Vasterheléses vizsgálat

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

A vashiány előfordulása vagy a vashiány miatt kialakuló vérszegénység meglehetősen gyakori felnőttkorban. A vashiány azonban az esetek döntő többségében csak egy tünet, tehát minden esetben indokolt az okának a keresése.

A vashiány és vashiányos vérszegénység hátterében a leggyakoribb okok közt található a felszívódási zavar, amikor a bélrendszerből nem tud a vas egyáltalán vagy kellő mértékben felszívódni. A leggyakoribb esetek a lisztérzékenység és a laktózintolerancia. De ételallergia, gyulladás, krónikus bélbetegség, stb. is állhat a háttérben.

Ha nem egyértelmű, hogy mi vezet a felszívódás zavarához, de akár még az sem biztos, hogy a bélrendszerben keressük az eltérést, érdemes kiegészítő vizsgálatokat végezni. Ilyen a vasterheléses vizsgálat is.

Milyen információ nyerhető a vasterheléses vizsgálattal?

A vasterheléses vizsgálat arra ad választ, hogy egyáltalán felszívódik-e a szájon át adott vas tabletta. Vagyis magában a diagnózisban is segít, illetve választ ad arra is, hogy egyáltalán a szájon át történő vaspótlás hatékony-e (pl. vaspótlásra esetleg nem megfelelően reagáló vashiány, nem javuló anaemia esetén).

Hogyan zajlik a vizsgálat, és hogyan kell rá felkészülni?

Maga a vizsgálat nem fájdalmas, de okozhat kellemetlenséget.

Vérvételi eljárásról beszélünk. Ilyenkor az érintett éhgyomorra kell, hogy érkezzen. (Azt, hogy a vaspótlást előtte fel kell-e függeszteni, mikor és milyen esetben, a vizsgálatot megelőzően a szakorvos meghatározza).

Bizonyos gyógyszerek is érinthetik a vas felszívódását (antibiotikum, felszívódásra ható gyógyszerek, savcsökkentő, bélmozgatók), melyek szedéséről a kezelőorvost tájékoztatni kell.

Történik egy vérvétel, melyből a vérben keringő vas koncentrációját mérik meg. Ezután vastablettát kell bevenni (változó lehet laboronként az alkalmazott tabletta fajtája, így a dózisa is, 150-200 mg Fe++-t tartalmazó vas beadására kerül sor). Ezt követően általában 2-4 óra elteltével újra vérvétel történik (lehet akár sorozatvérvétel, több időpontban is), ismételten a vas koncentrációjának meghatározására.

Mit jelent a kapott eredmény?

A vizsgálatok során a vas bevételét követően, ha a mintában megfelelően emelkedett a vas szintje, az jó felszívódásra utal, vagyis nem feltétlenül a bélrendszerben kell keresni az okot, illetve azt is igazolhatja, hogy hatékonyan lehet pótolni a vasat.

Azt, hogy megfelelő-e a növekedés, vagyis a maximális elért koncentráció (Cmax) milyen értéket ér el, és az mit jelent, már a kezelőorvos határozza meg. (Biztosan jó felszívódás történik a vékonybélből 100 mg/dl érték esetén.)

Ha nem emelkedik, vagy nem megfelelően emelkedik a vas szintje, akkor az azt jelzi, hogy valóban hiba van a felszívódás folyamatában.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest

Cikkajánló