Szorongok, tehát vagyok: mindent a pénzszorongásról

Creditline
megjelent:

Talán nem lepődünk meg azon, ha azt mondjuk, korunk népbetegsége a pénzszorongás. Ez a jelenség gyakran érinti az emberek nagy részét, függetlenül a jövedelmi szinttől vagy a gazdasági körülményektől, ám a mostani, bizonytalan gazdasági helyzet is jelentős mértékben befolyásolta a lakosság mentális állapotát.

Sajnos a legtöbb ember nem foglalkozik mélyrehatóan ezzel a problémával, mégis ez az állapot az egészen enyhe tünetektől kezdve – mint például alvászavarok vagy koncentrációs nehézségek – egészen a komoly, mindennapi életvitelt korlátozó tünetekkel – legyen az szorongás vagy depresszió – járhat.

Tényezők, amelyek a pénzszorongás hátterében állnak

Mint minden berögződött, negatív minta, úgy a pénzszorongás is egészen a gyermekkorig nyúlhat vissza. Egyrészt a szülőktől látott negatív minták, másrészt a pénzügyi oktatás hiánya könnyen vezethet pénzügyi bizonytalansághoz, amely eluralkodva szorongást szül. Emellett a pénzügyi célkitűzések hiánya és a másokkal való összehasonlítás is negatívan befolyásolja a kapcsolatunkat a pénzzel. Manapság egyre gyakrabban fordul elő velünk, hogy irreális vagy nehezen elérhető pénzügyi célokat tűzünk ki maguk elé, köszönhetően a közösségi médiában ábrázolt torz világképnek. A social media platformokon fellelhető képek láttán akarva-akaratlanul is összehasonlítjuk magunkat másokkal, amely szintén szorongást, szégyenérzetet szülhet.

A pénzszorongás egyik legjellemzőbb tünete az anyagiakkal kapcsolatos szégyenérzet. Amikor valaki nem elégedett a bevételével, az önértékelését a fizetésével teszi egyenlővé, amely nagyban rontja a mentális egészséget. A jelenség szintén olyan gyermekkori berögződésekben gyökerezik, amelyek a pénzkezelési szokásainkat felnőttként is meghatározzák. Ha gyakran láttuk szüleinktől, hogy idegesek, gondterheltek, netán a beszélgetés veszekedésbe torkollik az anyagiak hallatán, úgy sok esetben felnőttként újra kell keretezni magunkban a pénz fogalmát. A jelenség hátterében természetesen sok tényező játszhat szerepet, de egy önismereti betekintéssel már körvonalazható a probléma gyökere.

Megoldás: a pénzhez fűződő viszony átfogalmazása

Az anyagi biztonság érzésével együtt jár a felelősség, a döntésképesség és az egészséges önbizalom érzése, így fontos, hogy először a mentális jóllétünket vizsgáljuk meg, ezen dolgozzunk a cél érdekében. Fontos, hogy tisztázzuk magunkban, hogy a pénz egy eszköz a jóllétünkhöz, önmegvalósításunkhoz. Természetesen nem mindegy, hogyan bánunk az anyagiakkal, érdemes tudatosan kezelni pénzügyeinket.

Ha előfordul, hogy az anyagiak kapcsán negatív érzéseket, netán szégyent érzünk, érdemes számba venni azokat a jelenségeket, szituációkat, amelyek kiválthatják ezt a szorongató érzést. Ha meg is tudjuk nevezni őket, máris könnyebben tudunk szembenézni velük. Fontos, hogy levonjuk a tanulságokat az adott szituációkból. Ha úgy érezzük, rosszul döntöttünk, fogadjuk el a hibákat, majd bocsátsuk meg magunknak ezeket a helyzeteket.

(Forrás: Creditline.hu)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen

Cikkajánló

Szorongás
Teljesen normális dolog időnként aggódni és szorongani. A generalizált szorongásos betegségben (GAD) azonban a beteg túlzott, irreális szorongással reagál a mindennapi élethelyzetekre, ennek a hátterében pedig nincs azonosítható, konkrét ok.