Magas vérnyomás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Míg a magas vérnyomás gyakran nem, vagy csak nagyon későn okoz panaszt, számos szerven belül már korán kimutathatók károsodások. Az egyik ilyen jelentős szervünk az ér legbelső rétege, melynek nem megfelelő működése esetén az erek tágulékonysága csökken, könnyebben alakulnak ki meszes plakkok, megváltozik a véralvadás.
A kiserek érintettségét jelzi a vizeletben megjelenő fehérje, az albumin, melynek mennyisége tesztcsíkkal, reggeli első vizeletből albumin/kreatinin hányados meghatározásával, illetve 24 órás gyűjtött vizeletből mérhető.
Minimális mennyiségű albumin normálisan is megtalálható a vizeletben, 30-300mg/nap közötti albuminürítés esetén, microalbuminuriáról beszélünk. A szokványos vizeletvizsgálatok csak nagyobb mennyiségű fehérje kimutatására alkalmasak, a speciálisabb, erre a célra gyártott tesztcsíkos vizsgálat pozitív eredménye esetén ismétlés, illetve laboratóriumi kontroll javasolt.
Vizsgálatok kimutatták, hogy microalbuminuria esetén fokozott a szív- és érrendszeri megbetegedés kockázata, illetve nagyobb valószínűséggel alakul ki veseelégtelenség.
Jelenleg a mechanizmus nem teljesen tisztázott. Felmerült, hogy a cukorbetegséghez hasonlóan, magas vérnyomás esetén is a vesekárosodás korai formájáról beszélhetünk. A vesében számos érgomolyag található, melyek fala szűrőként működik: bizonyos anyagokat átereszt, másokat az érpályán belül tart.
A microalbuminuria létrejöttében az emelkedett nyomás direkt hatása jön szóba, de az is lehetséges, hogy ezek az apró erek a kelleténél áteresztőbbé válnak, így több fehérjét engednek át. Ez azonban nem csak a vesékben, hanem az egész érrendszerben jelentkező probléma, ami az érelmeszesedés folyamatának gyorsulásához vezet.
Ezzel magyarázható, hogy a microalbuminuriás betegek nagyobb eséllyel kapnak infarktust, stroke-ot, illetve alakul ki szívelégtelenségük. Azoknál a betegeknél, akiknél kóros fehérjeürítés volt detektálható, gyakran a magas vérnyomással járó egyéb célszervkárosodások is kimutathatók (pl. a szívizomzat megvastagodása, a nyaki ütőerek szűkülete). Microalbuminuria a magas vérnyomásban szenvedők akár 40 százalékában is kimutatható.
Egy egyszerű teszttel meghatározható azon magas vérnyomásos betegek csoportja, akik fokozott szív-érrendszeri rizikónak vannak kitéve. Megfelelően beállított vérnyomásértékekkel, valamint bizonyos gyógyszerek alkalmazásával (pl. angiotenzin receptorblokkolók, ACE-gátlók) a fehérjeürítés csökkenthető, a szív-érrendszeri kockázat mérsékelhető.
Az albuminürítést számos faktor befolyásolhatja, mennyisége fokozódhat a vizeletben lázas betegség, erőteljesebb fizikai munka után is. Emiatt egyetlen, random mintából kapott pozitív eredmény nem megbízható, érdemes a vizsgálatot ismételni.
Az ürítés mennyisége ráadásul a nap folyamán is változik, így a legpontosabb képet akkor kapjuk, ha 24 órás vizeletgyűjtést végzünk. Ez nagy együttműködő-készséget igényel a beteg részéről, hiszen egy adott, 24 órás időszak alatt a teljes vizelet összegyűjtésére van szükség, a vizsgálathoz meg kell adni a pontos mennyiséget.
Véletlenszerű mintáknál mérhető az albumin/kreatinin hányados - mivel a kreatinin kiválasztása többnyire állandó, a vizelet koncentráltsága viszont napközben változik, a kreatinin megbízható korrekciós faktorként használható.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bene Orsolya, kardiológus
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Terhesség és magas vérnyomás, és a terhességi magas vérnyomás
A cím nem szójáték, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy a terhes nőnél mért magas vérnyomás hátterében nem csak egyféle betegség állhat. Létezik egy, csak az emberi fajra jellemző megbetegedés, a terhességi magasvérnyomás-betegség, mely ismert még preeclampsia, toxémia (toxaemia), toxicosis, illetve terhességi mérgezés néven is.
A magas vérnyomás leggyakoribb szövődményei
A magasvérnyomás-betegség napjainkban népbetegségnek mondható kórkép, szinte minden családban előfordul. Hazánkban a hipertónia a leggyakoribb szív- és érrendszeri betegség.
24 órás ambuláns vérnyomásmérés (ABPM)
A magasvérnyomás-betegség Magyarországon (is) népbetegség. Az életkor előrehaladtával előfordulási valószínűsége egyre magasabb. Előrejelzések szerint 2030-ra akár minden ötödik 65 év feletti felnőtt ebben a betegségben szenvedhet. 50 év alatt a férfiaknál, 65 felett pedig a nőknél gyakoribb, 55-65 év között pedig a két nemben a betegség előfordulása kiegyenlítődik vagy egyenlő arányú.
Krónikus alacsony vérnyomás: tünetek, kiváltó okok és kezelés
A vérnyomás kóros értékeinek az egészségre gyakorolt hatásaival az orvostudomány rengeteget foglalkozik, ám legtöbbször csak a magas vérnyomásról hallunk. Ugyanakkor a krónikus (idült) alacsony vérnyomás (hipotónia) is számos szövődmény előidézője lehet.
Magas vérnyomás gyermekkorban
A magas vérnyomás gyerekeknél sok esetben nem okoz tüneteket, a betegség általában csak háziorvosi vagy óvodai, iskolai szűrővizsgálatok során véletlenszerűen derül ki.
Magas a vérnyomása? Ezekkel fontos tisztában lennie
A vérnyomás a szív által kipumpált vér áramlása által létrehozott paraméter. Amikor a szív összehúzódik, kilöki magából a vért, azt nevezzük szisztolénak, amikor elernyed és nem pumpál, azt diasztolénak. Az alábbiakban hasznos információkat tudhat meg a magas vérnyomással kapcsolatban.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyabbak, ha lefekvés előtt veszik be
Akkor fejtik ki legjobban a hatásukat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, ha lefekvés előtt szedik őket - ezt állapította meg egy nagyszabású, hosszú távú kutatás, amelynek eredményeit a European Heart Journal folyóirat közölte.
Az alvási apnoe magas vérnyomáshoz vezethet
Mit nevezünk obstruktív alvási apnoe szindrómának, és miért fontos kezelni? Az utóbbi 50 évben vált ismertté ez a kórkép, és egyre inkább foglalkoztatják a kutatókat ennek a betegségnek a kardiovaszkuláris következményei.
Kardiológus, belgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!