Kutatás téma
Szelénpótlás, de hogyan?
WEBBeteg - Dr. Prokisch József, vegyész, egyetemi docens - 2022.09.03. 09:33
Mára a szelén egyike lett a leginkább tanulmányozott mikroelemeknek, mivel számos élettani folyamatban bizonyították fontos szerepét. Közvetlen vagy közvetett módon, de a szelénhiány számos betegség kialakulásában vagy kórképének súlyosbodásában játszik szerepet. De hogyan pótolhatjuk?
A probiotikumok csökkentik a koleszterinszintet?
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2021.03.15. 15:07
A legtöbb ember, akinek magas a koleszterinszintje, általában nem használ koleszterincsökkentő gyógyszert vagy csak legvégső esetben alkalmazza azt, hiszen számos étrendi és életmódbeli változtatással csökkenthető a koleszterinszint.
Emberi retinát hoztak létre mesterséges körülmények között
Semmelweis Egyetem - 2020.10.06. 08:51
A Cell című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a dr. Roska Botond vezette kutatócsoportnak sikerült mesterségesen olyan retinát létrehoznia, mely az egészséges felnőtt ember szervének megfelelően funkcionál. Az ún. retina organoid segítségével a későbbiekben személyre szabott, látást érintő terápiák is elérhetővé válhatnak.
A túl sok munka szabálytalan szívritmust okozhat
DRportal - 2020.09.07. 09:33
Egy új brit tanulmány eredménye szerint az elhúzódó munkavégzés nemcsak kimerítő, hanem egy gyakori és potenciálisan veszélyes betegség kockázatát is növeli.
Harmincnál is több kutatási projektben vesznek részt az SZTE munkatársai
Szegedi Tudományegyetem - 2020.05.07. 19:05
A megelőzéstől és a diagnosztikától a korai és intenzív terápiákon át egészen a rehabilitációig harmincnál is több a koronavírussal kapcsolatos orvos- és élettudományi projektben vesznek részt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
A paradicsomfogyasztás hatásai - Mit mondanak a kutatók?
WEBBeteg - Dr. Reinhardt István - 2019.09.15. 13:33

A paradicsomot nemcsak a hagyományos magyar konyha része, hanem számos speciális étrend, például a mediterrán diéta is előszeretettel használja. Mivel egészséggel kapcsolatos hatásai a széles körű kutatás ellenére nem teljesen tisztázottak, érdemes áttekinteni, hogy a paradicsomnak tulajdonított hatások mögött milyen tudományos bizonyítékok vannak.
A nők között több az Alzheimer-kóros, mint a férfiak között
MTI - 2019.07.19. 12:03
Több az Alzheimer-kóros a nők között, mint a férfiak között. Az okok feltárásában új kutatások hoztak eredményt - adta hírül a BBC News .
Mesterséges intelligencia a kutatásfejlesztésben
MTI - 2019.06.04. 10:36
A mesterséges intelligenciát a diagnózis felállításában és a terápiában is hasznosítani fogja a Semmelweis Egyetem abban az egyéves kutatásfejlesztési projektben, amelyet 1,7 milliárd forinttal támogat az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) - ismertette az egyetem rektora.
Mit gondolunk mi az oltásokról és mit gondol Európa?
WEBBeteg - Gorzsás Anita, újságíró - 2019.05.20. 13:03
Erre a kérdésre volt kíváncsi az Európai Bizottság is, pontosabban arra, hogyan is állnak a tagállamok a védőoltások kérdéséhez. 2019 márciusában készítették el azt a kutatást, amely ezt vizsgálja. Magyarországot külön is megfigyelhetjük a többi EU-s tagállamhoz képest, amely egységesen szerepel az idézett kutatásban.
Összefügg az immunrendszer sokoldalúsága a kórokozók sokféleségével
MTI - 2019.04.12. 11:06
Egy fiatal orvos-kutató, Manczinger Máté tisztán bioinformatikai eszközökkel kimutatta az emberi immunrendszer és a kórokozók sokfélesége közötti alapvető összefüggést, a szegedi kutatás eredményét a PLoS Biology szaklap közölte.
Bűncselekmény-e a hálapénz elfogadása?
Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont - 2019.02.26. 14:36
Mennyire ismeri a magyar lakosság a büntetőjogot? Jobban ismeri-e annak évtizedek óta változatlan normáit, mint a szabályozási újdonságokat? Hogyan befolyásolja az iskolai végzettség vagy a médiafogyasztás a jogtudatot?
Előrelépés a szív- és érkutatásban
Debreceni Egyetem - 2018.11.23. 11:06
A Debreceni Egyetemen zajló szív- és az érrendszeri kutatásokról tartottak tudományos találkozót csütörtökön az intézményben. A több mint száz kutató részvételével zajló egyedülálló program eredményei nemzetközi viszonylatban is jelentősek.
Kutatás a biztonságos élelmiszerekért
Debreceni Egyetem - 2018.07.12. 23:05
A tejben is megtalálható, potenciálisan közegészségügyi veszélyt jelentő aflatoxin felmérését és visszaszorítását tűzte ki célul az a program, melyre mintegy 300 millió forintot nyertek a NKFIH pályázatán a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kutatói.
Herpeszvírusok állhatnak az Alzheimer-kór hátterében
MTI - 2018.06.26. 14:45
A Neuron című szaklap friss számában közölt tanulmány szerzői kétszer annyi herpeszvírust találtak az Alzheimer-kórban elhunytak agyában, mint azokéban, akiknél nem alakult ki a betegség - írta a LiveScience.com.
Öregedés - Magyar kutatók fontos felfedezést tettek
Magyar Nemzet - 2018.03.23. 11:09
Az öregedés folyamatában szerepet játszó emberi fehérjéket azonosítottak magyar kutatók matematikai elemzéssel. Az ELTE genetika tanszéke és az MTA SZTAKI kutatói gépi tanulásos algoritmussal jellemezték az ember 24 ezer fehérjéjét, és meghatározták, hogy közülük melyek játszhatnak szerepet az öregedési folyamatokban - olvasható a Magyar Nemzet oldalán.
Népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetemen
MTI - 2017.12.13. 19:11
Európai uniós támogatásból népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán.
Meghosszabbítja-e a kávé vagy a tea a cukorbetegek életét?
DRportal - 2017.12.11. 17:25
A diabétesszel diagnosztizált betegek számára sok étel és ital kerül tiltólistára, ám egy új kutatás szerint a kávét és teát nem kell kiiktatniuk, mivel mindkettő segíthet megelőzni a betegek idő előtti halálozását. Legalábbis akkor, ha a diabéteszben szenvedő beteg nőnemű.
Hogyan hat a ginzeng az immunrendszerre? A tudományos vizsgálatok eredményei
WEBBeteg - T. Zs., fordító - 2017.10.20. 17:25
A ginzeng kedvező hatásáról gyakran hallani manapság. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy melyik növény is ez pontosan, mit érdemes tudni róla, és mikor érdemes alkalmazni.
Nobel-díj - A cirkadián ritmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az orvosi elismerést
MTI - 2017.10.04. 07:04
A cirkadián ritmust, azaz a napi biológiai órát szabályozó molekuláris mechanizmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be a Karolinska Intézetben Stockholmban.
Diagnosztikai és terápiás projektet indított a négy orvosképző egyetem
MTI - 2017.09.22. 13:07
Több, sok embert érintő betegségcsoport diagnosztikáját és gyógyítását fejlesztő kutatási projektet indított 1,47 milliárd forintos uniós támogatással a négy orvosképző egyetem - tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem közkapocslati igazgatósága az MTI-t.
Ironheart: az ér- és szívbetegekért
Debreceni Egyetem - 2017.09.08. 06:14
Új gyógyszereket és diagnosztikai eljárásokat fejlesztenek a Debreceni Egyetem szív- és érrendszeri betegségek kutatásával foglalkozó kiválóságközpontjában.
A HIV-fertőzöttség gyógyításában is hasznosíthatják a rákkutatásban elért áttöréseket
MTI - 2017.07.24. 14:00
A rákkutatásban elért áttörések segíthetnek a HIV-fertőzöttség gyógyításában - vélik a kutatók, akik a hétvégén Párizsban megkezdődött AIDS-konferencián szólaltak fel.
Minőségi élet pszichés betegséggel? - Lehetséges
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2017.07.24. 09:41
Azt, hogy egy jól kezelt pszichés betegséggel ma már akár teljes értékű életet lehet élni, gyakran kétkedve fogadják a családtagok. Pedig kutatási adatok mutatják, hogy a mentális zavarok többségével produktív, kielégítő élet élhető!
Magyarország legmodernebb MR-készülékét helyezték üzembe Pécsen
MTI - 2017.05.13. 01:10
Magyarország legmodernebb mágneses rezonanciás (MR), kutatási és klinikai diagnosztikai célú készülékét helyezték üzembe a Pécsi Diagnosztikai Központban (PDK) - hangzott el a mintegy 350 millió forintos beruházással telepített berendezés csütörtöki átadóján.
Az őssejtek differenciálódásának egyik kulcsfehérjéjét fedezték fel
MTA - 2016.11.16. 05:21
A felfedezés új lehetőségeket nyithat meg egyebek mellett a csontritkulás és a cukorbetegség kezelésében. A Tks4 nevű fehérje őssejt-biológiai funkcióit Buday László munkacsoportja azonosította az MTA TTK Enzimológiai Intézetében, Vas Virág vezetésével.