Magas vérnyomás ellen testmozgással

MTI
megjelent:

A fiatal korban végzett rendszeres testmozgással, a későbbi magas vérnyomás esélye lényegesen csökkenthető. A biztató amerikai vizsgálat eredményeit a Hypertension című folyóirat közölte.

A magas vérnyomás minden harmadik-negyedik felnőttet elérő betegség, mely a szív- és érrendszeri elváltozások, az infarktus és kiváltképp az agyi katasztrófa alapvető kockázati tényezője. Fontos volna tudni mit tegyünk, hogy a vérnyomás emelkedésének bekövetkezését valamilyen módon megelőzzük.

Mercedes Carnethon és munkacsoportja Chicagóban csaknem hétezer, 18-30 éves önkéntest szervezett be annak vizsgálatára, hogy a fiatal korban végzett rendszeres testmozgás befolyásolja-e a következő évtizedekben a vérnyomás alakulását.

A résztvevők húsz éven keresztül rendszeresen jártak ellenőrző vizsgálatra, kérdőíveket töltöttek ki életmódjukról és terheléses vizsgálatokon vettek részt. Két évtized során, több mint ezer önkéntesben alakult ki magas vérnyomás (azaz 140/90 hgmm feletti érték).

A kutatók a matematikai értékelésnél figyelembe vették mindazon tényezőket, melyek emelhetik a vérnyomás értékét, de a kevés fizikai terhelés akkor is önálló kockázati tényezőnek bizonyult. Az összesítés alapján, amennyiben a résztvevők hetenként legalább ötször napi félórát mozogtak, a magas vérnyomás 34 százalékkal ritkábban jelent meg.

A vizsgálók szerint a tanulmány értékét növeli, hogy nemcsak a résztvevők által mondott testgyakorlás adatait dolgozhatták fel, hanem ismételt, objektív mérésekkel is ellenőrizték a teherbírást.

A rendszeres testmozgás magas vérnyomást megelőző hatása, kiváltképp a fiatal fehérbőrű nők esetében bizonyult igen kifejezettnek. Közöttük a rendszeres mozgók ötször ritkábban lettek magas vérnyomásúak. "Az, hogy a rendszeres mozgásnak van ilyen kedvező hatása, eleve várható volt, a meglepetés csak ennek rendkívüli mértéke" - nyilatkozta Goutham Rao, a kérdés ismert szakértője.

(MTI)

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.