Hematológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Az idiopathias thrombocytopenias purpura (ITP) ismeretlen eredetű, alacsony vérlemezkeszámmal járó vérzéses bőrtünet. Agyhártyát érintő vérzések, koponyán belüli vérzések nagyon súlyos szövődményei ennek a betegségnek.
A téma cikkei |
2/1 ITP: kialakulás, tünetek, diagnózis 2/2 ITP: kezelés, lefolyás |
Az ITP-ben szenvedő betegek tünetei a következők: zúzódási nyomok kis sérülések esetén is, pontszerű vérzések a bőrön, orrvérzés, szájüregi nyálkahártyavérzések is előfordulhatnak, ha a vérlemezke szám 20000/µl alá süllyed. A normál érték 150000-400000/µl.
Agyhártyát érintő vérzések, koponyán belüli vérzések, nagyon súlyos szövődményei ennek a betegségnek, szerencsére ezek előfordulásának valószínűsége nagyon alacsony, ha a vérlemezke szám 20000/µl felett van.
Sok esetről derül ki, hogy a háttérben a vérlemezkék ellen termelődő antitest áll. Ezek az antitestek hozzákötődnek a vérlemezkékhez, ezáltal elősegítve azt, hogy a lépben található falósejtek - amelyek eredetileg a testidegen anyagok kiszűrésére szolgálnak - bekebelezzék a vérlemezkéket.
Az ITP diagnózisa kizárásos alapon történik. Először is biztosnak kell lenni abban, hogy nincs más eltérés a vérben, és nincsenek más tünetek, mint a vérzéses tünetek. Ennek egyik módja a vér laboratóriumi és mikroszkópos vizsgálata.
Másodszor ki kell zárni, hogy nem egyéb betegség áll-e ezek hátterében. Ilyen betegségek például a leukémia, a HIV-fertőzés, hepatitis C-fertőzés. Bizonyos betegségek, csak csontvelőből származó minta mikroszkópos vizsgálata során zárhatóak ki.
Az antitestek laboratóriumi vizsgálata is szóba jön a diagnózis felállításakor, de ez a teszt csak mintegy 80 százalékban specifikus, ezért sok orvos nem bízik benne.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Antalffy Katalin Anita
Előző oldal | | 2/1 | | 2/2 Idiopathias thrombocytopenias purpura - kezelés |
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
A hideg agglutinin betegség
A hideg agglutinin betegség az autoimmun hemolitikus anémiákhoz tartozó kórkép. Egy szerzett betegség, melynek az a háttere, hogy valamilyen kiváltó tényező hatására a vérben keringő vörösvértestek felszínén lévő I-antigén ellen antitestek alakulnak ki.
Plazmaadás - Tények és tévhitek
Habár az emberi vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszerek készülnek, mégis rengeteg, az új plazmaadókat elriasztó, így a betegellátás szempontjából káros, a plazmaadást és a plazmaadókat támadó valótlan tartalmú hír kering a világhálón.
ITP - kezelési lehetőségek
Gyermekekben az esetek többségében hat hónapon belül gyógyulás következik be, függetlenül attól, hogy volt-e kezelve a gyermek vagy sem. Az ITP a felnőttek többségében krónikussá válik, a tartós tünetmentesség az esetek 20-40 százalékban figyelhető meg.
Kék-zöld foltokat okozhatnak a vérlemezkék funkciózavarai
A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában, így funkciózavarai vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus főorvos a vérlemezkék véralvadásban betöltött szerepéről, és működési zavarairól beszélt.
bőrgyógyász, onkológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!