösen fájdalmasak és merevek. Idővel a fájdalom csökken, viszont az ízületeken csontos kinövések keletkeznek, amelyek korlátozzák azok mozgását. Ezek a csontos csomók családi halmozódást mutatnak, de gyakrabban alakulnak ki nőknél, mint férfiaknál.
Gerinc kisízületek - A gerinc ízületeinek kopásos károsodása áll a derékfájás és a nyaki fájdalom eseteinek jelentős része hátterében. A panaszokra jellemző a főleg reggeli ébredés után jelentkező merevség. Bővebben: A gerinc kopása
Egyéb ízületek - Más ízületekben (pl. állkapocs, váll, könyök, csukló) ritkán alakul ki artrózis, csak speciális ok (munkavégzés, sport) miatt az adott ízületet érintő különleges terhelés esetén jelentkezik.
Az ízületi fájdalom ellen a szervezet gyakran úgy védekezik, hogy a terhet a más ízületekre hárítja át. Gyakori jelenség emiatt például az, hogy egy csípőkopásos betegnél később térdízületi fájdalom is jelentkezik.
Rizikófaktorok |
Noha az artrózis pontos okai tisztázatlanok, számos tényező növeli a kialakulásának kockázatát.
|
A porckopáshoz vezető okok
A porcok kopásának pontos folyamata és a betegség lefolyása nem teljesen ismert. Kialakulásában a mechanikus kopás mellett a porcokat lebontó enzimek játszanak szerepet, továbbá a természetes kopásos folyamatok és a porcokat alkotó szövetek újraképződésének az egyensúlya a döntő tényező.
Kutatók szerint a mechanikus stressz a porcsejtek sérüléséhez, az pedig kisebb gyulladáshoz és porclebontó enzimek sejtekből való fokozott kiszabadulásához vezet. Ha ezek az enzimek egészséges mennyiségben szabadulnak fel, a porc anyagai olyan mértékben bomlanak le, amilyen mértékben fel tudnak épülni. Ha azonban túl sok enzim szabadul fel, gyorsabban bomlik el, mint ahogy vissza tud épülni. Az egyensúly felborulásában szerepet játszik az is, ha a porcszövet képződése nem megfelelő.
Feltételezik, hogy több tényező együttes jelenléte járul hozzá a kialakulásához:
- öröklött tényezők, családi hajlam;
- fokozott terhelés (munkavégzés, sport, elhízás);
- sorozatos, panaszt esetleg nem is okozó porcsérülések (nehéz munka, versenyszerű sport, izomgyengeség miatt);
- az ízületek anyagcseréjét, működését rontó életmód eredetű okok: mozgásszegény életmód, dohányzás;
- életkorral járó természetes okok - az évek múlásával csökken a porc víztartalma, mely a porc fokozott sérülékenységéhez vezet.
Artrózis esetén a porckárosodás helyreállítását célzó folyamatok sem megfelelőek. Ezt eredményezik például az ízületekben lerakódó mészkristályok (meszesedés), illetve az ízületek szélén csontkinövések (csonttüskék és csontdudorok).
Az ízületi porcok normál működése |
A porc sejtekből és sejt közötti állományból épül fel, amelyet vízkötő fehérjéket tartalmazó rost közötti állomány alkot. A porcban nincsenek erek, nyirokerek és idegek. Tápanyagellátását a csont felől az ízületi folyadék biztosítja. A porcszövetek három kategóriába sorolhatók:
|
A porckopás teljesen nem visszafordítható folyamat, a töredezett és lebontott porcszövet nem építhető vissza. Kezelése elsődlegesen a fájdalomcsillapítást és a folyamat lassítását szolgálja, szájon át szedhető gyógyszerek vagy injekció, illetve gyógytorna segítségével. Súlyos esetben a műtéti megoldás, leggyakrabban a protézisbeültetés (pl. térd- vagy csípőprotézis) jelenthet megoldást.
Folytatás Az artrózis kezelési lehetőségei
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit neurológus, klinikai farmakológus
További szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus