Fogászat
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A daganatos betegségek kezelésében elsőrendű feladat a tumorszövet elpusztítása. Ez általában kemoterápiával és sugárkezeléssel történik. A kezelések mellékhatást okoznak, melyek enyhítésével szintén foglalkozni kell.
A kezelés a gyorsan osztódó sejteket pusztítja, így a daganatsejtek mellett a gyorsabb ütemben megújuló szövetek, például a szájnyálkahártya egészséges sejtjeit is. A szájüregi nyálkahártya elváltozásai gyakoriak lehetnek.
A megjelenő tünetek alapján a mucositis a következő fokozatokba sorolható:
0: nincs tünet
1: szájszárazság, diszkomfort
2: fekély, de az étkezés nem akadályozott
3: fekély, a beteg csak folyékony étrendet tud fogyasztani
4: a szájon át történő táplálkozás teljes mértékben akadályozott
A mucositis kezelésének célja többrétű. Szükséges a fájdalom csillapítása, a gyulladás visszaszorítása, a felülfertőzés elkerülése, illetve a táplálási nehezítettség megoldása.
Mindenképpen fontos a megelőzés, a fokozott szájhigiénia. A betegnek és a kezelőorvosnak is napi szinten ellenőriznie kell a szájnyálkahártya állapotát. Gyulladás megjelenésekor elsősorban helyi szerek alkalmazása szükséges. Ha a gyulladás súlyosbodik, szisztémás kezelést is kell indítani. A helyileg ható fertőtlenítők (lokális antiszeptikumok), speciális gyógyászati szájöblögetők, bevonó oldatok az esetek nagy részében elegendőek. Az antiszeptikus, vagy lidokain-tartalmú szopogatós cukorkák segíthetnek a panaszok enyhítésében. A megelőzéshez javasolt étkezési szokások betartása ugyancsak szükséges: kerülni kell a gyulladás fokozódásában szerepet játszó csípős, forró ételeket, az alkoholt és dohányzást.
Mucositis talaján könnyebben alakul ki felülfertőződés, a helyzetet a gyengült immunrendszer tovább rontja. Abban az esetben, ha a helyi kezelés, fertőtlenítés nem elegendő, szükséges a beteg gyógyszeres kezelése is: bakteriális fertőzésben antibiotikum, vírus esetén antivirális szer, igazolt mikózis esetén gombaellenes készítmények alkalmazása, indokolt esetben megelőzésre is.
A fájdalomcsillapítás a kezelés egyik legfontosabb eleme, mivel a fájdalom rontja a közérzetet, megakadályozhatja a táplálékfelvételt, depresszióhoz, a kezelés halasztásához, elmaradásához is vezethet.
Enyhe esetben a helyi hatású fájdalomcsillapító kezelés elegendő lehet. Kifejezett fájdalom miatt a daganatkezelésben egyébként is alkalmazott fájdalomcsillapítási protokoll javasolt, a fokozatosság elve alapján. Szükség lehet szájon át szedhető nem szteroid, vagy szteroid tartalmú fájdalomcsillapítóra, akár ezek kombinációjára. Súlyos esetben vénás adagolás, vagy kábító fájdalomcsillapító alkalmazása is szóba jöhet.
A forró, csípős ételek kerülése mellett javasolt az úgynevezett neutropéniás étrend. A panaszoktól függően kerülni vagy csökkenteni kell a szilárd ételek fogyasztását. Súlyos esetben a beteg csak folyékony élelmiszereket tud fogyasztani vagy teljes táplálási elégtelenség esetén parenteráis táplálásra, vénás tápszerek adására is szükség lehet. Az alultápláltság tovább gyengíti a beteget, az általános állapota mellett az immunrendszer is lassabban erősödik.
Ez is érdekelheti Gyógytápszerekkel az alultápláltság ellen
A gyakran alkalmazott módszerek mellett egyre sűrűbben kerülnek új típusú ellátások is előtérbe:
A mucositis teljes gyógyulása akár hetekig tarthat, még kezelés mellett is.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Leküzdhető a félelem a fogorvostól
A fogorvosi fúró hangja szorongást válthat ki bennünk, és egyes kutatások szerint a kezelés közben az ősi túlélési ösztöneink kapcsolnak be. A legtöbben szégyelljük, hogy félünk a fogorvostól, pedig van megoldás, amellyel úrrá lehetünk a rettegésen, és megmenekülhetünk a fájdalomtól.
Ingyenes szűrés és tanácsadás
Idén is megrendezi hagyományos Fogászati Szűrőnapját a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara. Minden korosztályt ingyenes vizsgálatokkal és tanácsadással várnak október 8-án, kedden 17 és 19 óra között.
Onkológiai kezelés okozta szájnyálkahártya-gyulladás - a mucositis megelőzése
A daganatos betegségek kezelésének célja a daganatos szövet elpusztítása. A terápia során számos mellékhatás jelentkezésével kell számolni, melyek egyike a kellemetlen szájnyálkahártya-gyulladás, a mucositis.
Szájszárazság és szájüregi nyálkahártya-gyulladások
Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a szájnyálkahártya-gyulladásról és a szájszárazságról.
pszichiáter, pszichoterapeuta
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!