Tippek a váratlan fogászati problémákra

WEBBeteg
frissítve:

Előfordult már sokunkkal: rágógumi vagy karamell evés során kijött a tömés, levált a korona, megégett a nyelvünk vagy egyszerűen csak megfájdult a fogunk. Segítünk enyhíteni a fájdalmat.

Ha fogászati problémánk adódik, fontos, hogy minél hamarabb felkeressünk egy szakembert: akinek egy foga esik/törik ki, két órán belül kell, hogy fogorvoshoz látogasson, ha valaki a tömését vagy a koronáját veszíti el, két napja van a fogorvosi vizitre. A panaszok enyhítése érdekében Ön is tehet pár dolgot.

Ha a koronáját veszíti el, szükség esetén egy rágógumival tudja a fogcsonkra visszahelyezni azt. Jobb megoldás a gyógyszertárakban kapható fogcement. Figyelem: ez csak átmeneti megoldás lehet, nem helyettesítheti a szakszerű beavatkozást!

Ha tömés esik ki, a lyukat gyertyaviasszal lehet átmenetileg betömni. Ez megvédi a huzattól az érzékennyé vált fogat és távoltartja tőle az ételmaradékokat. Két napon belül keresse fel fogorvosát!

Ha az állkapcsa fáj, annak legtöbbször éjszakai fogcsikorgatás, vagy helytelen állkapocs-tartás az oka. Csökken a fájdalom, ha hosszabb ideig puha vattára harap rá, így ugyanis az állkapocs-mozgató izmok ellazulnak. Ha a fájdalom nem enyhül, s több napon át fennáll, feltétlenül keresse fel orvosát.

Fájdalomcsillapítás gyógyszerek nélkül

Bizonyított, hogy a hüvelyk-, és a mutatóujj közötti pont, jégkockával történő masszírozása, az esetek 60-90 százalékában enyhíti a fájdalmat.

Naponta háromszor-négyszer, 15 percen keresztül a fogra, vagy a nyelvre helyezett jégkocka fájdalomcsillapító hatású. Semmikép se próbáljon meleg vízzel/oldattal fájdalmat csillapítani, mert gyulladáshoz vezethet.

Ha fogfájást a fogak között ragadt ételmaradék okozza, öblítse át alaposan a száját langyos vízzel. Fogselyem használata is ajánlott ilyen esetekben.

Egy teáskanálnyi só egy pohár vízbe. Az étkezés után, és lefekvés előtt alkalmazandó alapos sósvizes szájöblítés csillapítja a fogfájást.

Ha megégetjük a nyelvünket: az elsőszámú elsősegély a jég (2 percnél tovább ne zsibbasszon), majd következhet a kamillatea: öblögessünk, gargalizáljunk naponta többször, s hamarosan visszatér ízlelőképességünk.

(WEBBeteg, forrás: bild.de)

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Alkoholizmus Alkoholizmus

Hol kezdődik az alkoholizmus? Melyek a legjellemzőbb tünetei?

Down-szindróma Down-szindróma

Hogyan szűrhető ki? Milyen lehetőségek vannak?

Amalgámtömés - Veszélyes? Érdemes kicseréltetni?

Manapság az amalgámtömésekkel kapcsolatban az emberek két táborra oszlanak, vannak akik kifejezetten jónak, beváltnak tartják, míg mások...

A leggyakoribb fogászati kérdések

A fogselyemtől a gyermek önálló fogmosásáig számos - fogápolással és fogbetegségekkel kapcsolatos - kérdésre adunk tömör választ írásunkban.

Fogbalesetek - nem gyerekjáték!

A gyerekeknél előforduló fogbalesetek időben történő szakszerű ellátása csak nagyon ritkán valósul meg. Pedig az időben történő ellátás fogat...

Fogtömés - Mi alapján dönt a fogorvosunk?

Az egészséges és ép fogak megőrzése részben örökletes adottságokon alapul, azonban a helyes fog- és szájápolás még kedvező genetikai...

Fogszuvasodás - Miért alakul ki? Hogyan előzhető meg?

A teljesen megtisztított fogon már 20 perc múlva megindul a plakk-képződés, amely hamarosan a fogzománcot roncsoló, és hosszabb távon...

Milyen fogtömést válasszunk?

Arany, kerámia, amalgám, műanyag. Ma már számos lehetőség közül választhat a fogorvoshoz forduló páciens. Az egyik szempont lehet az ár, de ennél...

Minden, amit tudni lehet az amalgám fogtömésről

Az amalgám összetevői közül a legnagyobb vitákat kétség kívül a higany alkalmazása váltotta és váltja ki napjainkban is. Egyes elméletek szerint...

Az amalgámtömés előnyei és hátrányai

Az utóbbi években meglehetősen sokat lehetett hallani, a majd száz éve használt fogászati tömőanyag, a higany és ezüst ötvözetéből készült...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.