Minden perc drága! A stroke előrejelzi érkezését
megjelent: 2013.12.10.
Nevess, beszélj, emeld két kezed! Ha a háromból csak egy nehezen vagy másként megy, mint eddig, azonnal tárcsázni kell a 104-et, mert minden esély megvan arra, hogy a stroke első tüneteit tapasztaljuk.
Ne késlekedj - hívd a 104-et! |
Ha hozzátartozója, vagy ismerőse furcsán mosolyog, nem tudja felemelni egyik karját vízszintesig, vagy arra sem képes, hogy megismételjen egy egyszerű mondatot, akkor azonnal értesíteni kell a mentőszolgálatot. A Stroke – Ne késlekedj kampány keretében évek óta töretlenül tart a lakosság tájékoztatása, a társadalmi célú kezdeményezés idén is folytatódik. Ne késlekedj - hívd a 104-et! |
Ha a baj felismerésekor nem késlekedünk, ha három órán belül sikerül a betegnek eljutnia a legközelebbi stroke központba, úgy sokkal nagyobb esélye van a túlélésre, a teljes felépülésre.
Szélütés", "gutaütés", "a szél érte": századok óta velünk élő szavak, az agyi vérkeringési zavar szinonimái. Ki ne hallott volna arról a betegségről, melyet a köznyelv--helytelenül--"agyvérzésnek" nevez?
Magyarországon évente 40-50 ezren kapnak stroke –ot, 18 ezer ember veszti életét agyi érkatasztrófa következtében, legalább 200-250 ezer ember él a betegség árnyékában.A statisztikai adatok szerint a túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12-18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24-53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, ugyanakkor 32 százaléka küzd a depresszióval.
A stroke nem csak az idősek betegsége, fiatal és középkorú felnőtteknél, illetve gyerekkorban is felléphet. Előfordulásának valószínűsége a kor előrehaladtával nő, hiszen a szív rendellenességei (infarktus, ritmuszavar), illetve a háttérben gyakran álló érszűkület, ebben a korban gyakoribbak. Különös figyelmet érdemel a pitvarfibrilláció, mely a leggyakoribb tüneteket okozó szívritmuszavar, 40 év felett minden negyedik embernél alakul ki pitvarfibrilláció élete során. E ritmuszavar szövődményeként ötször gyakrabban alakul ki szélütés, és súlyosabb tünetekkel jár, mint a betegségben nem szenvedők körében.
Ne késlekedj - hívd a 104-et! |
A stroke-ot számos esetben egy átmeneti agyi keringési zavar előzi meg. Ez az ún. átmeneti ischaemiás roham vagy röviden TIA, melynek tünetei 24 órán belül megszűnnek. Mik a tünetek? A stroke korai jelei |
A stroke nem újkeletű: Mátyás király hadvezérénél - Kinizsi Pálnál - például egy malomkő megemelése indította el a stroke-ot, de Adams, Tyler, Fillmore, A. Johnson, Arthur, Harding Wilson amerikai elnök, Roosevelt ,Lenin is agyi keringési zavar áldozata lett. A betegség enyhébb formái azonban mások életében csak múló epizódok. Idősebb George Bush, Jean-Paul Belmondo, Sharon Stone és sokan mások visszatérnek a pályájukra és a betegség ellenére tovább dolgoznak.
Sokan nincsenek tisztában a stroke tüneteivel, várnak, gondolván, hogy másnapra kialusszák a rosszullétet, elmúlnak a tünetek, nem is számítva arra, hogy ezzel mekkora bajt okoznak nemcsak maguk, hanem a közvetlen környezetük és a társadalom számára is.
A tünetek és előjelek lehetnek: a hirtelen kialakuló féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcfél, hirtelen kialakuló beszéd zavar, szóformálási nehézség, hirtelen bekövetkező látászavar, hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok, a térérzékelés hirtelen elveszítése, memóriazavar. Ezek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, együttesen vagy külön-külön is előfordulhatnak.
A stroke felismerése nem könnyű, ha felmerül a szélütés gyanúja kérjük meg a beteget, hogy
- mosolyogjon, vagy mutassa a fogait!
- mondjon egy egyszerű mondatot összefüggően, pl.: Szép napunk van.
- hogy emelje fel mindkét vízszintesig mindkét karját!.
Ha az illetőnek a három kérés közül bármelyik teljesítése nehézséget okoz, azonnal mentőt kell hívni, aki a beteget sürgősen a megfelelő kórházba szállítja, hogy a beteg megkaphassa a neki legmegfelelőbb ellátást. Csak ekkor van esély arra, hogy a beteg felépüljön!
Ne késlekedj - hívd a 104-et! |
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét. A stroke és tünetei |
Ugyanis az agy vér-, oxigén- és tápanyagigénye óriási, energiatartalékai viszont jóformán nincsenek. Ha a vérellátási zavar néhány óránál hosszabb ideig tart, az agyszövet elpusztul. Ujjbegynyi izom- vagy májszövet pusztulása nem jár lényeges következményekkel, hasonló mennyiségű agyszövet elvesztése azonban beszédképtelenséget vagy valamelyik testfelünk bénulását okozhatja. Ilyenkor a beteg elfelejt olvasni, számolni, máskor képtelen egy egyszerű szöveget is megérteni. Hall, de nem ért, olvas, de a szóképek olyanok mintha ismeretlen nyelven íródtak volna. Néha elfelejti, hogyan kell öltözni, késsel-villával enni, saját lakásában nem tud tájékozódni, képtelen a beszélgető partner arcmimikáját felismerni. Nem tudja eldönteni, a partner sír vagy nevet. A mimika által közvetített információ elvész.
De mi vár arra, aki minden erőfeszítésünk ellenére stroke-ot kapott és túlélte? Már a kórházi osztályon meg kell kezdeni a betegek rehabilitációját, amelyet sokszor 24 órás felügyelet mellett othon is folytatni kell.
Éppen ezért, hogy ez ne történjen meg a Magyar Stroke Társaság a „Stroke-Ne késlekedj!” kampány segítségével szeretné elérni, hogy mindenki felismerje a szélütés tüneteit, és mielőbb segítséget hívjon, hiszen az idejében megkezdett kezeléssel nemcsak a páciens életét lehet megmenteni, hanem állapota is teljesen visszafordítható. A szakemberek nem tudják eléggé hangsulyozni: ahhoz, hogy mihamarabb megkezdődjék az életmentő vérrögoldás az első lépést magának a betegnek, vagy a hozzátartozónak kell megtennie. A szélütés tüneteit észlelve AZONNAL hívni kell a 104-et! A közvetlen mentőhívás fontosságát folyamatosan hangsúlyozza a Társaság, a stroke ellátása közben előforduló időveszteség tekintélyes része ugyanis a kórházig tartó út. Ilyenkor a kétségbeesett rokon, ismerős először a háziorvost hívja, mondván majd a családorvos értesíti a mentőket. Ezzel viszont sok idő vész feleslegesen kárba; olyan idő, amit a hatékony kezelésre lehetne fordítani. 4,5 óra áll rendelkezésre, hogy a beteg vagy hozzátartozói felismerjék a betegséget, mentőt hívjanak, a mentők speciális stroke centrumba szállítsák a beteget, elkészüljenek a legfontosabb vizsgálatok (koponya CT, labor), megtörténjen a beteg első orvosi vizsgálata és megszülessen a döntés, a beteg alkalmas-e a trombolízisre.
A Magyar Stroke Társaság és a Társasággal együttműködő Mentőszolgálat közös erőfeszítésének köszönhetően a betegek ma már jóval tudatosabb magatartást tanúsítanak. Ha a stroke tüneteit észlelik, nem a háziorvost, hanem a társaság javaslata alapján rögtön a mentőket értesítik.
Bereczki professzor szerint fel kell hívni az emberek figyelmét arra, hogy mit tehetnek a szélütés megelőzésére. Elgondolkodtató ugyanis, hogy miközben a stroke kockázati tényezői között a magas vérnyomás áll az első helyen, aközben a közvélemény nincs tudatában a "néma gyilkosnak" nevezett hipertónia veszélyével, amelyet egy felmérés szerint az emberek kétharmada nem tart komoly egészségügyi problémának. A stroke kockázati tényezői még a cukorbetegség, az extrém túlsúly, a vér kóros zsírértékei, a dohányzás, a korábban említett pitvarfibrilláció, valamint a mértéktelen alkoholfogyasztás is
A Társaság bízik abban, hogy a kezdeményezés hozzájárult és hozzájárul a Magyarországon egyre nagyobb teret hódító stroke visszaszorításához, a szélütést kísérő szövődmények csökkentéséhez, az azonnali orvosi ellátáshoz, különös tekintettel, az azonnali vérrögoldásra.
A „Stroke – Ne késlekedj!” kampány támogatói – közéleti személyiségek, színészek, politikusok és nem utolsó sorban a szakemberek arra kérnek mindenkit, hogy vegyék igénybe a rizikószűrések biztosította lehetőséget, valamint válasszák az egészségesebb életvitelt, hiszen csak ezúton előzhetőek meg a szív- és érrendszeri betegségek így a szélütés okozta tragédiát,
További infromácó.www.szelutes.hu, https://www.facebook.com/stroketars