Vérzékenység téma
Az Osler-Weber-Rendu-szindróma, vagyis a herediter haemorrhagiás teleangiectasia
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A Osler-Weber-Rendu-szindróma (Osler-Weber-Rendu-kór (HHT)) az úgynevezett vaszkuláris típusú vérzékenységek közé tartozik. Egy olyan örökletes megbetegedés, melynek során kisértágulat, kisérkárosodás és következményes vérzés, vérzékenység alakul ki. A vérzékenység elsősorban a nyálkahártyák területén alakul ki.
A mai modern kezeléseknek köszönhetően a vérzékenyek is teljes életet élhetnek
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
A veleszületett vérzékenységek a ritka betegségek közé tartoznak, amelyek közül az egyik leggyakoribb az A- és a B-típusú hemofília. Április 17-én, a Hemofília Világnapján rájuk gondolunk, az ő életükkel és sorsukkal foglalkozunk. A tudomány és a kezelések folyamatos fejlődésének köszönhetően mára a betegek életminősége jelentősen javult és gyakorlatilag teljes értékű életet élhetnek.
Tények és tévhitek a hemofíliáról
WEBBeteg
Tudja, hogy mi történik, ha egy hemofíliás elvágja az ujját? A vérzékeny betegek rengeteg furcsa kérdéssel, tévhittel találkoznak, amikor a betegségük szóba kerül.
A von Willebrand-szindróma
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos, Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A von Willebrand-szindróma a leggyakoribb alvadási zavar, kóros vérzékenységgel járó állapot: átlagosan 100 lakosra jut egy ilyen megbetegedés.
T-vitamin - Miért fontos?
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
A T-vitamin (troxerutin) egy kevéssé ismert flavonoid vegyület. Miért fontos? Mit lehet tudni róla?
A véralvadás és a véralvadási paraméterek vizsgálata
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A véralvadás összetett élettani folyamat, melynek biztosítania kell egyrészt a folyékony vér áramlását, másrészt szükség esetén az alvadási mechanizmus beindulását. Bármilyen zavar esetén, amikor ez a bonyolult, számos elemből álló rendszer károsodik, akár az egész szervezetet érintő eltérések alakulnak ki. A rendellenességek kivizsgálásához több véralvadási paraméter laboratóriumi vizsgálata szükséges.
Veleszületett faktorhiányos vérzékenység
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A veleszületett, öröklött faktorhiány okozta vérzékenység leggyakoribb oka a hemofília és a von Willebrand-szindróma. Emellett más, de ritkán előforduló faktorhiány okozta vérzékenységek is ismertek.
Túl erős a menstruációja? Lehet, hogy vérzékeny!
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus, belgyógyász
Az erős menstruációs vérzés hátterében nagyon sok esetben vérzékenység lapul. A valódi ok kiderítését nem szabad halogatni, mielőbb szakemberhez kell fordulni!
A Glanzmann-trombaszténia
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A Glanzmann-trombaszténia (Glanzmann-thrombastenia) a ritka öröklődő vérzékenység (hemofília) egyik fajtája. A vérlemezkék olyan működési zavarával jár, melynek során a vérlemezkék összetapadásának hiánya vagy romlása következik be.
Vérzékenység - Erős fogyókúra is kiválthatja
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
A vérzékenység nem csak a férfiakat érintheti, és nem csak genetikai okai lehetnek. Számos esetben tapasztalunk fokozott vérzést, erős menstruációs vérzést, sérülés esetén nehezebb vérzéscsillapítást, melynek halálos formája lehet a gyomorból, bélrendszerből eredő elállíthatatlan vérzés. Sokszor olyan banális dolog áll a háttérben, mint a fogyókúra.