Már három perc mozgás elég a jó közérzethez

mozgásgyógyszer.hu
megjelent:

Magyar szakemberek által végzett felmérés mutatta be a szakirodalomban először, hogy már a 3 percig tartó könnyed testmozgás is mérhető változást idézhet elő az ember közérzetében.

A testmozgás pozitív pszichológiai hatásáról nagyon sok tudományos, mélyreható kutatásokon alapuló anyag jelent meg. Abban minden szakember egyetért, hogy az időtartamban és intenzitásban eltérő mozgásfajták egyaránt pozitív hatással vannak a közérzetre és az érzelmi állapotra.

Megkérdőjelezhetőek ugyanakkor azok a fiziológiai elméletek, amelyek kizárólag az edzés intenzitását vélik mérvadónak a pszichés állapot javulásában. Az alábbiakban bemutatott felmérés arra kereste a válasz, hogy okozhat-e, és ha igen, mi okozza a rövid ideig - akár 3 percig - tartó mozgás hangulatjavító hatását.

A vizsgálatban 155 rekreáció- és sportszervező képzést kapó magyar egyetemista (53 férfi és 102 nő) vett részt, akik hasonló szociokulturális háttérrel és etnikai hovatartozással rendelkeztek. A vizsgálat során az egyetemistákat két csoportra osztották, az egyik csoport 3 perces gyakorlatsort végzett, míg a másik csoport 3 percig nyugodtan ült.

A résztvevők közérzetüket egy tételes (10 pontos) úgynevezett Likert-skálán értékelték a testmozgás (illetve a pihenés) előtt és után. Az eredmények azt mutatták ki, hogy a testgyakorlást végzők jobban érezték magukat 3 perc után, míg a kontrollcsoport tagjainak a közérzete nem változott.

Ezek az eredmények az elsők a szakirodalomban, amelyek azt mutatják, hogy már 3 perc mozgás is közérzetjavulást okoz. A szakemberek kétféle módon magyarázták a vizsgálat eredményét, amelyek együttesen vagy külön-külön is érvényesek lehetnek:

  1. A mozgás okozta magasabb arousal (a szervezet általános izgalmi és éberségi állapota) jobb közérzetet váltott ki, és
  2. a mozgás jótékony hatásának ismeretében a résztvevők elvárták a közérzetjavulást. Ez egyfajta placebo hatásként is tükröződött a válaszukban, hiszen mint rekreáció és sportszervező hallgatók nagyon sok információval rendelkeznek a sport és a testedzés pozitív hatásairól.

A kutatás a tervek szerint folytatódik más populációkban és a két tényező részletesebb vizsgálatával kibővítve. Addig is az itt ismertetett kutatás eredményei jó alapot adnak arra, hogy a rövid idejű mozgás pozitív pszichológiai hatása beépüljön a mindennapok gyakorlatába, és tudatosan alkalmazzuk a tanulás, munka, vagy más tevékenység során.

(A mozgasgyogyszer.hu cikke, a kutatás eredményéről részletesebben itt olvashat.)

Cikkajánló

Elsősegély
Elsősegély

Elsősegély rovarcsípések esetén.

Pajzsmirigy-alulműködés
Pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei.

WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.