Szívroham esetén Ön tudna segíteni?

WEBBeteg
megjelent:

Testnevelés óra közben halt meg szerdán egy fiú Kiskunfélegyházán a Közgazdasági Szakközépiskolában.

Tornaóra alatt halt meg szerdán egy tizenhét éves diák Kiskunfélegyházán. „András csendes, jó szándékú, kedvelt tanulója volt az iskolának” – nyilatkozta Ágoston Tibor, a kiskunfélegyházi Összevont Középiskolák igazgatója.

Az előzetes információk alapján a fiú hirtelen szívmegállásban halt meg. A Közgazdasági Szakközépiskola tizenegyedikes tanulója szerdán délelőtt lett rosszul, kosárlabdázás közben esett össze. A tornatanár azonnal megkezdte az újraélesztést, és a mentőket is rögtön értesítették. Kiérkezésükig a tanár küzdött a fiú életéért, amit a mentők gyors, defibrillátoros és gyógyszeres beavatkozása ellenére sem sikerült megmenteni.

A szívinfarktus tünetei

A szívinfarktus a szívizom egy részének elpusztulása a vérellátás elégtelenné válása miatt. Szemben az agyi infarktussal (stroke), amely lehet vértelen és vérzéses, a szívinfarktus vértelen (ischaemiás), vagyis kialakulásakor egy véralvadék hirtelen elzár vagy erősen beszűkít egy artériát a szívben.

A szívinfarktus tipikus tünetei jól ismertek, azonban néha nem könnyű felismerni, mivel a tünetek mértéke nagy egyéni különbségeket mutat. A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk.

Nőknél, idősebb betegeknél, illetve cukorbetegeknél a szívinfarktus tünetei kevésbé kifejezettek. Vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek. Ettől függetlenül minél több tünetet észlel önmagán az alábbiak közül, annál nagyobb a valószínűsége, hogy önnek szívinfarktusa van:

  • nyomásérzés a mellkas közepén, esetleg csak furcsa teltségérzés, vagy szorító mellkasi fájdalom (angina pektorisz), ami több mint néhány percen keresztül fennáll;
  • kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a kar, a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába;
  • egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak; • folyamatosan fennálló fájdalom a has felső részén;
  • légszomj;
  • izzadás;
  • megsemmisülés érzés;
  • ájulás;
  • hányinger, hányás.

A szívinfarktus bármikor kialakulhat, munkában, sportolás közben, pihenéskor, illetve mozgás esetén is. Bár hirtelen is kialakulhat, sok szívinfarktust elszenvedő embernél órákkal, napokkal vagy már hetekkel korábban figyelmeztető jelek alakulnak ki. A szívinfarktus legelső figyelmeztető jele a vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, ami mozgásra erősödik és pihenésre szűnik. Az anginát a szív elégtelen vérellátása (iszkémia) okozza.

Mi a teendő szívinfarktus esetén?

Ha a szeme láttára valaki rosszul lesz, elveszti az eszméletét és nincs tapintható pulzusa, jó eséllyel szívinfarktust kapott. Ilyenkor azonnal hívja ki a mentőket, majd, ha elsősegélynyújtásban képzett, kezdje el újraéleszteni.

A legfontosabb dolog, amit meg tud tenni, hogy azonnal kezdje el a mellkasi nyomásokat, amivel vért pumpálhat az életfontos szervek, különösen a szív és az agy felé!

Ha nem ismeri az elsősegélynyújtás szabályait, akkor az orvosok azt javasolják, hogy hagyja ki a szájból szájba lélegeztetést, és csak a mellkasi kompressziót végezze el.

Fektesse a hátára a bajbajutottat, majd fejtsen ki erőteljes nyomást a beteg mellkasának közepére, úgy, hogy legalább 2 cm mélyen nyomja azt bentebb. Percenként 100 nyomást végezzen.

Tovább

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.