Életmódtanácsok ízületi kopással élőknek
frissítve:
Az artrózis (ízületi porckopás) mindennapi tevékenységét és életminőségét is befolyásolhatja, bizonyos életviteli tanácsok megfogadásával azonban jelentősen csökkenthető a fájdalom és lassítható az állapot romlása. Az ízületbarát életmód fontos kiegészítője az orvosi kezeléseknek.
Vizsgálatok szerint azok a betegek, akik aktívan részt vesznek az artrózis kezelésében és figyelmet fordítanak ízületeik védelmére a mindennapi életük során, kevesebb fájdalmat éreznek és nagyobb mértékben marad meg a mozgásra való képességük.
Mozogjon rendszeresen!
Mozgásszegény életmód esetén tovább romlik az ízületek egészsége. A különböző mozgásformák napi rendszerességű gyakorlása rendkívül fontos a megelőzés részeként és kialakult artrózis esetén is. Az aktív életmód hozzájárul az ízületek anyagcseréjének fenntartásához, az ízület mozgástartományának megőrzéséhez, az ízületeket sabilizálni képes izmok erősítéséhez és a testsúly csökkentéséhez is. Gyulladásos fellángolás esetén pihentetni kell az ízületet, annak elmúlása után azonban fontos visszatérni a rendszeres testmozgáshoz.
A mozgásprogramnak illeszkednie kell az ízületek állapotához. Javasolt a gyakorlatok megkezdése előtt gyógytornász, fizioterapeuta bevonása, aki személyre szabott tornaprogramot tud kidolgozni, és megtaníthatja a később önállóan is végezhető gyakorlatokat.
Általános alapelv, hogy a mozgás legyen egyenletes, lassú ritmusú. Kell kerülni az ízületek hirtelen és erőteljes mozdulatait, valamint az ugrálással vagy hirtelen irányváltásokkal járó gyakorlatokat, melyek fokozott terhelést jelentenek az ízületeknek. Fontos minden ízületet egyik véghelyzetből a másikba juttatva átmozgatni minden nap.
Megfelelő, ízületkíméló mozgásforma lehet:
- A gyaloglás, séta nagyon jó kezdősport, ha a beteg járóképes. A gyaloglás azonban puha talpú cipőben és a kemény talaj kerülésével történjen.
- Szobabicikli, különösen csípőízületi kopás esetén.
- Otthoni tornagyakorlatok (kivéve az ugrásokkal, csavaró mozdulatokkal járó gyakorlatokat).
- Víz alatti torna, sok gyógyfürdőben nyílik lehetőség különböző kezelésekre.
- Tai chi, mely segít megerősíteni az izmokat, relaxációs technikának is megfelelő és az egyensúlyon is javíthat.
Ha újabb ízülete kezd el fájni (két napot meghaladóan), keresse fel orvosát, a kezelés módosítására lehet szükség.
Csökkentse a testsúlyát!
A súlytöbblet fokozott terhelésnek teszi ki ízületeket, beleértve a gerincet, csípőt, térdet, bokát és lábfejet is. Elhízott pácienseknél az ízületi protézisek beültetését követően is fokozott a komplikációk kockázata. Az egészséges testsúly elérése és fenntartása nem könnyű, különösen csökkent mozgásképesség mellett. Szükséges hozzá a kalóriabevitel csökkentése a testmozgás beiktatása is.
Hordjon kényelmes lábbelit! Kényelmes, párnázott cipő, szandál viselete különösen fontos bármely artrózis esetén, ez ugyanis mérsékli a járás során az ízületekre nehezedő nyomást, ütközést.
Hőterápia és hidegterápia |
A hőterápia általában csökkenti a fájdalmat, ellazítja a merev, fájdalmas izmokat és fokozza a helyi vérellátást. Különösen jó hatású a hő a mozgás megkezdése előtt. Az egyik legegyszerűbb hőterápia egy 15 perces meleg fürdő vagy zuhanyzás, továbbá a gyógyfürdő. A további lehetőségek közé tartozik az elektromos párna, az infralámpa használata. Ha a bőre nem érzékeli megfelelően a hőt, akkor az adott terület vérkeringése nem megfelelő, vagy artrózisos ízülete be van gyulladva. Ebben az esetben ne alkalmazzon hőkezelést! Az időnként kialakuló fájdalmas fellángolások (különösen, ha gyulladásra utaló jelek is vannak) otthon kezelhetőek hideg pakolással. A hideg tompítja a fájdalomérzetet, elzsibbasztja az izmokat és csökkenti a görcsös összehúzódást. Ne használjon hideg kezelést, ha az adott területen rossz a vérkeringés! |
Az ízületek terhelésének csökkentése a mindennapokban
Bár biztosítani kell a kellő fizikai aktivitást, az ízületek terhelésével járó tervékenységek fokozzák az ízületi porcok károsodását, a fájdalmat és a gyulladást.
- Egy tárgy tömegét több ízületre terhelje rá! Például egy nehéz edény felemeléséhez használja mind a két kezét.
- Figyeljen a tartására! A rossz tartás nem egyenlően terheli az ízületeket, ezáltal a különböző szalagok, izmok meghúzódhatnak. A legjobb módja a tartásjavításnak a rendszeres gyaloglás, de az úszás is segít a tartás megőrzésében.
- Használja a legerősebb izmait és inkább a nagy ízületeket. Ne nyomja be kezével a nehéz lengőajtót, inkább dőljön neki. Egy tárgy felvételéhez guggoljon le és tartsa közben a hátát egyenesen. Ha keze érintett, ahelyett, hogy táskáját a kezében vinné, válasszon olyat, amelyiknek vállpántja van.
Népszerűek a kineziológiai szalagok alkalmazása, melyek csökkentik az ízületekre nehezedő terhelést. Szakszerű felhelyezésük fontos, érdemes mozgásterapeuta szakemberre bízni.
Ha segít, használjon botot vagy járókeretet a járás megkönnyítésére. A botot az érintett ízülettel átellenes kézben tartsa. Több hasznos segédeszköz áll a rendelkezésre különböző ízületek érintettsége esetén is, hogy szokásos életvitelét meg tudja őrizni. Keressen fel egy gyógyászati segédeszköz boltot, ahol tájékoztatni tudják a rendelkezésre álló lehetőségekről.
Táplálkozzon egészségesen!
Noha az artrózis kezelésére nincs speciális diéta, a gyümölcsben, zöldségben és teljes kiörlésű gabonában gazdag táplálkozás hozzájárul az egészségéhez, továbbá segít az ideális testsúly megtartásában, és ezáltal mérsékelheti az artrózissal járó ízületi fájdalmat.
Ajánlottak a C-vitaminban és omega-3 zsírsavakban gazdag, a gyulladásra is kedvezően ható élelmiszerek fogyasztása. Az orvosok ugyanakkor azt javasolják, hogy ne egy-egy tápanyagra koncentráljunk az étrend összeállításában, hanem általában az egészséges táplálkozást tartsuk szem előtt. A kiegyensúlyozott étrend tartalmaz minden fontos tápanyagot, amire az ízületeknek is szükségük van.
Gyógyszerszedés és étrendkiegészítők
Gyógyszereit az orvosi javaslatnak megfelelően szedje, ezzel csökkentheti az artrózis által okozott panaszokat.
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek átmenetileg szedhetőek, tartós szedésük mellékhatásokkal járhat. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők huzamos ideig tartó alkalmazása gyomorirritációt, vérzészavart okozhatnak. Ha 10 napnál tovább kell szednie ilyen készítményeket, keresse fel orvosát! Fájdalomcsillapításra jó alternatívát jelenthetnek a különböző gyógynövénykészítmények is.
Az artrózis kezelésére több táplálékkiegészítő is elérhető. A glükozamin-szulfát és a kondroitin-szulfát kedvező hatásait több beteg tapasztalta, hatásuk enyhe fokú kopás esetén klinikailag igazolt. Fontos azonban tudni, hogy ezek a porcvédő készítmények sem képesek az elpusztult porcok visszaépítésére, csupán a folyamat lassítható a porcszövet számára kedvező összetevők biztosításával, valamint nem várható tőlük a súlyos, előrehaladott stádiumban lévő kopás vagy gyulladás kezelése sem. A kedvező hatások kifejlődéséhez legalább egy hónapos rendszeres szedés szükséges.
A hialuronsav inkább az ízületbe adott injekció formájában fejt ki jelentős fájdalomcsökkentő hatást, elsősorban térdízületi kopás esetén alkalmazzák, szájon át szedve kétséges a kedvező hatása.
Az artrózis terápiás lehetőségeiről |
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus