Fitymaszűkület (phimosis) - Tünetek, okok, kezelés

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A nem kezelt fitymaszűkület már gyermekkorban is súlyos szövődményeket idézhet elő, felnőttkorban pedig fájdalmas közösülés, szexuális zavarok okozója lehet.

A fitymaszűkület a férfi nemi szerv azon betegsége, mikor a hímvessző végén található mozgékony, a makkot fedő bőrrész (fityma) nyílása olyan szűk, hogy az nem húzható hátra.

A fitymaszűkület kétféle szempontból jellemezhető:

  • az alapján, hogy mikor keletkezett, beszélhetünk elsődleges (veleszületett) és másodlagos (szerzett) formáról.
  • Egy másik szempont szerint beszélhetünk abszolút vagy relatív phimosisról. Az abszolút forma a hímvessző nyugalmi állapotában is észlelhető, a relatív phimosis merevedéskor (erekciós állapotban) jelenik meg.

Miért fontos kezelni a phimosist?

Prevenció
A betegség megelőzésére a szerzett phimosisok esetében van lehetőség, a felismert cukorbetegség kezelésével, a higiéniai szabályok betartásával, a szexuális úton terjedő betegségek megelőzésével.

A nem kezelt esetek súlyos szövődményeket okozhatnak. Tartósan fennálló nehezített vizelés esetén a vizelet pang a húgyhólyagban, mely kiújuló gyulladások alapjául szolgálhat. A vizelés közben létrejövő fokozott hasprés következtében köldök- és lágyéksérv alakulhat ki.

Minden életkorban a fityma alatti makkterület higiéniájának a hiányát okozza, mely az alatta felgyűlő és pangó váladék (smegma) következtében ismétlődő gyulladások talaját képezheti. Gyermekkorban sokszor okoz éjszakai ágybavizelést. Serdülő- és ifjúkorban gyakrabban okoz paraphimosist, szexuálisan aktív egyéneknél fájdalmas közösülés, szexuális zavarok okozója lehet.

A fitymaszűkületet kiváltó okok

Az elsődleges phimosis oka a fityma nyílásának nem megfelelő kialakulása, a hímvessző és a fityma méretének ralatív aránytalansága. Kétéves korig nem tekintjük kórosnak, mivel magától megoldódhat. A fiúcsecsemők 80 százalékánál 6 hónapos korig nem húzható vissza a fityma, ez az arány az 1 éves korú kisgyermekek esetében 20 százalékra csökken kezelés nélkül is.

A másodlagos phimosis oka cukorbetegség lehet, de kialakulhat ismétlődő gyulladások, vissza-visszatérő nemi betegségek talaján is. Ilyenkor a fityma bőre megkeményszik, hegesedik. Elhanyagolt relatív fitymaszűkület esetében az állapot súlyosbodhat, a fityma berepedezik, hegesedik, és abszolút szűkület alakulhat ki.

Tünetek, diagnózis

A fityma bőrének igen kicsiny, esetenként csak tűszúrásnyi nyílása megtekintéssel is észlelhető. Súlyosabb esetben vizelés közben a fitymazsák felpuffad, a vizelet vékony sugárban ürül. A másodlagos formáknál észlelhető a fityma megkeményedése is.

Csecsemő- és kisgyermekkorban az úgynevezett sejtes lenövéstől (adhaesio cellularis) kell megkülönböztetni a fitymaszűkületet. Ebben az esetben sem húzható hátra a fityma, de nem annak szűkülete miatt, hanem mert a magzati életben kialakult fityma-makk összenövés még nem oldódott fel.

A fitymaszűkület elkülönítendő az úgynevezett paraphimosis nevű állapottól is, ami azáltal jön létre, hogy a kisebb fokban szűkült fityma visszahúzott állapotban rászorul a makkra, majd az egyre jobban megduzzad, és a fityma helyre húzása egy idő elteltével lehetetlenné válik. Az állapot nagyfokú fájdalommal jár, mely a beteget hamar orvoshoz viszi.

A phimosis kezelése

Fontos tudni!
Nagyon fontos, hogy gyermekek fitymáját nem szabad hátrahúzni, húzogatni, mert berepedések keletkeznek, így megnő a fertőzések veszélye, és hegesedés, merev szűkület alakulhat ki!

Kétéves kor alatt a kezelés az esetleges szövődmények kezelését jelenti. A fityma kipirosodása, gyulladása kamillás lemosással, jódos ecseteléssel gyógyítandó.

Kisebb fokú szűkületek 2-3 éves korban szteroidtartalmú kenőcsökkel megszüntethetők, ezek 4 héten át, napi háromszor alkalmazandók. A kenőcsöt orvosnak kell felírnia, miután eldöntötte, ez a megoldás szóba jöhet-e.

Súlyosabb esetekben a phimosis sebészi módszerekkel oldható meg, mind gyermek-, mind felnőttkorban.

Olvasson tovább! Fitymaszűkület (phimosis) gyermeksebészeti vonatkozásai

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

A szem veleszületett rendellenességei

Az alábbiakban felsoroljuk és összefoglaljuk a leggyakoribb és klinikailag legfontosabb szemészeti fejlődési rendellenességeket.

Nyitott húgyhólyag és az aktív sport

A nyitott hólyag (extrophia vesicae urinariae) egy fejlődési rendellenesség, amely a fiú és leány magzatokban egyaránt előfordul. 50 000 szülésre...

Sejtes letapadás (veleszületett fitymaszűkület)

A gyermekeknél születés után a pénisz előbőre többnyire nem hátrahúzható, ezért ezt az állapotot veleszületett fitymaszűkületként jelöli a...

A szívfejlődési rendellenességekről

A veleszületett szívfejlődési rendellenességek a relatíve gyakori fejlődési rendellenességek közé tartoznak. Az élveszületések körülbelül 1...

Incontinentia pigmentii

Az incontinentia pigmentii ritka, genetikai (X kromoszómához kötött öröklődésű) betegség, mely a neurocutan szindrómák tagja. Ezekben a...

Velőcsőzáródási rendellenességek, nyitott gerinc

A velőcsőzáródási rendellenességek a leggyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartoznak. A magzati idegrendszer fejlődése során az agy és a...

Denys-Drash-szindróma

A Denys-Drash-szindrómás betegek esetében veleszületett veserendellenesség, a gyermekkorban leggyakoribb vesedaganat, a Wilms-tumor, valamint - főleg...

Apert-szindróma

Az Apert-szindróma egy ritka genetikai betegség. Az egész szervezetre kiterjedő, súlyos, krónikus funkcióvesztéssel járó fejlődési rendellenesség....

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.